Jump to content

Sfat achizitie F20 116i


mcliviu

Recommended Posts

Salut,

Am gasit un F20 116i, fabricatie mai 2012, cu 170k la bord, serie sasiu VT21119. Ideea ar fi sa iau masina asta pentru sotie, care acum conduce tot o masina pe benzina, motor mic supra-alimentat 105CP. Masina actuala este din 2011 noiembrie luata de noua , si face fffff putini km pe an, lucru care nu o sa se schimbe cel mai probabil (are 25k la bord in 4 ani si jumatate).

Nu prea stiu nimic despre motor, cat este de fiabil, etc, si m-ar interesa pareri de la cei care detin acest motor, atat pe bmw cat si pe mini (daca avem colegi). Diesel iese din discutie, a condus, nu ii place deloc.

Multumesc anticipat!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Ceva pareri/feedback vav de acest motor ? Sunt in aceeasi situatie ca a ta, vreau pentru sotie, insa ea culmea vrea DIESEL cu putere (nu ca ar avea acum o racheta - golf 5 1.9 TDI dar pentru ea cuplul este decent), doar ca bugetul este mai limitat si am gasit cateva variante (si la km putini) chiar decente...
Link to comment
Share on other sites

Ceva pareri/feedback vav de acest motor ? Sunt in aceeasi situatie ca a ta, vreau pentru sotie, insa ea culmea vrea DIESEL cu putere (nu ca ar avea acum o racheta - golf 5 1.9 TDI dar pentru ea cuplul este decent), doar ca bugetul este mai limitat si am gasit cateva variante (si la km putini) chiar decente...

Link to comment
Share on other sites

Pana acum e ok 116i. Pe 118i e acelasi motor cu alt soft si inca o componenta diferita, deci se preteaza si la ceva modificari. 118i are 170cp. :-)

Masina e fun de condus, f buna pentru oras, imi place si mie sa merg cu ea. Motorul mi se pare ca e destul de zgomotos in comparatie cu vag unde nu se auzea deloc aproape la ralanti, dar asta nu e neaparat ceva rau dpmdv.

Masina sotiei e automata, pe distante scurte mers sportiv ajungi usor la 16-17 l/100, dar poate consuma si pana in 7 la trafic light cu start/stop activ, viteza medie in jur de 20km/h.

Link to comment
Share on other sites

Pai ce motorizare este mai exact? Totusi 16-17% mi se pare extrem de mult din pacate :( tinand cont ca va face drumul zilnic Sebastian -Aviatiei o sa o rupa la consum, pentru ca este pra de varf si aglomeratie maxima pe acest traseu. Nici nu stiu ce sa zic sincer. Ea tot diesel a avut pana acum 1.9 TDI (2007) fara dpf si sincer nu i-a cazut, fara probleme injectoare, etc.

Iar consum 8-9% maxim...

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

1457202988[/url]' post='2333124']

Salutare,

 

Intrucat topicul nu s-a inchis as dori si eu niste sfaturi/pareri legate de BMW 118i F20.

 

Cat costa intretinerea (revizii / alte lucrari) ?

Ce probleme ati intampinat ?

Cat consuma?

Merita cutia automata in 8 rapoarte?

 

Multumesc,

Andrei

pai scrie mai sus. probabil la un trafic mixt in Buc o sa consume un 12 13. Consum de 8 cred ca doar la trafic foarte degajat si fara multe opriri. cutia automata normal ca merita', s-a mai scris si pe alte topicuri.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Masina este F20 116i. Asa cum am zis, masina poate consuma si mult si putin :-). Ex: extraurban mers sportiv (cu top de 180 pe autostrada), si drumuri nationale 8-8.5. La extrem, mers pe ecopro, am venit pe acelasi drum la intoarcere cu medie de 5.7 (cu un maxim de 130 pe autostrada pe per scurte). In oras cu start/stop pana in 7, trafic light, sau sportiv distante scurte motor rece ajungi la 17-18. Cutie automata cu 8 rapoarte. Revizia completa costa pana in 600 ron, sau 1200 in reprezentanta. Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.