Jump to content

cauciucuri de iarna X4


Moldovan dan

Recommended Posts

Mi-am cumparat 2 cauciucuri de iarna Pirelli 245 45 19 noi si am constatat ca pe unul este scris MOE adica echipare de fabrica pt. Mercedes si pe unul este steaua+RSC adica echipare de fabrica pt. BMW , in rest sunt identice . Le pot monta ? Edited by Moldovan dan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum sa ceara specificatii diferite? :)) Acel Mo este indicativ pentru prima echipare mercedes. Am avut la C klasse si Eklasse Continental. Si se gasesc si fara acel Mo si sunt fix aceleasi cauciucuri. Doar nu fac cauciucuri speciale pentru diferiti producatori.. :))

Poti sa le pui linistit daca au acelasi desen si aceeasi dimensiune.

Link to comment
Share on other sites

Interesant, nu stiam. Insa chiar si asa, credeti ca sesizati voi diferentele alea din grafice?Si in plus, daca un X producator cere sa zicem ca "handling " si "wet grip" sa fie mai bune, pai nu se pierde la alte caracteristici? De ce nu se fac si niste teste ca sa fie relevant? ca asa din niste charturi cu ce declara ei, e una, si ce e pe asfalt e alta.

Eu am cumparat la Mercedes tot Continental Sport contact 5 si desi cele de fabrica aveau mo pe ele, am cumparat un set de 4 la fel, daor ca fara Mo pentru ca asa mi-au fost livrate. Si sincer nu a fost absolut nici o diferenta sesizabila.

 

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Presupun ca exista unele diferențe din moment ce unele au eticheta E/B, iar altele C/B sau B/B (la cinturato p7 de ex).

Poate nu sesizabile ĂŽn condiții normale, dar dacĂŁ tot dau niște bani, as avea pretenția sa fie toate la fel.

Edited by coldone
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba da, fac cauciucuri speciale pentru diferiți producători.

 

http://www.tyrerevie...-Zero-Story.htm

 

De multe ori au și etichetari diferite.

 

 

 

Ai pus tu link-ul....la el ma gandeam cand am postat ......e un site interesant,poate mai afla lumea cate ceva......ca e lipsa mare.

Bine pentru om ca a intrebat !!!!!

Edited by dorubimotoru
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu au cum sa fie acelasi tip si sa aiba desen diferit. Inseamna ca sunt serii diferite. Si ca fapt divers, cantariti voi oricare doua cauciucuri luate random pe aceeasi punte si o sa vedeti ca exista diferente de greutate, intr-adevar nu de 1kg, dar exista. Si totusi esti sigur ca e diferenta de 1 kg intre 2 anvelope identice ca si profil si marca? Mi se pare enorm 1 kg . Edited by cavaliere
Link to comment
Share on other sites

Nu au cum sa fie acelasi tip si sa aiba desen diferit. Inseamna ca sunt serii diferite. Si ca fapt divers, cantariti voi oricare doua cauciucuri luate random pe aceeasi punte si o sa vedeti ca exista diferente de greutate, intr-adevar nu de 1kg, dar exista. Si totusi esti sigur ca e diferenta de 1 kg intre 2 anvelope identice ca si profil si marca? Mi se pare enorm 1 kg .

 

 

 

Dunlop Sport Maxx Rt AO adica pentru Audi in dimensiunea 205/55/16 are profil total diferit de varianta normala de RT.Greutate nu stiu dar desen diferit are.

Edited by dorubimotoru
Link to comment
Share on other sites

modelul santurilor profilului este acelasi dar cel mai greu (BMW) are santurile profilului putin mai inguste si de aici diferenta de clasa la franare pe asfalt umed : clasa B pt. Mercedes si clasa C pt BMW , deci si uzura in timp a profilului este mai rapida la cel mai usor(Mercedes).Evident adancimea santurilor profilului este 8mm.Nu este o problema deoarece vanzatorul mi-a promis ca-l schimba (Diferenta de pret este mica).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.