Jump to content

Pot sa fiu fericit?


c3rcool

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

c3cool nu am putut sa nu ma enervez in locul tau .imi pare rau ca ma enervez asa tare pt masina ta.dar eu stiu cum e ,si stiu ce masina ai.eu muncesc intr una la aia rosie a mea.parca nu se mai termina si de cate ori fac ceva parca merge spre mai bine.aia alba nu mai zic am mai vopsit o 1 acum 4 5 ani acuma este din nou la vopsit motorul facut cestii nebunii.deci nu poti sa razi de un om care si mananca viata sa faca o masina frumoasa sa i redea frumusetea .eu cel putin nu pot sa nu ma enervez cand vad ca rade cineva de asa ceva

240986[/snapback]

Mai sunt si altii care te sustin nu-ti face griji :) , si ONTOPIC, sunt prea frumoase amandoua mai ales 1502, e de admirat ca dupa atatia ani inca mai poti vedea asemenea masinute pe strazi :blink:

Edited by aleXpeed
Link to comment
Share on other sites

toti cei care s-au apucat d o masina care are peste 30 de ani stiu ca nu exista nici macar un lucru pe care sa-l faci usor, un detaliu t poate tine in loc cateva zile. iti smulgi parul din cap, zici ca o lasi dracului sa putrezeasca, dar in ziua urmatoare iar t apuci sa inmoi cate un surub din ala indracit, sa cureti, sa speli......................................................................................................... .un pas mic inainte, o jumatate mare d pas inapoi asa merg treburile astea si d aceea cand vezi ca esti aproape d final totul pare d necrezut, dupa zeci d nopti nedormite. Oricum e naspa cand e gata, eu caut cu disperare ceva treaba acum, nu suport sa dorm bine noaptea; am putine optiuni pt ca d data asta vreau ceva mai greu, dar care sa aiba mai multa valoare cand o sa fie gata. sper, adica sunt convins ca sunt oameni aici care inteleg exact c spun, pt cei care nu-si dau seama d c tot chinul asta?!, nu pot sa spun nimic, poate ca noi astia care n apucam sa n mancam viata cu chestii din astea asa suntem pur si simplu. Sper sa gasesc un "trabant" mishto, sa fac iar "om" din el :blink:)
Link to comment
Share on other sites

Motorul de 1.8 merge direct inauntru. Cu cutia o sa ai un pic de furca. Daca e o cutie 240 (cum banuiesc ca ai) e mai lata si trebuie un pic de munca de convingere. O alta problema este ca trebuie sa scurtezi axul cardanic (prima sectiune) si asta nu e usor mai ales pentru ca dupa ce e scurtat trebuie echilibrat, si pentru asta trebuie un atelier specializat. In plus cilindrul de ambreiaj sta invers si loveste in podea pe partea soferului, chiar linga acceleratie. Trebuie sa infunzi usor podeaua acolo sa-i faci loc. Mai trebuie scurtata platforma schimbatorului impreuna cu tija de comanda si trebuie sudate sau prinse cu suruburi doua suporturi laterale pe caroserie, pentru prinderea suportul de la spatele cutiei. In plus, daca flansa cutiei tale are patru suruburi pentru articulatia flexibila, trebuie sa o schimbi cu flansa cu trei de la cutia cea noua.

 

Exista insa si o alta varianta de cutie care nu are overdrive in a cincea, pe masini care au un raport lung al diferentialului. In felul asta cu raportul tau diferential probabil ca efectul obtinut nu va fi ca ai o cutie care reduce turatia la viteza de autostrada, ci o cutie de autocros, (close-ratio) care te ajuta sa stai in banda de putere, dar odata ce ai iesit la drum lung e cam obositoare pentru motor. Trebuie sa verifici ce rapoarte are cutia asta. Asemenea cutii se gasesc pe 318is E36.

 

Cea mai buna ideea aici e sa gasesti o cutie 245/4 dintr-un 320i (1980-1982) sau 245/10 din unele 320 (asta e inca o data close-ratio nu overdrive).

 

Gindeste-te ce vrei sa faci si da de stire aici. Poti sa incepi un nou topic si te putem ajuta pe parcurs daca vrei. Vezi ca e si un topic cu imbunatatiri care are si linkuri interesante exact despre ideea asta.

Edited by blue charon
Link to comment
Share on other sites

salut

multumesc mult de sfaturi.

imi pare rau ca nu mi permit inca motorasul de ursulet,era un plan pana atunci

merge si cel de 1502,daca nu are cineva bani de investit in el,e inca de vanzare,

doar ca are carburator de dacie si nu pot sa i dau mai mult de 90 intr-a patra si cred ca are 6 trepte.

Link to comment
Share on other sites

salut

multumesc mult de sfaturi.

imi pare rau ca nu mi permit inca motorasul de ursulet,era un plan pana atunci

merge si cel de 1502,daca nu are cineva bani de investit in el,e inca de vanzare,

doar ca are carburator de dacie si nu pot sa i dau mai mult de 90 intr-a patra si cred ca are 6 trepte.

242998[/snapback]

eu nu concep cum poate lumea sa puna carburator de dacie pe bmw...sincer e cea mai mare idiotenie...

Link to comment
Share on other sites

eu nu concep cum poate lumea sa puna carburator de dacie pe bmw...sincer e cea mai mare idiotenie...

243080[/snapback]

simplu .. am cunoscut genu` ala de oameni .. erau un cuplu (asta e bine ca s-au gasit macar nu mai distrug pe altzii :) ) care au pus carb simplu corp pe o nova care era shi pe gaz ca sa consume mai putzin :blink:) acum sper ca tzie clar :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...
nu te supara...tot respectu pt E92 dar alalat e un trabant

 

Daca nu postez , nu inseamna ca nu ma revolt!

Auzi asta cu poza de femeie, DACA UN MODEL DE BMW TZI SE PARE TRABANT "CULMEA" PE UN FORUM BMW DA-I DRUMUL DE AICI! Du-te pe forum Kia sau a celor care au masini de la firma.NO OFFENCE! Dupa ce pierzi ani din viata sa restaurezi asa ceva (am multe 2002-uri si Lancii la activ) vine un individ care nu are treaba cu subiectul si irita comunitatea de restauratori ca marea majoritate are/restaureaza un 02. La urma urmei e forum BMW.

IAR ce spune INTERCEPTOR totzi shtim, cum cautzi un surub nenorocit care uneori l-am asteptat 6 luni sa vina tocmai din ANGLIA!

Deci, lasa-ne frate !

Crede-ma pierd timp raspunzand la mesaje ......te, cand pot sa ma duc in garaj si sa pun mana pe cheie sa mai scot o bijuterie pe strada.

Ia baga ochiu la Lancia Beta Coupe-ul din 1977, itzi place? (nu te lua dupa laudele lui, el a mai polishat-o si lovit-o):

http://fiat.3xforum.ro/post/423/2/Frumuset...inse_in_trafic/

Edited by sconx
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

trabant netrabant mie mi-ar face o deosebita placere sa conduc o masina fabricata cu 10 ani inainte sa ma nasc. sa vad si eu ce era la vremea aceea, etc.

trebuie sa fii dus cu pluta sa compari o masina din 74 cu una din 07 cum s-a facut mai sus. nu au treaba

 

eu mai repede intorc capul dupa un bmw extrem de vechi care sa arate binisor decat dupa un e92 sau orice alta serie contemporana. sincer

este vorba de o istorie care merita respectata. eu zic ca bmw-ul ala din 74 e mai smecher decat dacia logan 2008 cheala :twoup:

singurul avantaj e airbagul

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

Stiu.

 

Insa n-ar fi imposibil sa fie si in Romania un exemplar.

 

In Romania exista si un Duesenberg, este la Muzeul Tehnic "Dimitrie Leonida".

 

atat de mult tii la forumul asta incat ti-ai reparat greseala facuta in speranta ca o sa par eu mai ciudat ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.