Jump to content

BMW 118d e87 2007 clean


gabi123ro

Recommended Posts

Salut ,

 

Ăn sfârĂâ˘it am intrat si eu ĂŽn comunitatea fericitilor posesori ai acestui brand. Sunt pentru prima data "conectat" la un e87 , iar motivul pentru care am decis sa aleg masinuta asta este strâns legat de soia mea :) .

Ăn altĂŁ ordine de idei , maĂâ˘ina a fost adusĂŁ din Germania acum câteva sĂŁptĂŁmâni , timp ĂŽn care eu eram ĂŽn cĂŁutarea masinii perfecte pentru nevoile sotiei mele combinate cu visul meu de a conduce sportiva miniona .

Am pus ochii pe ea din prima zi când a apãrut , dar abia dupã o sãptãmânã m.am decis ca merita sa fac un drum de 700km ca sa o vad .

La 12 noaptea am cumpĂŁrat-o si am fĂŁcut cea mai buna alegere .

Exterior clean , jante 18 ", anvelope 225/35/18 fata si 245/35/18 spate , faruri cu lupa si Angel Eyes , suspensie sport AP reglabila , interior piele , clima, pilot automat , display maxi dot Si alte câteva astfel de necesitati , motor 2.0 143 CP.

Probleme: În curs de a Înlocui cutia Întrucât În treapta 1 se aude un rulment cum cârâie , iar În rest consumabilele + discuri si placute.

Cam atât pentru moment post-79186-14729988096607_thumb.jpgpost-79186-14729988274396_thumb.jpgpost-79186-14729988414183_thumb.jpgpost-79186-14729988556467_thumb.jpg

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu rau, dar de unde pana unde este o afacere asa buna in conditiile in care primul lucru pe care il schimbi este cutia de viteze? Mi se pare foarte ciudat, eu nu am auzit de persoane care sa fi schimbat cutia, nici macar pe masini cu peste 400k km. Iar cutiile manuale de Bmw sunt foarte rezistente.

Singura cutie schimbata de care am auzit este la un prieten cu 1.6 tdi care a bagat a 2-a la 130kmh sau la persoane cu masini modificate enorm. Nu este un capat de tara, dar eu cred ca este totusi destul de scumpa, mai ales ca e cea in 6 trepte (sper sa nu gresesc).

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

MulĂâşumesc ! Are 180.000 km verificati la reprezentanta . Despre cutie nu stiu sa ĂŽĂâşi spun multe , decât cĂŁ bĂŁnuiam asta când am cumparat.o . La BMW mi.au spus ca ĂŽmi recomandĂŁ sĂŁ ĂŽi schimb cutia ĂŽntrucât un rulment din treapta 1 face zgomot iar desfacutul cutiei ar fi mai complicat si posibil mai costisitor .Evident ca i.am ĂŽntrebat cum s.ar fi putut ajunge in situaĂâşia asta , iar rĂŁspunsul lor a fost legat de servisare ĂŽntârziatĂŁ precum si utilizare improprie . Am verificat maĂâ˘ina complet Si din fericire nu mi.au fost prezentate alte defecte sau simptome .

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ănainte sĂŁ dau comanda de consumabile ĂŽmi puteĂâşi voi recomanda un loc sau o persoanĂŁ care comercializeazĂŁ uleiuri ,filtre , discuri si plĂŁcute de frânĂŁ ? VĂŁzusem ĂŽntr.un post ca ar fi cineva Claudiu care se ocupa dar nu l-am gĂŁsit

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu prea are ce sa fie legat de intretinere care sa fi afectat asa mult cutia in 180k km. Probabil fostul proprietar a fortat`o foarte mult sau a ratat treapta din cand in cand, ca altceva n-ar avea ce sa fie. Orice ai face, nu te gandi sa iei cutia de la reprezentanta pentru ca o sa fie foarte scumpa (minim 1500-2000 euro cred). Piese eu iti recomand sa iei de pe epiesa.ro, eu de acolo mi le iau si au preturi foarte bune.

E foarte bine ca ai reusit sa gasesti un 118d din 2007 cu asa putini km, sunt destul de rare.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Am comandat cutie de la un parc din PloieĂâ˘ti , si mi.au dat garanĂâşie 2 luni . Miercuri o montez . M-a costat 500 EUR .

O sa ma uit pe site-ul sugerat de tine , mulĂâşumesc pentru hint. La BMW ma costa 1200 RON discuri si plĂŁcute fata ...

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Draguta masinuta , cati mai multi km fara probleme.

 

Ce nu imi place la ea ii tipsul si farurile aftermarket in rest arata bine.

MulĂâşumesc ! Tipsul este de fapt evacuarea finala din inox . Farurile nici pe mine nu ma ĂŽncântĂŁ ĂŽn special ĂŽn privinĂâşa functionalitatii ...noaptea e greu cu ele . Oare dacĂŁ le pun xenon se va ĂŽmbunĂŁtĂŁĂâşi situaĂâşia ?

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Piese, ulei, filtre gasesti si aici pe forum la cataxxl sau claudiubwr. Cutia manuala eu nu am auzit sa se strice si nici de servisare. Teoretic se schimba uleiul si in manuala insa eu unul n-am schimbat la nicio masina vreodata pt ca nu stiam ca trebuie schimbat.

Farurile aftermarket au de regula lupele foarte proaste. Incearca sa vezi daca nu le poti regla lupele inainte sa le pui xenon pt ca foarte probabil o sa bata aiurea si nu rezolvi mare lucru.

Frumoase jantele!

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit mai ĂŽntâi cu un mecanic pe care ĂŽl cunosc personal , la momentul ĂŽn care am achiziĂâşionat maĂâ˘ina . El mi.a spus ca e posibil sa existe o problema la cutie si ca i se pare ca ar fi un rulment care cârâie . Lucrul asta mi l.a confirmat primul service ĂŽn care am intrat a doua zi . Iar a treia zi mi.a confirmat si BMW . Proprietarul iniĂâşial mi.a zis ca e un rulment de la alternator .....o aiureala de altfel, cred eu . Cert e ca sunetul vine din zona cutiei . MaĂâ˘ina a avut volanta schimbata . E posibil oare sa aibĂŁ legĂŁturĂŁ cu acest carait? Cutia schimba minunat iar motorul se aude foarte frumos , rotund si nu are niciun alt simptom

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Piese, ulei, filtre gasesti si aici pe forum la cataxxl sau claudiubwr. Cutia manuala eu nu am auzit sa se strice si nici de servisare. Teoretic se schimba uleiul si in manuala insa eu unul n-am schimbat la nicio masina vreodata pt ca nu stiam ca trebuie schimbat.

Farurile aftermarket au de regula lupele foarte proaste. Incearca sa vezi daca nu le poti regla lupele inainte sa le pui xenon pt ca foarte probabil o sa bata aiurea si nu rezolvi mare lucru.

Frumoase jantele!

MulĂâşumesc ! Voi lua legĂŁtura cu ei azi .

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cutia a fost schimbata. Mașina functioneaza ca un vis ! Totul m.a costat 600 EUR iar "transplantul" a fost efectuat la BMW. Exact cat am negociat la prețul inițial al mașinii.

Ăn plus , bĂŁieții mi.au curĂŁțat filtrul de particule , fapt care se resimte destul de mult , ĂŽn sensul ca mașina pare ca a mai ĂŽntinerit un pic și are mai multa viata .

Link to comment
Share on other sites

Cutia a fost schimbata. Mașina functioneaza ca un vis ! Totul m.a costat 600 EUR iar "transplantul" a fost efectuat la BMW. Exact cat am negociat la prețul inițial al mașinii.

Ăn plus , bĂŁieții mi.au curĂŁțat filtrul de particule , fapt care se resimte destul de mult , ĂŽn sensul ca mașina pare ca a mai ĂŽntinerit un pic și are mai multa viata .

doar manopera 600€ sau cu totul (cutie+manopera) 600€ ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.