Jump to content

Interior Piele Bmw F10


cdanutzx

Recommended Posts

Salutare,

Detin un Bmw F10,cu interior de piele Veneto-Beige.Masina are 53.000km si sincer nu imi vine sa cred ca calitate proasta poate sa aiba pielea.Mentionez ca am o deosebita grija de masina,cu toate acestea se rod elementele de interior,gen manere,aripioara de la scaun sofer etc.Pana acum am schimbat cateva repere,cu urme de uzura(totul pe original,la reprezentanta),dar a pus capac faptul ca un sezut de scaun(numai husa) costa cam 2800 ron,trimul de piele de la usa sofer nu se schimba separat,doar fata de usa completa si costa cam 4000 ron.La aceste preturi,un interior complet,facut din bucati,costa cam pretul unei masini BMW F10 complete,la second-hand.

Nu caut o rezolvare,am vrut doar sa imi spun oful fata de un lucru care mi se pare absurd :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt de aceasi parere piele de proasta calitate si la mine!

Am avut un mercedes clk si desi avea peste 300.000km pielea era intr-o stare foarte buna, insa la masina actuala bmw f01 cu apr 130k(reali) piele Dakota/oyster are o uzura mult mai pronuntata in special la aripioara stanga unde zici ca se ia si culoarea, si nu sunt in nici un caz vreun obez am 75kg iar pielea a fost intretinuta mai mereu cu leterique+ altele dar degeaba!

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Asta pentru ca pielea asta depe modelele mai noi este in mare parte ecologica. Pielea de la w124 le meu din 1996 arata ca noua. Asta pentru ca atunci se folosea piele groasa de calitate. Este inadmisibil ca dupa cativa ani sa se uzeze asa tare, mai ales cand nu e nici abuzata. Tind sa cred totusi ca Mercedes e mai trainic pe interior decat alte marci premium. Am vandut de curand c klassul din 2010 si pielea era absolut ca noua. Fara exagerare nu acea uzura deloc.
Link to comment
Share on other sites

Nu e naturala. E sintetica pe 80% din suprafete. Cu toate astea, pielea sintetica e MULT mai rezistenta decat pielea naturala. Cu conditia sa fie de calitate. Ceea ce se pare ca lipseste noilor modele. Mai erau cativa colegi care se plangeau de pielea de pe F-uri.

Tot sintetica era si pe E, dar la alte standarde.

Link to comment
Share on other sites

Nu e naturala. E sintetica pe 80% din suprafete. Cu toate astea, pielea sintetica e MULT mai rezistenta decat pielea naturala. Cu conditia sa fie de calitate. Ceea ce se pare ca lipseste noilor modele. Mai erau cativa colegi care se plangeau de pielea de pe F-uri.

Tot sintetica era si pe E, dar la alte standarde.

Am vazut piele desfacuta din F,toate fetele exterioare sunt din piele naturala,sintetic numai la margini,bucata ce intra in plastic.Au etichete in interior cu o firma din UK din ce tin minte.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.