Jump to content

Sfat Achiziție F10


Sub7apte

Recommended Posts

Salut, bĂŁieți! Ăn curând o sĂŁ-mi achiziționez un F10, dar dat fiind faptul cĂŁ va fi primul BMW, aș vrea sĂŁ mĂŁ ajutați, sĂŁ-mi spuneți și mie ce plusuri și ce minusuri are fiecare motorizare, in afarĂŁ de impozit și cam ce dotari sunt "must have" pe un F10. Țin sĂŁ menționez cĂŁ bugetul meu ajunge undeva la 25,000 euro + ĂŽncĂŁ vreo 3,000 pentru eventuale retrofit-uri dacĂŁ va fi nevoie. Nu e un buget fix, aș mai putea adĂŁuga ceva bani dacĂŁ unele dotĂŁri sunt absolut necesare. Mulțumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ai mers pe f10, daca vrei diesel si ceva potent alege 535/530, ca si top optiuni pentru mine sunt scaunele comfort cu ventilatie, suspensia adaptiva, headupdisplay, trapa, navigatie si sistem audio profesional(hk, bang & olufsen :hyper: ), keyles go&entry
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Atunci alege 530 sau 535. Iti recomand sistemul xdrive, dupa ce te obisnuiesti cu el nu mai vrei masina fara 4x4. Ca dotari , consider cele mai utile : head up display, navi mare, incalzire in scaune, interior sport/confort, confort acces, suspensie adaptiva, xenon si daca circului mult pe autostrada merita si sistemul distronic, am condus un f10 cu acest tip de pilot automat si pe autbanda mi s-a parut foarte util. Ventilatie in scaune am la F10 insa mi se pare prea ''soft'' chiar si pe a3a treapta.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai e ventilatie, nu frigider :) Soft,nesoft, e f utila, mult mai utila decat alte dotari.

stiu ce spui, insa la treapta maxima ma asteptam sa fie ceva mai sesizabila. Stiu ca nu iti face bine la spate daca e prea puternica, dar totusi puteau sa o faca macar la maxim ceva mai tare..

Link to comment
Share on other sites

Daca te tine buzunarul M550xdrive este best choise.:super: Diferenta dintre 530/535 consta in cai putere care da sunt folositori insa si 530 este suficient tinand cont ca esti incepator

 

@TiberiuA poate la tine s-au astupat acele gaurele cu praf mizerie... la mine in treapta 3 raceste bine, este foarte folositoare aceasta optiune si sti cum este fara asa ceva daca ai piele neagra si o ti in soare iti ia foc fundul, transpiri mereu... :angry:

Link to comment
Share on other sites

Sincer, fără să mă laud, îmi permit orice F10 2011/2012, de la 520 pana la M550 xDrive, dar tocmai de asta am deschis topicul ăsta, să ma sfatuiesc cu voi, posesorii de BMW, să mă îndrumați spre alegerea cea mai bună. Edited by Sub7apte
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer, fără să mă laud, îmi permit orice F10 2011/2012, de la 520 pana la M550 xDrive, dar tocmai de asta am deschis topicul ăsta, să ma sfatuiesc cu voi, posesorii de BMW, să mă îndrumați spre alegerea cea mai bună.

 

 

M550 xDrive este undeva la 40k tu ai spus de alt buget alocat pentru masina, 520 525 sunt masini cu problematicul motor de 2L n47, cum spuneam un 530 este bun si este suficient pentru tine, alege unul care sa aiba ceva dotari din cele enumerate mai sus

 

PS: Daca mai esti interesat si de seria 7 vreau sa fac upgrade si curand am de gand sa scot si eu masina la vanzare Bmw 730D 118k normal reali care are cam toate optiunile posibile

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Bugetul pe care eu am decis sĂŁ-l aloc mașinii nu ĂŽnseamnĂŁ neapĂŁrat toți banii de care dispun. Pot mĂŁri bugetul pânĂŁ la 40k, atât cât costĂŁ un M550 xDrive, dacĂŁ ĂŽntr-adevĂŁr meritĂŁ. O spun și mĂŁ repet, am venit aici sĂŁ mĂŁ sfĂŁtuiesc cu voi. Eu momentan sunt decis sĂŁ dau ĂŽn jur de 25K pe ea, dar dupĂŁ cum am spus și puțin mai sus, pot ajunge chiar și pânĂŁ la 40K, dacĂŁ diferența de bani se justificĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

Bugetul pe care eu am decis să-l aloc mașinii nu înseamnă neapărat toți banii de care dispun. Pot mări bugetul până la 40k, atât cât costă un M550 xDrive, dacă într-adevăr merită. O spun și mă repet, am venit aici să mă sfătuiesc cu voi. Eu momentan sunt decis să dau în jur de 25K pe ea, dar după cum am spus și puțin mai sus, pot ajunge chiar și până la 40K, dacă diferența de bani se justifică.

Clar ca merita 550xd, vei avea un monstru pe sosea ca un consum derizoriu. Eu personal daca as dispune de banii aia si mi-as permite intretinerea unui m550, am merge pe varianta asta. Insa asta depinde de tine, de ce asteptari ai de la masina, am intalnit poseori de bmw si nu putini carora 143 de cai le sunt suficienti desi isi perminteau ceva mult mai puternic..

 

Daca te tine buzunarul M550xdrive este best choise.:super: Diferenta dintre 530/535 consta in cai putere care da sunt folositori insa si 530 este suficient tinand cont ca esti incepator

 

@TiberiuA poate la tine s-au astupat acele gaurele cu praf mizerie... la mine in treapta 3 raceste bine, este foarte folositoare aceasta optiune si sti cum este fara asa ceva daca ai piele neagra si o ti in soare iti ia foc fundul, transpiri mereu... :angry:

 

 

La asta nu m-am gandit, desi la sezut simt o venitilatie mai intensiva. Cum s-ar putea curata? Ceva aspirator mai puternic? Sau suflata cu aer?

Edited by TiberiuA
Link to comment
Share on other sites

După ce am primit sfaturi de la diferiți posesori de BMW, inclusiv sfaturile voastre, am ajuns la concluzia că cea mai bună variantă pentru mine ar fi un 535 xDrive cu M Paket, dar nu aș spune pas nici unui 530 foarte bine îngrijit, însă mai jos nu cobor. :thumbsdown:

Având în vedere că voi merge 85% cu ea in mediul urban, vârsta și experiența mea, n-are rost un M550. Plus că aș prefera un 535 mai dotat și mai puțini km, decât un 550 mai chel și mai mulți km. Va fi folosită în afară doar când voi avea chef să mă plimb cu prietenii, să ne relaxăm. Acum, singura problemă care mi-a mai rămas, va fi să mă decid asupra unei mașini. Eu până acum am următoarele variante :

 

Varianta 1

Varianta 2 - nu are pachet M, ceea ce reprezintă un minus destul de mare. N-aș mai vrea să ajung cu ea prin service-uri. <_<

 

Aștept și de la voi sugestii. :twoup: Pot fi și din Germania, unchiul meu are o firmă acolo și 10 luni din 12 e in Germania, deci îl pot trimite pe el să o vadă.

Edited by Sub7apte
Link to comment
Share on other sites

Pai pentru circulat preponderent urban, sunt suficienti si 75 de cai. Cu alte cuvinte, nu stiu unde folosesti puterea 535 ului cu viteze medii de 25km/h.

Pentru cazul de fata, cu siguranta 530 este arhisuficient. Daca vrei cu pachet m, mai bine cauti una asa decat sa te apuci apoi sa ii pui tu.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am spus și mai sus, aș alege și un 530 ĂŽngrijit, dar mai jos de atat n-aș coborĂŽ din cauza problemelor pe care am vĂŁzut ca le are motorul de 2l. Mai mult de atât, nu vreau un motor de 3l ca s-o dau in teribilism prin oraș, in liniuțe și plecare agresivĂŁ de la semafor, cĂŁci nu sunt un tip care vrea sĂŁ iasĂŁ ĂŽn evidențĂŁ prin astfel de lucruri. Prefer un motor de 3l pentru cĂŁ imi conferĂŁ un comfort psihic in depașiri, vreau sĂŁ mĂŁ pot angaja ĂŽntr-o depĂŁșire fĂŁrĂŁ sĂŁ-mi fie teamĂŁ. Am condus atât A6-le tatĂŁlui meu cu motor de 2l, 177cp, cât si A6-le mamei mele cu motor de 3l, 245cp. Ăn oraș, chiar nu am avut nicio problemĂŁ, indiferent de motorizare, ĂŽn schimb ĂŽn afara cu A6 de 2l ezitam sĂŁ intru in depĂŁșiri, nu eram ĂŽndeajuns de sigur pe mașinĂŁ. :thumbsup:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Motorizare: ia-ti un motor de 3l de minim 245 de cai si optiuni de nelipsit ar fi: Sistem audio Bang & Olufsen, HK sau Pro Logic 7, scaune comfort ventilate, head-up display, keyless entry/go si suspensie adaptiva, volan sport cu padele....Eventual trapa si plafon negru, anthracit. Pe F10 nu as renunta sub nici o forma la farurile cu LED adaptiv, o optiune ft scumpa si nu stiu daca gasesti pana in 30K euro. Spor la cautat si sa ne anunti ce "caruta" ti-ai cumparat :D
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu mĂŁ grĂŁbesc sĂŁ mi-o cumpĂŁr, având ĂŽn vedere cĂŁ totuși sunt ceva bani, nici nu mĂŁ gândesc sĂŁ dau un singur euro pânĂŁ nu gĂŁsesc la vânzare una care sĂŁ fie ĂŽngrijitĂŁ și sĂŁ aibĂŁ majoritatea opțiunilor care s-au adus in discuție aici. Cu siguranțĂŁ cĂŁ atunci când o sĂŁ o vĂŁd pe numele meu, o sĂŁ-i fac și topic de prezentare. :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.