Jump to content

PĂŁreri BMW 335i E92 !


AWU

Recommended Posts

Salut !

Aș dori sĂŁ achiziționez ĂŽn viitorul apropiat aceastĂŁ mașinĂŁ și nu prea cunosc modelul, ĂŽmi poate spune cineva care are sau a avut mașina ceva pĂŁreri despre: fiabilitate, ĂŽntreținere, defecte, consum mixt, etc ?

Ce altĂŁ variantĂŁ ar fii mai bunĂŁ la aceeași bani ?

Cam care ar fii prețul real unui 335i E92 ĂŽn stare perfectĂŁ cu toate taxele plĂŁtite și fĂŁrĂŁ defecte ? Am vĂŁzut pe OLX prețuri cuprinse ĂŽntre 11.000 și 17.000 €.

Alte ĂŽndrumĂŁri/sfaturi ?

Mulțumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

S-ar spune ca pe langa HPFP(high pressure fuel pump) si injectoare masina este relativ buna. Foarte multi posesori de 335i s-ar plange de fiabilitate dar spun ca este un pret "mic" raportat la performantele masinii.
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos pentru pĂŁreri, am gĂŁsit câteva pe OLX la 11.000, 14.000, unele la 26.000, chiar nu ĂŽnțeleg diferența de preț, dar ĂŽn fine.

Ca fiabilitate, N54 stĂŁ bine la acest aspect ?

Consumabilele, de exemplu plĂŁcuțe de frânĂŁ, discuri, filtre și lichide au un preț uriaș sau accesibile ?

Mașina o vreau pentru uz aproape zilnic prin oraș și poate mai rar ĂŽn afara localitĂŁții.

Link to comment
Share on other sites

Cauta pe google "335i general problems" sau ceva similar, la noi nu e o motorizare des intalnita a.i. sa primeste un feedback corect. Din cate am citit, problemele sunt cele mentionate mai sus, hpfp si injectoare, dar au existat rechemari pt aceste probleme. Per total, tinand cont de ce ofera, masina are un raport pret/putere imbatabil.
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos pentru pĂŁreri, am gĂŁsit câteva pe OLX la 11.000, 14.000, unele la 26.000, chiar nu ĂŽnțeleg diferența de preț, dar ĂŽn fine.

Ca fiabilitate, N54 stĂŁ bine la acest aspect ?

Consumabilele, de exemplu plĂŁcuțe de frânĂŁ, discuri, filtre și lichide au un preț uriaș sau accesibile ?

Mașina o vreau pentru uz aproape zilnic prin oraș și poate mai rar ĂŽn afara localitĂŁții.

 

alea la 26000 au motor N55.

N55 s-a pus din 2010 si e cu o singura turbina. Aparent e mai fiabil si consuma mai putin.

 

N54 e mai robust pentru tuning dar are prob cu HPFP, injectoarele, depunerile de carbon pe supapele de admisie, Waste gate-urile si turbinele la primul an de fabricatie.

 

N55 nu se preteaza pentru tuning (interne mai slabe + valvetronic)in schimb consuma mi putin, noxe mai mici, turbo lag mai mic, mai fiabil(cele facute pana in 2011 au avut prob cu suruburile de la vanos pentru care s-a facut recall).

 

Succes

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos pentru pĂŁreri, am gĂŁsit câteva pe OLX la 11.000, 14.000, unele la 26.000, chiar nu ĂŽnțeleg diferența de preț, dar ĂŽn fine.

Ca fiabilitate, N54 stĂŁ bine la acest aspect ?

Consumabilele, de exemplu plĂŁcuțe de frânĂŁ, discuri, filtre și lichide au un preț uriaș sau accesibile ?

Mașina o vreau pentru uz aproape zilnic prin oraș și poate mai rar ĂŽn afara localitĂŁții.

 

Iti pot spune din experienta,ca aceasta motorizare(N54) este destul de fiabila daca se tine cont de ulei,carburant,filtre,bujii..Eu de exemplu fac schimbul de ulei si filtre(ulei,aer) la maxim 9000km,bujiile la 15.000km,chiar astazi le-am schimbat.

Ptr consumabile:

-ulei Motul X-Clean 5w30 7l-330 lei.

-filtrul de ulei-35 lei

-filtrul de aer 80 lei..eu am trecut la K&N.

-bujii Bosch 220 lei 6 buc.

-bobine bujii 120 lei buc.

-Placute frana ,parca 300 lei setul.

-Discuri frana 600 lei setul.

 

Eu o folosesc ca masina de zi cu zi si pot spune ca are un consum decent ptr ceea ce ofera aceasta motorizare,adica consum urban undeva la 12,5-14l/100km,iar extern 9,5-10,5l/100km cu o viteza de 130-140km/h.Oricum,consumul e discutabil si sunt mai multi factori care il influenteaza.

Ptr a te informa mai mult in privinta acestei motorizari intra pe e90post.com si gasesti acolo tot ce vrei.

Dupa cum spunea un coleg mai sus,probleme ar fi la pompa de inalte(HPF),westgate(ratteling noise),injectoare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.