Jump to content

Sfat achizitie BMW E90 320d


Michael Necula

Recommended Posts

Confirm și eu. Site-ul chiar aratĂŁ ultima intrare ĂŽn service corect. Mașina pe care am luat-o din Germania avea 170.xxx km, iar ĂŽn raport ĂŽmi aratĂŁ ultima intrare la 147.532 km. Țin minte cĂŁ avea ~5000-6000 de km pânĂŁ la urmĂŁtoarea revizie (o datĂŁ la 30k setatĂŁ ĂŽn iDrive).

 

Cât despre acea mașinĂŁ, este limpede cĂŁ nu are cum sĂŁ aibĂŁ km reali. Mai bine mai iei ceva mai târziu sigur, poate chiar mai scump, sau poate mai chel, dar mĂŁcar sĂŁ știi pe ce dai bani.

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

Am fost la reprezentanta la Cluj la BMW si mi-au spus ca la ei apare ultima intrare la dealer la BMW in Germania anul trecut cu 170.000 km

Momentan, masina are 184.000 deci pare a fi credibil.

 

Am intrebat cat ma costa kitul pentru schimbare la ulei in cutie (automata) si aparent e undeva pe la 2600 RON

 

Puteti sa-mi spuneti din experienta niste preturi care nu sunt de reprezentanta?

Mersi

 

Michael

Link to comment
Share on other sites

Ultima data cand au fost citite modulele.

nu are legatura sau poate e cv gresit,mie imi arata km de la ultima intrare in serice facuta in mai iar citirea modulelor au fost facute in feb. deci nu cred ca are vreo legatura citirea modulelor cu data de la ultima intrare in service,sunt total separate.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Pana la urma am cumparat masina din anunt. Momentan sunt fericitul posesor al unui e90 2.0d automat and i'm loving it:) Hope that's not going to change!

Am fost la reprezentanta BMW cu VIN-ul masinii si mi-au confirmat ca ultima intrare la dealer a fost anul trecut la 168k (in prezent, 178k).

Pentru o verificare mecanica la reprezentata, trebuia sa mai astept o saptamana, nu am mai avut rabdare si astfel m-am programat la un service.

La service, am dat de un fost coleg de al meu de facultate care mi-a facut o "examinare" mai atenta si overall am fost multumit de cum se prezinta, mai ales ca e masina de 11 ani..

 

La tester, mi-a aparut doar ca trebuiesc schimbate bujiile. Deci nimic heavy..

Ah, mai erau arse becurile la angel eyes care s-a reparat repede fara sa dau jos rotile fata :)

Overall, masina merge bine de tot.

 

Vreau saptamana viitoare sa-i fac revizia, schimbat uleiuri, filtre, placute frana, etc.

 

Am nevoie de sfatul vostru :

Puteti sa-mi recomandati ce ulei /consumabile folositi?

Deasemenea, uleiul la cutie se schimba? Am vazut pe net diverse pareri pro/contra. Momentan cutia schimba lin dar nu stiu cum va fi la iarna :/

Link to comment
Share on other sites

Filtre Mahle sau Mann. Ulei motor 5w30 Liqui Moly 4200 sau Motul 8100. Bujii eu am pus Beru. Placute Ate sau Textar.

 

Ce iti recomand: Da jos admisia, desfa flapsurile si le curata / verifica. Curata EGR si admisia.

 

Uleiul la cutie se schimba impreuna cu filtrul si garnitura la mecatronic. Intra cam 7 litrii. Nu uita de uleiul din diferential 75w90 1L.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by vladmury
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Pana la urma am cumparat masina din anunt. Momentan sunt fericitul posesor al unui e90 2.0d automat and i'm loving it:) Hope that's not going to change!

Am fost la reprezentanta BMW cu VIN-ul masinii si mi-au confirmat ca ultima intrare la dealer a fost anul trecut la 168k (in prezent, 178k).

Pentru o verificare mecanica la reprezentata, trebuia sa mai astept o saptamana, nu am mai avut rabdare si astfel m-am programat la un service.

La service, am dat de un fost coleg de al meu de facultate care mi-a facut o "examinare" mai atenta si overall am fost multumit de cum se prezinta, mai ales ca e masina de 11 ani..

 

La tester, mi-a aparut doar ca trebuiesc schimbate bujiile. Deci nimic heavy..

Ah, mai erau arse becurile la angel eyes care s-a reparat repede fara sa dau jos rotile fata :)

Overall, masina merge bine de tot.

 

Vreau saptamana viitoare sa-i fac revizia, schimbat uleiuri, filtre, placute frana, etc.

 

Am nevoie de sfatul vostru :

Puteti sa-mi recomandati ce ulei /consumabile folositi?

Deasemenea, uleiul la cutie se schimba? Am vazut pe net diverse pareri pro/contra. Momentan cutia schimba lin dar nu stiu cum va fi la iarna :/

 

incearca sa vezi toate intrarile in service, nu doar ultima, ultima poate fi la 168k si antepenultiama la 320k, dar speram sa nu ai ghinionul asta.

iti zic asa, ca am vazut de ce sunt in stare unii "oameni"

doar ca sa fii cu inima impacata 100%

bafta cu masina!

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Site-ul bmwvin.co.uk nu arata decat optiunile din fabrica, precum si km la ultima intrare in service. Ce mai vad e data la care s-a facut update la soft pe fiecare modul in parte. Nu stiu daca central mileage e actualizat la data update-ului, asa ai sti exact cand a avut km aia. Multumim de site!

Ultima intrare in care service/? sunt interesat cum sa aflu si la a mea km reali:D. Am e46.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.