Jump to content

Fluierat bmw f10 525d


bomb3009

Recommended Posts

Se pare ca m-a lovit norocul. In timp ce coboram un deal am simtit ca masina nu mai are putere si se aude un fluierat. Suspectez una dintre turbine. Este vorba de un 525d din 2012 cu 78k km. Vineri i-am facut revizia si am observat ca a scazut putin nivelul de ulei sambata dar am crezut ca nu strans ceva bine pe la filtrul de ulei.

 

Daca aveti ceva sugestii sunt binevenite. Scriu de pe telefon si nu am reusit sa gasesc topicurile relevante.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa suspectezi in continuare, dar te sfatuiesc sa te duci cat mai repede la o verificare sa nu dai in altele mai grave. De obicei la modelul de 2.0 biturbo pica turbina mica, iar faptul ca ti-a consumat ulei confirma acest lucru(asa se intampla inainte sa lesine).
Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand sa aflii daca e vorba de turbina sau de altceva, lipsa de putere poate sa fie si de la electrovalva de la turbina.

Problema este ca turbina mica cedeaza destul de des la modelul asta, au fost mai multi utilizatori care s-au plans aici pe forum de acelasi lucru pana in 100mii km.

Mai multe detalii nu pot sa iti dau deoarece eu nu am motorizarea ta si iti spun doar din cele citite de la altii patiti.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Aceeasi problema am avut-o si eu. M-a lasat pe valea oltului in drum spre cluj. Mie nu mi-a consumat ulei, si am mers cu ea asa pana la cluj. Dupa 2 km de mers cu ea asa lesinata a aparut eroarea de drivetrain. Daca e turbina se vede usor desfacand furtunul care intra in ea la elice si se vede ca elicea a sters tubulatura in care se invarte, vei vedea peretii curati sau numai intr-o parte, pentru ca ea e descentrata acum si freaca de ei. Cel putin asa a fost la mine.

Eu am adus-o pe platforma la Bucuresti si am inlocuit-o aici. Pretul oferit de service-uri pentru schimbare a fost de 5000-6000 ron, iar la reprezentante undeva la 10.000Ron. Toate pe original.

Multa bafta la gasirea unui service bun.

Link to comment
Share on other sites

Din simptome mi-au zis cei de la service ca ar fi turbina mica, maine se apuca sa o desfaca.

 

O singura chestie ma pune pe ganduri. Pana vineri cand am facut revizia in 15k km nu a mancat deloc ulei. Vineri am schimbat filtre si ulei si sambata dupa 30 de km am observat ca a consumat cam 100 de ml de ulei. Am crezut ca nu au strans ceva bine si se scurte pe undeva. Azi dupa un drum de 100 de km a mai consumat 100-200 de ml de ulei si a aparut problema. Acuma poate sunt paranoic dar imi e frica sa nu ma fi sabotat la service cu ceva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din simptome mi-au zis cei de la service ca ar fi turbina mica, maine se apuca sa o desfaca.

 

O singura chestie ma pune pe ganduri. Pana vineri cand am facut revizia in 15k km nu a mancat deloc ulei. Vineri am schimbat filtre si ulei si sambata dupa 30 de km am observat ca a consumat cam 100 de ml de ulei. Am crezut ca nu au strans ceva bine si se scurte pe undeva. Azi dupa un drum de 100 de km a mai consumat 100-200 de ml de ulei si a aparut problema. Acuma poate sunt paranoic dar imi e frica sa nu ma fi sabotat la service cu ceva.

 

Salut,

 

Imi poti spune te rog unde ai dus masina in service?

 

Ma confrunt cu o problema oarecum similara. Diferenta ar fi ca la mine se aude un sunet/huruit asemanator unui bendix de electromotor doar cateodata, dar masina nu consuma ulei, trage la fel. La o prima constatare mi s-a spus ca problema ar fi la turbina mica. Mi-ar placea totusi sa aud si o alta opinie.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

@bomb3009 - tind sa cred ca a inceput sa iti manance ulei pentru ca axul turbinei era pe duca(facuse joc) si pe acolo intra ulei din motor la turbina. Acum dupa schimbarea turbinei, nu ar trebui sa iti mai consume.

Sa stii ca si la mine a picat turbina la 1500km dupa o revizie, dar eu am stat langa ei cat au schimbat uleiul si filtrele. Cu siguranta si eu as fi fost suspicios daca in timpul reviziei nu eram langa ei si la 1500 km mi-ar fii picat turbina.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am schimbat turbina cu una noua oe si situatia a revenit la normal.

 

Sunt sigur de km, am luat masina acum un an si jumatate la 43k km de la reprezentanta cu premium selection. Au picat turbine la motorul acesta si la km mai putini din ce am citit si auzit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fac referire la prima postare. Esti sigur ca are 78000km? sa nu fi avut vreun 1 sau 2 in fata cel putin...garantat. Este sigur decat daca ai luat-o tu de noua altfel nu sunt siguri km aceia.

Nu mai garanta atat, nu e singurul cu problema asta, sunt o gramada care au probleme cu turbina mica sub 100mii km

Link to comment
Share on other sites

Daca e pe asa inseamna ca a mea care are in prezent 480.000 km (neumblat la ea niciodata) este de vis. Si inca trage de rupe.

Bine ca trage. Probabil o mai ti inca vreo 500.000 km !

Legat de turbina mica, a mea a fost inlocuita in Germania la 98k, acum am 131k. Poate nu pica pana dau masina :)

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1459514021[/url]' post='2339254']

Bine ca trage. Probabil o mai ti inca vreo 500.000 km !

Legat de turbina mica, a mea a fost inlocuita in Germania la 98k, acum am 131k. Poate nu pica pana dau masina :)

 

cine face turbinele astea la Bmw? la Mercedes de exemplu sunt Borgwarner si nu prea sunt probleme. Motorul meu de pe cklass a avut recall la injectoare care au fost inlocuite gratis si nu au fost probleme in 200 mii km. Turbinele sunt fiabile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.