Jump to content

Feedback Pirelli sottozero winter


cavaliere

Recommended Posts

Salut, am eu acest model pe masina,le-am folosit iarna trecuta,eu sant multumit de ele,bine...nici nu am fost la munte sa vad cum se comporta,dar am prins asta iarna si zapezi ,si fleasca, gheata, o data mi-a fugit spatele intr-un giratoriu,dar era gheata .Eu am modelu mai vechi,W210..mai nou este alt model la care au un sant in minus pe profil,per total sant multumit, fac zilnic naveta cam 30 km.
Link to comment
Share on other sites

Le-a avut un var pe un Audi A4, ceva pe 17 inch, dupa vreo 20.000km le-a schimbat, nu prea mai aveau viata in ele. Pretul e bun, eu personal as recomanda continental sau nokian, cu astea m-am inteles cel mai bine.

 

Sunt vreo 3 generatii de sottozero. Au reviewuri bune pe tirereview si le-am gasit la pret aproape moca pe 17 runflat si ma gandeam sa pun la X1. Am pe celelalte masini nokian hakkapelita si michelin alpin si sunt foarte bune intr-adevar, insaasi pretul e unul premium mai ales la runflat. Practic as sti ce sa aleg, ori Nokian care personal mi se par chiar mai bune decat Alpinurile, insa ma intrebam daca merita compromisul la Pirelli astea. Daca tin doar 20 de mii e cam putin, avand in vedere ca iarna o sa circul doar cu X1 pentru ca celelalte intra la hibernat. Cred ca o sa ma orientez tot catre niste Nokiane/

Link to comment
Share on other sites

Am eu pe F30 echipare originala BMW un set de roti iarna 18" Styling 415 Turbinenstyling cu anvelope Pirelli Winter 240 SottoZero Serie Due BMW 225/45/R18 95 V RunFlat DOT 2013.

 

Am mers cu ele 70% prin Bucuresti si 30% in afara orasului (A1,A2,A3 si DN1 etc) in toate conditiile de iarna. Masina s-a comportat excelent pe carosabil umed si cu zapada fleoscaita, ma gandesc datorita anvelopelor RSC, fiind mai grele si mai tari taie apa/zapada imediat, masina a stat foarte bine pe asfalt chiar si la viteze mari. Absolut nici o problema la franare.

 

Cand vine vorba despre zapada afanata, am prins anul trecut o singura data la munte, am avut ceva probleme datorita faptului ca se incarca "oala" foarte repede si masina avea impresia ca pierde aderenta si imi statea avertizorul DSC aprins in continuu, deplasarea la punerea in miscare fiind serpuita pana prindeam avant. Daca dezactivam DSC, masina efectiv sapa prin nameti fara probleme. Gheata si polei nu am prins din fericire, insa aici discutia oricum nu prea isi are rostul, in opinia mea fara anvelope cu crampoane nu ai nici o sansa in conditii extreme, pentru restul conditiilor prudenta si experienta soferului face diferenta.

 

Pana la urma fiecare are o experienta personala si sincer nu cred ca e neaparat necesar sa-ti iei ce anvelope iti spun altii. Parerea mea este ca pentru un sedan destul de sportiv cu tractiune spate, in conditii de iarna severa, echipare cu jante de 18 este putin cam mult, foarte potrivite fiind jantele de 17 si anvelope cu un balon mai mare. Cand vine vorba despre anvelope, daca sa fie runflat sau "normale", iarasi este o alegere personala, diferente sunt si pro si contra pentru ambele situatii. Pentru mine spre exemplu primeaza sa nu stau la temperaturi extreme sa schimb roata sau cine stie ce spuma sa bag in ea si asa mai departe... Asa ca in capul meu diferenta de pret poate de 100-150 lei intre o anvelope runflat si una normala este justificata... Pentru altii e posibil sa nu fie...

 

Revenind la Pirelli, eu sunt multumit de ele si se potrivesc exact pentru stilul si programul meu de iarna. Parerea generala este ca daca ai de facut multe drumuri unde poti intampina probleme de orice fel, ar trebui sa-ti echipezi masina corespunzator cu anvelope premium fara discutie. Daca mergi mai mult prin oras cred ca poti sa-ti pui de la Medium spre Premium in functie de preferinte/buget ...

 

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.