Jump to content

Sfat achizitie F30


cristi_mihai

Recommended Posts

Buna,

 

As dori sa cumpar un F30, 318d sau 320d, pana in 15,000 EUR si pana in 180.000 km. Am cumparat o singura masina pana acum, un Passat CC din RO acum 3 an, asa ca am cateva intrebari legata de achizitie, mai ales daca incerc sa o cumpar din RO. Sper sa ma puteti ajuta.

 

1) Toti stim ca samsari dau km inapoi, dar se pot da km inapoi incat sa se vada in baza de date dupa VIN? De ex, daca are 150,000 la ultima intrare in Oct 2016 si pe istoric km cresc normal, se pot face alte smecherii?

 

2) Eu ma gandeam sa ma uit in instoric sa aiba cel putin 5 revizii la in jur de 150-180k, are relevanta?

 

3) Cam cat costa la reprezentanta o verificare in mare la motor, directie si altele inainte de cumparare?

 

4) Preturile in ro sunt mai mici doar pentru ca is dati km inapoi/reparate, sau pentru ca multi nu platesc TVA la cumparare? Asa se mai explica si diferenta de pret la unele masini care chiar au KM reali in comparatie cu cele din DE.

 

5) Care is sansele ca masina sa fi avut probleme mari la motor/directie, sa fie reparata, dar intrarea sa nu apara in istoric? Vb de masin aduse din DE, BE?

 

6) La ce alte lucruri ar trebui sa ma mai uit ca sa evit teapa daca cumpar din RO, pe langa cele de baza - stare interior/exterior, sunetul motorului, feelingul la condus?

 

Vreau sa mai mentionez ca vreau sa tin masina doar vreo 2-3 ani(40-50k km) si apoi sa o vand.

 

 

Ca fapt divers, oare ce buba credeti ca are masina asta, 70k km la 12,000 EUR

http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-318d-Sport-Line/vhc:car,ms1:3500_9_,frn:2012,prx:15000,slt:fsbo,ful:diesel,mlx:200000,vcg:limousine/pg:vipcar/233866751.html

Link to comment
Share on other sites

Uita te mai bine ca acel "vanzator" nu are trecut nici un nr de tel...scrie clar ca nu raspunde decat la email...asta inseamna teapa...da un email de curiozitate sa vezi ce iti raspunde.

Este imposibil sa se vanda o masina ca aia la km aia.

P.S. am trimis eu acum un mesaj si astept raspunsul aluia...cand il am il postez aici ca poate se mai gandesc si altii ca exista pomeni...

Edited by Changing
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uita te mai bine ca acel "vanzator" nu are trecut nici un nr de tel...scrie clar ca nu raspunde decat la email...asta inseamna teapa...da un email de curiozitate sa vezi ce iti raspunde.

Este imposibil sa se vanda o masina ca aia la km aia.

P.S. am trimis eu acum un mesaj si astept raspunsul aluia...cand il am il postez aici ca poate se mai gandesc si altii ca exista pomeni...

 

Un f30 decent 320 d cu 150 k km nu il iei sub 18 mii daca e 2012 si automat. Dar daca tu ai dat exemplul ala de 12 mii, inseamna ca nu cauti ce trebuie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un f30 decent 320 d cu 150 k km nu il iei sub 18 mii daca e 2012 si automat. Dar daca tu ai dat exemplul ala de 12 mii, inseamna ca nu cauti ce trebuie.

 

Anuntul ala doar mi-a sarit in ochi, nu are legatura cu ce caut. Caut sub 180.000, 318d sau 320d si nu neaparat automata. Am gasit cateva in RO si de aceea am si pus intrebarile de mai sus. Stiu ca risc daca o sa il cumpar de aici, dar poate cu atentie si ceva noroc nu o sa iau teapa, mai ales ca nu o sa o tin mai mult de 2-3 ani. Cred ca 14-15k EUR e un pret rezonabil pt ce vreau.

Edited by cristi_mihai
Link to comment
Share on other sites

Daca mergi doar 15-20k km pe an (conform afirmatiei de mai sus), poti sa te uiti si la un motor pe benzina. Ai sanse mai mari sa il gasesti cu numar mic de km si preturile sunt in general mai mici la achizitie decat la diesel.

 

Legat de vanzatorul care da doar mail-ul, am avut eu de'a face cu unul. Era in felul urmator povestea: proprietar femeie, divortata, lucreaza in Grecia, cere seriozitate si se plange ca nu ar vrea sa vina degeaba in tara (masina fiind in Ro cica). Mail-urile erau foarte lungi si cuprind multe detalii, inclusiv o explicatie proasta de ce nu are telefon la indemana dar are internet. Smecheria era sa pui cumva banii la Western pe numele tau, sa "vada ca ii ai si ca nu bate drumul degeaba" si dupa cumva la achizitie sa schimbi numele detinatorului depozitului bla bla bla. Era atat de complicat si lung mail-ul ca am renuntat la a mai incerca sa inteleg sistemul. A fost vorba de un schimb de mail-uri de 2-3 zile (3-4 mail.uri in total). Numar de telefon si nume tot nu mi s'a dat.

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi doar 15-20k km pe an (conform afirmatiei de mai sus), poti sa te uiti si la un motor pe benzina. Ai sanse mai mari sa il gasesti cu numar mic de km si preturile sunt in general mai mici la achizitie decat la diesel.

 

Legat de vanzatorul care da doar mail-ul, am avut eu de'a face cu unul. Era in felul urmator povestea: proprietar femeie, divortata, lucreaza in Grecia, cere seriozitate si se plange ca nu ar vrea sa vina degeaba in tara (masina fiind in Ro cica). Mail-urile erau foarte lungi si cuprind multe detalii, inclusiv o explicatie proasta de ce nu are telefon la indemana dar are internet. Smecheria era sa pui cumva banii la Western pe numele tau, sa "vada ca ii ai si ca nu bate drumul degeaba" si dupa cumva la achizitie sa schimbi numele detinatorului depozitului bla bla bla. Era atat de complicat si lung mail-ul ca am renuntat la a mai incerca sa inteleg sistemul. A fost vorba de un schimb de mail-uri de 2-3 zile (3-4 mail.uri in total). Numar de telefon si nume tot nu mi s'a dat.

 

Nu ma prea incanta benzinarele, se vinde si mai greu in ro(cum am zis, nu o sa o tin mult) si nici nu prea ai de unde alege.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@cristi_mihai

 

1- nu au cum samsarii sa modifice numarul de km de la reprezentanta. Iei seria de la samsar (asta daca ti-o da), o verifici tu pe mobil (search google, costa 3-4 euro). Daca iti da tie bine la km si nu a fost modificata, intrii in detalii cu samsarul si o duci la reprezentanta.

 

2- nu are relevanta, pentru ca dupa expirarea garantiei poate nu a mai facut reviziile la reprezentanta.

 

3- o verificare in vederea cumpararii costa de regula in jur la 100 euro (+/- depinde de rep)

 

4- de regula da, se mai pierde tva-ul pe drum....

 

5- avand in vedere ca masina care doresti sa o cumperi e second-hand, nu vei fi sigur niciodata ce s-a intamplat cu masina. E la noroc. Poate i s-a rupt distributia, ala a reparat-o la Dorel ca a fost mai ieftin si tu nu ai cum sa vezi in istoric.

 

6- verificarea la reprezentanta de regula e sfanta, dar vezi sa nu se cunoasca samsarul cu aia.

 

Eu am avut la vanzare un F30 2012 recent. Era 320d efficient dinamics (cel de 163, nu 184 cai). Masina avea 162k km reali, cumparata de mine din Belgia cu 11.200 euro si vanduta cu 12.800. Ca si optiuni avea decat navi mare, in rest cam cheala. Aveam km pe factura, carte service originala cu istoric complet, deci eram sigur de km. Masina daca ii dadeam km inapoi la 50k nu ai fi crezut ca e ceva in neregula, atat de perfect arata. Problema ei era ca nu baga aer rece, nu am insistat dupa ce am vazut ca ii bag freon si tot asa face. Problema era o supapa de pe compresor (imi dadea pe tester) dar nu m-am complicat sa o repar, am vandut-o asa.

 

 

Ideea e ca nu poti pleca pe premiza ca toate sunt manarite si orice vanzator e samsar nenorocit ce vrea sa te pacaleasca. Daca ai rabdare, te pricepi la masini (sau ai pe cineva care se pricepe) gasesti ceva bun in 15k.

 

Nu incerca sa gasesti masina second perfecta, incearca sa gasesti masina in care sa bagi cat mai putini bani in ea.

 

Verifica neaparat sa nu ii bata lantul de distributie, e problema la N47.

Edited by Petrut TGV
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inca una http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GiorB.html#ca4cb9a056

 

Am cautat dupa VIN si apare o chestie. In Feb a avut un Repari Job la 175.000km . Pana in august la urmatoarea intrare practic masina a stat pe loc. Sa nu fi folosit omul masina dupa ce a reparat-o pt 6 luni? Sau e ceva mai grav?

 

Am atasat raportul VIN de pe bmwdecoder

f252537-report.pdf

Edited by cristi_mihai
Link to comment
Share on other sites

E posibil sa nu fi mers, desi e greu de crezut. Eu de exemplu rulez cu toate masinile cate putin, iar prietena merge 10 km pe zi cu X1 de colo colo, asa ca probabil masina in 2 3 ani va face maxim 15 20 de mii cu indulgenta. Sunt si cazuri de astea, insa iti dai seama imediat dupa ce cunosti vanzatorul. In 90% din cazuri kilometrajul e intinerit in ro, pentru ca asa da bine romanului dornic de premium la bani de Opel.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna,

 

As dori sa cumpar un F30, 318d sau 320d, pana in 15,000 EUR si pana in 180.000 km. Am cumparat o singura masina pana acum, un Passat CC din RO acum 3 an, asa ca am cateva intrebari legata de achizitie, mai ales daca incerc sa o cumpar din RO. Sper sa ma puteti ajuta.

 

1) Toti stim ca samsari dau km inapoi, dar se pot da km inapoi incat sa se vada in baza de date dupa VIN? De ex, daca are 150,000 la ultima intrare in Oct 2016 si pe istoric km cresc normal, se pot face alte smecherii?

 

2) Eu ma gandeam sa ma uit in instoric sa aiba cel putin 5 revizii la in jur de 150-180k, are relevanta?

 

3) Cam cat costa la reprezentanta o verificare in mare la motor, directie si altele inainte de cumparare?

 

4) Preturile in ro sunt mai mici doar pentru ca is dati km inapoi/reparate, sau pentru ca multi nu platesc TVA la cumparare? Asa se mai explica si diferenta de pret la unele masini care chiar au KM reali in comparatie cu cele din DE.

 

5) Care is sansele ca masina sa fi avut probleme mari la motor/directie, sa fie reparata, dar intrarea sa nu apara in istoric? Vb de masin aduse din DE, BE?

 

6) La ce alte lucruri ar trebui sa ma mai uit ca sa evit teapa daca cumpar din RO, pe langa cele de baza - stare interior/exterior, sunetul motorului, feelingul la condus?

 

Vreau sa mai mentionez ca vreau sa tin masina doar vreo 2-3 ani(40-50k km) si apoi sa o vand.

 

 

Ca fapt divers, oare ce buba credeti ca are masina asta, 70k km la 12,000 EUR

http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-318d-Sport-Line/vhc:car,ms1:3500_9_,frn:2012,prx:15000,slt:fsbo,ful:diesel,mlx:200000,vcg:limousine/pg:vipcar/233866751.html

 

Salutare Cristi,

 

Ti-ai cumparat masina pana la urma ? cum a decurs treaba ?

Edited by ValentinConstantin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.