Jump to content

Dilema Faruri Xenon E87 LCI


Alina B

Recommended Posts

Dragilor,

 

Am o dilema/nelamurire in legatura cu farurile de pe masina mea, deoarece am cumparat-o cu un far cu cornering (adaptiv cred) si unul xenon normal, cel din urma fiind schimbat de fostul proprietar la Filaret in urma unui mic incident, iar erorile din blocul de lumini au fost sterse tot acolo.

 

Pana acum nu am gasit la dezmembrari un singur far (in general am gasit doar pereche) si oricum nu sunt foarte sigura pe care ar trebui sa il cumpar (am atasat poza masinii ptr detalii)

 

Vreau sa va intreb cum pot afla cu ce faruri a fost echipata masina initial, deoarece daca introduc vinul pe http://bimmer.work/ imi arata la optiuni doar 522 Xenon Light...iar daca introduc VIN-ul (PZ12291) pe http://bmwfans.info/parts-catalog/E87N/Europe/120d-N47/L-N/mar2008/browse/lighting/headlight/, imi arata ca este posibila si montarea farurilor AHL-xenon headlight, left/right...Pana la urma am faruri adaptive sau nu?

As vrea sa o aduc cat de curand la un aspect normal...

Sunt foarte confuza... :cry:

post-67805-0-90212300-1458660422_thumb.png

Edited by Alina B
Link to comment
Share on other sites

offff, deci inteleg ca farul fara cornering, cel simplu, este cel cu care masina a fost echipata. am fost un pic in dilema si inca sunt, doarece fostul proprietar mi-a spus ca exact farul simplu a fost inlocuit....si ca cel cu cornering ar fi fost cel montat din fabrica...

unde pot merge sa vad exact ce si cum? nu vreau sa ma apuc sa cumpar faruri aiurea si sa am cine stie ce erori in blocul de lumini.... :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Ar fi o idee sa te conectezi cu NCS sau ISTA sa vezi ce dotari activate are masina. Poate a fost facut un retrofit si ar fi pacat sa treci la xenon simplu.

 

Pe langa asta daca tot schimbi farul, de ce nu te gandesti din start la adaptiv. Mai vezi putin si starea in care sunt, sa ramai cu cel mai bun pe masina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ar fi o idee sa te conectezi cu NCS sau ISTA sa vezi ce dotari activate are masina. Poate a fost facut un retrofit si ar fi pacat sa treci la xenon simplu.

 

Pe langa asta daca tot schimbi farul, de ce nu te gandesti din start la adaptiv. Mai vezi putin si starea in care sunt, sa ramai cu cel mai bun pe masina.

 

Super,la asta nu ma gandisem :rolleyes: multumesc mult! Posibil sa ai dreptate si sa fi fost vreun retrofit, iar daca se pot monta fara probleme faruri adaptive si vor fi si functionale, este de preferat aceasta varianta.

Acum trebuie sa gasesc pe cineva din Bucuresti, eventual un coleg de pe aici... care ma poate ajuta cu o citire NCS/ISTA si cu o verificare a farurilor ptr a sti exact ce trebuie schimbat (idaca se schimba in totalitate cu modul cornering, drosser ptr xenon etc sau se schimba doar farul)....

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu, a avut unele erori la blocul de lumini generate de montarea farului xenon, dar au fost sterse si de atunci nu au mai fost probleme. (cel putin la ultima testare prin 2014 a iesit ok). Apropo', masina mea nu are navi :no:

Daca ma poti ajuta sa aflu exact ce e instalat pe masina ar fi perfect..

Link to comment
Share on other sites

M-am exprimat eu gresit, ideea e ca vreau sa ii pun exact ce se poate pune in momentul de fata pe masina, fie xenon, fie adaptive. Daca masina are vreun retrofit, asa cum a zis si colegu' zionbv, ar fi pacat sa trec la xenon simplu.

Voi face o programare la service pentru a vedea exact ce si cum.

Va multumesc pentru sfaturi/lamuriri! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.