Jump to content

Problema climatronic e46 2002 Ajutor


FANATIC

Recommended Posts

pe centru iti baga aer in functie de cum e reglata rotita aia pe cald sau rece,rece daca iti merge clima sau iti baga aerul de afara,de aia pe acolo iti merge mai rece si sus-jos mai cald-vezi intii daca toate sigurantele sant bune-sigurantele sant urmatoarele,nr.28-62-63.daca sant bune trebye sa vezi daca la actionarea climei iti cupleaza ambreiajul de la compresor si ar trebui sa verifici daca iti functioneaza robinetul de la caldura,nu stiu sigur dar cred ca e comandat tot electric,vezi sa nu fi ramas deschis . sper sa te ajute.
Link to comment
Share on other sites

Am o problema la climatronic.Pe la parbriz si pe la picioare baga aer cald si pe la duzele din centru aer rece .A mai intilnit cineva problema asta .Rog ajutor ca nu mai dorm noaptea  :blink:

235063[/snapback]

pai vezi ca intre cele doua guri de iesire a aerului este o rotita care se misca in sus si in jos...adica aer cald sau rece...la alegere :)

Link to comment
Share on other sites

pe centru iti baga aer in functie de cum e reglata rotita aia pe cald sau rece,rece daca iti merge clima sau iti baga aerul de afara,de aia pe acolo iti merge mai rece si sus-jos mai cald-vezi intii daca toate sigurantele sant bune-sigurantele sant urmatoarele,nr.28-62-63.daca sant bune trebye sa vezi daca la actionarea climei iti cupleaza ambreiajul de la compresor si ar trebui sa verifici daca iti functioneaza robinetul de la caldura,nu stiu sigur dar cred ca e comandat tot electric,vezi sa nu fi ramas deschis . sper sa te ajute.

235068[/snapback]

Sigurantele verificate.Pe centru baga er rece normal dar pe la parbriz si pe la picioare fierbinte.Problema e ca nu se mai opreste circuitul de caldura si radiatorul de caldura sta mereu fierbinte.Compresorul cupleaza freonul verificat.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Problema rezolvata.Electrovalva a fost de vina.Am dat-o jos si am desfacuto.Am vazut ca era un scurt intre pinii care intrau la bobina.Am mers la un electronist care a rezolvat problema.Am montat valva la loc si totul merge perfect. Off topic
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.