Jump to content

Sfat achizitie BMW E90 320d


Michael Necula

Recommended Posts

Hello everyone,

 

Doresc sa intru in fanclubul BMW cu un E90 320d automat din 09/2005 (cu 180.000 km (asa zice vanzatorul) - http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GixRW.html#a5153ae06c

Urmeaza sa ma programez la reprezentanta BMW in Cluj saptamana viitoare pentru a merge cu masina la verificat...

 

Mentionez ca m-am intalnit cu vanzatorul si masina arata bine pentru varsta ei (atat ca avea zgarieturile normale varstei, vopsea sarita pe capota de la pietre)

In schimb, sub capota, motorul era spalat (cred) deci nu s-a putut observa daca a curs ulei sau alte chestii.

Singura problema parea a fi ca era rupt burduful de la admisia de aer(cred?) (atasat mai jos)

burduf_filtru_aer.png - https://postimg.org/image/8c7to1lxb/

 

Credeti ca asta poate afecta performanta masinii?

La ce alte detalii credeti ca ar trebui sa fiu atent cand "verific" masina?

 

Va multumesc pentru rabdare,

Michael

Link to comment
Share on other sites

Ii ceri seria de sasiu, intri pe bmwdecoder, platesti 3 euro si ii verifici nr.de km. Pregateste-te pentru 300-500k km. Am asa o vaga impresie ca o sa te scuteasca de un drum inutil la reprezentanta.

P.S: toti samsarii accepta "orice test autorizat", pentru ca da bine si oricum 95% din cumparatori nu o duc nici macar intr-un service de cartier la verificare, dar apoi sa plateasca 300-600 lei la reprezentanta.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

I-am facut poza la VIN si am incercat sa verific pe bmwdecoder dar momentan nu functioneaza. O sa mai incerc.

 

Oricum, inc-o chestie ciudata. In anunt, masina are numere Zoll, dar cand am fost s-o vad, masina avea numere permanente de germania... ciudat.

 

Daca mai aveti feedback, va rog nu ezitati sa-mi scrieti.

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

E mult mai ieftina decat toate cele 4 masini similare de pe mobile.de... Si pe vanzator l-a mai costat si drumul pana in Romania, plus ca trebuie sa mai faca si profit. Ceva nu este in regula cu aceasta masina. http://www.mobile.de/ro/automobil/bmw-320/vhc:car,cnt:de,srt:price,sro:asc,ms1:3500_10_,frn:2006,frx:2006,ful:diesel,mln:150000,mlx:200000,ger:automatic_gear,pwn:110,pwx:147,ccx:2000,cli:automatic_climatisation,cnd:used,emc:euro4,itp:leather,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true,blt:true
Link to comment
Share on other sites

Ini exprim si eu o parere, daca masina e intrata acum in tara, are minim 350K. eu am aproximativ aceeasi masina si in 2010 cand a intrat in Romania avea deja 150k. (masina e cunoscuta de mine) deci verifica bine km. din Germania ultima intrare in service.In rest nu prea conteaza, motorizarea e aia buna M47, dotari are destule, dar sa iei in calcul si taxa care e 1200 eur. deci achizitia e cam scumpa pentru varsta ei. te duce la aproape 9000k. cam mult.
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai ghidati dupa anunturile de pe mobile, ca un samsar stie mult mai multe metode sa gaseasca oferte bune. Se uita pe mai multe site-uri, participa la licitatii, cumpara din parc mai multe si le scot la pret mai bun etc. Fie vorba de masini faramate sau in stare perfecta. Iar adusul pe majoritatea ii costa 400-450e cu totul.

Eu mi.am luat de curand masina de la un "samsar" foarte cinstit si chiar sunt multumit. Mi-a spus omul toate problemele dinainte sa vad masina, mi'a aratat si cu cat a cumparat'o si am luat'o si la pret bun. Nu ii spalase motorul, are 209k km cu istoric la bmw (masina din 2002), asa cum a adus'o mi'a dat'o si mie.

Ai mai multe sanse sa iei masina buna de la un samsar cinstit decat de la proprietar din Ro. Desigur, sunt si masini din Ro intretinute, dar asteapta'te sa mai adaugi 1000-2000euro la pret.

Totul depinde de tine, de cata rabdare ai si de cat de atent esti atunci cand o cumperi, oameni mincinosi sunt peste tot.

Edited by All
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E mult mai ieftina decat toate cele 4 masini similare de pe mobile.de... Si pe vanzator l-a mai costat si drumul pana in Romania, plus ca trebuie sa mai faca si profit. Ceva nu este in regula cu aceasta masina. http://www.mobile.de/ro/automobil/bmw-320/vhc:car,cnt:de,srt:price,sro:asc,ms1:3500_10_,frn:2006,frx:2006,ful:diesel,mln:150000,mlx:200000,ger:automatic_gear,pwn:110,pwx:147,ccx:2000,cli:automatic_climatisation,cnd:used,emc:euro4,itp:leather,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true,blt:true

 

Nu este un echilibru real între piața din Germania și România. Ei ori le iau la licitație, ori mai multe la un loc de la un anumit parc și scot o anumită reducere, ori le iau mai mult sau mai puțin avariate, ori prin firmă și atunci scapă de 20% TVA. Plus că, dacă o ia cu 350k km prețul e altul, mult mai mic, apropiat de cel din România uneia cu "150-200k" și e normal să fie mai ieftină decât în Germania.

Edited by Keepa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Acel furtun/burduf e cea mai mica problema. E normal sa se stranga dupa o perioada mare de utilizare.Cumperi unul nou cu aprox. 150 lei si nu mai ai probleme. Pana sa ajungi la un service bun/reprezentanta iti recomand bmwdecoder pt. nr. de km. si inspector auto si autodna pt. eventuale daune, bineinteles iti trebuie VIN-ul. In rest, este o masina f. buna numai ca avand un rulaj mare (cam toate sunt asa) va trebui sa mai schimbi una, alta.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am verificat VIN-ul pe bmwvin.co.uk si-mi arata "Mileage (central data) - 172768

Latest entry in lista "Vehicle Specification" e 28 IAN 2013.

Sa fie nr de km de la "Mileage (central data)" pe care ii avea la latest entry?

 

Offtopic :

 

Am fost azi si am vazut o alta masina in Cluj asemanatoare (doar ca era semi-piele interiorul) si avea 205.000 km.

Am ridicat capota si am vazut ca ambii suporti la faruri sunt lipiti. E posibil sa fi avut masina accident?

L-am intrebat pe vanzator si a zis ca nu stie de asa ceva, dar evident, si evident daca ar stii nu ar zice...

 

Mersi,

Michael

Edited by Michael Necula
Link to comment
Share on other sites

Ai grija cu baietii de la cluj, mari tepe se mai dadeau acum cativa ani. Km sigur nu ii are aia.

 

 

Ai mai multe sanse sa iei masina buna de la un samsar cinstit decat de la proprietar din Ro.

 

Poate vrei sa zici om cinstit. Samsar cinstit e o specie de care se aude f rar, doar pe forumuri, dar nimeni nu a intalnit unul in viata reala. :) (pe cale de disparitie daca au existat candva)

Link to comment
Share on other sites

Offtopic

Salut,

 

Am generat si eu raportul (vezi linkul). Ce reprezinta sectiunea "control unit"? Update de SW?

 

http://cloud.tapatalk.com/s/57d63689b3c84/1473655904-e806037.pdf

 

Mentionez ca masina este momentan la BMW Filaret in service pentru o lucrare de tinichigerie bara spate.

 

Daca este intradevar un update de SW, au dreptul sa faca asta fara sa ma anunte?

 

Multumesc,

Daniel Popa

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Edited by daniel popa
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e doar o citire de module, sau...

 

Ar fi bine sa fie doar o citire. Sincer chiar nu inteleg ce legatura ar avea verificarea DDE-ului cu bara spate.

Pe la 1.30PM trebuie sa ma duc sa iau masina. Sunt curios de explicatiile lor :-)

 

In fine, gasesc destul de interesante informatiile generate. In cazul meu chiar se potrivesc si aparent sunt actualizate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.