Jump to content

Sfaturi achizitie bm320 2010


Stefanpuica

Recommended Posts

Pai in afara de km reali si cati mai putini as verfica asa:

 

-jocuri articulatie si suspensie

-diagnoza, in special turbo si injectoare sa fie in parametri, turbo sa nu aiba joc in ax si sa scoata presiunea standard

-rolele din fata motorului sa nu aibe joc: pompa apa si fulia vibrochen in special, mai pica pompa auxiliara

- sa verifici daca se aude distrbutia, costa cam 3000 de

ron minim schimbul

-verficare daca masina a fost vopsita, bmw are lac ceramic f bun din fabrica, la revopsire nu ar mai fi la fel de rezistent

-verificare data fabricatie faruri si parbriz, daca sunt schimbate a fost lovita..

Eu cam astea as verifica, oricum sa n-o iei dara verficare la bmw.

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Nu este o regula cu distributia, poate sa pice si pana in 100 de k km sau sa nu ai probleme deloc, au mai fost cazuri in care s-a rupt fara sa dea semen, asta e cel mai urat.Eu as lua o masina cu cat mai putini km, cat mai aproape de 100 k km. Despre km reali nu iti pot spune, depinde de cine a mers cu masina, media in Ro la diesel este cam 15-20 k km pe an, in afara cred ca este dublu.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si cum verifici daca are jox in ax turbina? Nu as trage concluzia ca a fost lovita daca are un geam schimbat sau parbrizul schimbat, pietre mai sar la toti in parbriz, geamuri etc :)

Uite aici un articol despre subiectul asta http://bmwclubmagazine.com/stiri_fullstory.php?subaction=showfull&id=1465377357&archive=&start_from=&ucat=1&

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai in afara de km reali si cati mai putini as verfica asa:

 

-jocuri articulatie si suspensie

-diagnoza, in special turbo si injectoare sa fie in parametri, turbo sa nu aiba joc in ax si sa scoata presiunea standard

-rolele din fata motorului sa nu aibe joc: pompa apa si fulia vibrochen in special, mai pica pompa auxiliara

- sa verifici daca se aude distrbutia, costa cam 3000 de

ron minim schimbul

-verficare daca masina a fost vopsita, bmw are lac ceramic f bun din fabrica, la revopsire nu ar mai fi la fel de rezistent

-verificare data fabricatie faruri si parbriz, daca sunt schimbate a fost lovita..

Eu cam astea as verifica, oricum sa n-o iei dara verficare la bmw.

 

NU e o regula ca daca parbrizul sau unul din faruri a fost schimbat sa fie lovita. Mie mi-a sarit o piatra in parbriz si l-a crapat, ulterior l-am schimbat. Am un amic ce si-a schimbat farul tot din acelasi motiv, i-a sarit o piatra si i-a facut o floare pe geamul de la far... Asa ca iata un exemplu de 2 masini cu parbriz si far schimbat care nu au fost lovite.

Link to comment
Share on other sites

Ce am scris mai sus reprezinta ce as verifica eu daca mi-as lua masina, nu neaparat un ghid.

 

Ok ca vopsesti o bara sau/si o capota, dar daca e mai mult eu mi-as pune niste semne de intrebare. Niciodata nu va mai fi aceeasi calitate ca cea din fabrica. (in idea in care dorim o masina cat mai apropiata de noua)

 

Legat de parbriz, da ok, se mai schimba, dar la faruri eu nu am auzit sa sara o piatra chiar in far, sansele sunt mai mici.

 

Acum depinde si de cati km are masina si vechime, la o masina cu o vechime de 2 ani si 70-80 k km ma astept sa fie in stare f buna, ideal fara elemente revopsite.

 

Un alt criteriu bun de luat in calcul ar mai fi sa cumperi de la primul propietar, si daca nu este primul propietar cati ani/luni a tinut masina si ce a schimbat la ea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai el.intreaba de un e90 de 6 ani vechime nu de 2. E mai greu sa gasesti masina fara nicio zgarietura fie si dupa 1 an d-apoi 5 6 7. Eu prefer sa arate masina bine, chiar daca nu are vopsea originala. In rest, oricat verifici, tot de noroc tine. Poti verifica 3 zile, daca ai ghinion se strica oricum. La fel cum poti avea bulan si sa mearga inca 100 mio km fara sa schimbi nimic.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.