Jump to content

Cadoul perfect


Lau MQ

Recommended Posts

Salut ,

 

Dupa cateva luni de cautari si multe ore petrecute pe forum am gasit masina cautata, cadoul meu de 30 ani :) . Multumesc tuturor care posteaza aici , am gasit informatii utile care m-au ajutat f mult in cautarea masinii.

E vorba de un f10 520d . Data fabricatiei 07.03.2013 , prima inmatriculare 07.08.2013 VIN D264966. Am vrut sa fie cu putini km, ceva dotari si ingrijita, cu putina rabdare am avut noroc . Am cumparat masina la mijlocul lunii octombrie cu 40900 km de la Autohaus Mulfinger Schwäbisch GmĂźnd. De la data cumpararii am facut cca 3500 km pana acum , imi place la nebunie ,caut tot timpul motive sa ma urc in masina si sa plec undeva departe :) . E prima mea masina cu RWD , am avut masini numai din gama VAG . Pana acum nimic de comentat, totul merge perfect . La o saptamana dupa achizitie a primit un detailing la un mester care a reusit sa-mi zgarie capota . E o zgarietura de 2 cm dar destul de adanca , nu si-a recunoscut vina dar nici eu nu i-am platit (300€). Pentru iarna am cumparat jante pe 17" de la Borbet modelul XR si cauciucuri Nokian WR A4 , de care sunt f multumit . O sa revin cu ceva poze mai ok si cu interiorul .

 

 

 

 

 

Prod. Dat 2013-03-07

 

Type code FW11

 

Type 520D (EUR)

 

Series F10 (5 Series)

 

Body Type LIM

 

Steering LHD

 

Engine N47T

 

Displacement 2.00

 

Power 135kw / 184hp

 

Drive HECK

 

Transmission Automatic

 

Colour SOPHISTOGRAU BRILLANTEFFEKT METALLI (B90)

 

Upholstery STOFFLEDER TUDORANTHRAZIT (FPAT)

 

 

S1CAA SELEKTION COP RELEVANTER FAHRZEUGE

 

S1CAA SELEKTION COP RELEVANTER FAHRZEUGE

 

S1CBA CO2 UMFANG

 

S205A Automatic Transmission

 

S230A Low-Slung Sports Suspension

 

S255A Sports Leather Steering Wheel

 

S423A Floor Mats, Velours

 

S428A Warning Triangle And First Aid Kit

 

S431A Interior Mirror With Automatic-Dip

 

S465A Through-Loading System

 

S481A Sports Seat

 

S488A Lumbar Support, Driver And Passenger

 

S494A Seat Heating Driverpassenger

 

S4URA AMBIENTES LICHT

 

S502A Headlight Cleaning System

 

S508A Park Distance Control (PDC)

 

S522A Xenon Light

 

S524A Headlight Control

 

S534A Automatic Air Conditioning

 

S575A Socket, Trunk, Incl. 2 Batteries

 

S609A Navigation System Professional

 

S610A HEAD-UP DISPLAY

 

S612A BMW ASSIST

 

S614A INTERNET VORBEREITUNG

 

S615A ERWEITERTE BMW ONLINE INFORMATION

 

S616A BMW ONLINE

 

S676A HiFi Speaker System

 

S698A AREA-CODE 2

 

S6AAA BMW TELESERVICES

 

S6ABA STEUERUNG TELESERVICES

 

S6NLA ANBIND.BLUETOOTH-U.USB-GERAETE INKL

 

S6WAA INSTRUMENTENKOMBI. M. ERW. UMF.

 

P7A2A INNOVATIONSPAKET II

 

P7RSA COMFORT PAKET

 

S7SPA NAVI PROFESSINAL M.HANDYVORB.BLUETOOTH

 

L801A National Version GermanyAustria

 

S879A On-Board Vehicle Literature German

 

S8KAA OELWARTUNGSINT. 30.000KM24MONATE

 

S8SCA LAENDERSPEZ. TELESERVICEFREISCH.

 

S8TFA AKTIVER FUSSGAENGERSCHUTZ.

 

S8THA SPEED LIMIT INFO

 

S8TNA TAGFAHRLICHT UEBER LICHTMENUE EINST

 

S8V1A HINWEISSCHILD NCAP

 

S1CCA AUTO START STOP FUNKTION

 

S1CDA BRAKE ENERGY REGENERATION

 

S2K1A LM RAEDER V-SPEICHE 236

 

S4ATA INT.LEIST. SCHWARZ HOCHGLAENZEND

 

S4U2A FAHRERLEBNISSCHALTER INKL. ECO PRO

 

S548A Kilometer-Calibrated Speedometer

 

S851A SPRACHVERSION DEUTSCH

post-79020-0-76074500-1482483971_thumb.jpg

post-79020-0-88149200-1482484182_thumb.jpg

post-79020-0-90731100-1482484198_thumb.jpg

post-79020-0-71467100-1482484214_thumb.jpg

post-79020-0-53930500-1482484228_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta da cadou. Cum il cheama pe mesterul de la detailing sa stim sa ne ferim de el.

 

 

 

Locuiesc in Germania . E intr-un satuc uitat de lume , Autokosmetik Reinhatdt se numeste . Mi-a fost recomdat de cineva ca ar fi f bun . Masina a iesit bine pana la zgarietura aia . Asta e

Link to comment
Share on other sites

Multumesc . Da clar ca greseli se fac asa i-am zis si eu , dar situatia nu a fost placuta . "Meseriasul" a vrut sa ascunda greseala , cand a scos masina din hala a parcat-o in asa fel incat sa fie umbra pe locul unde era zgariata . Initial nu am vazut si am platit , apoi dupa cateva minute ma certam cu el sa-mi dea banii inapoi . Asta a fost neplacut . Reparatie costa 150ââÂŹ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut ,

 

Am ajuns la 50.000 km. Pana acum nici o problema cu masina , merge perfect , sunt f multumit , sper sa mearga la fel de bine si de acum inainte. De la achizitie am inlocuit doar filtrul de aer , la ultima revizie nu a fost schimbat ( am mers pe MANN). Urmeaza un set nou de cauciucuri de vara rft ,probabil folie pe lateralele spate si luneta si la pe la sfarsitul anului schimbul de ulei si filtre.

Am NBT cu controlerul de CIC , am vrut sa-l schimb cu iDrive touch , m-i s-a spus de la 2 reprezentante BMW ca nu e compatibil nbt-ul meu cu noul model de controler asa ca am renuntat la idee.

post-79020-0-44509400-1497950846_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

 

Am ajuns la 50.000 km. Pana acum nici o problema cu masina , merge perfect , sunt f multumit , sper sa mearga la fel de bine si de acum inainte. De la achizitie am inlocuit doar filtrul de aer , la ultima revizie nu a fost schimbat ( am mers pe MANN). Urmeaza un set nou de cauciucuri de vara rft ,probabil folie pe lateralele spate si luneta si la pe la sfarsitul anului schimbul de ulei si filtre.

Am NBT cu controlerul de CIC , am vrut sa-l schimb cu iDrive touch , m-i s-a spus de la 2 reprezentante BMW ca nu e compatibil nbt-ul meu cu noul model de controler asa ca am renuntat la idee.

 

 

Nu exista NBT cu controller de CIC :) ce ai tu este CIC.

 

Sa te bucuri de masina!

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

@Tavicu la primele modele 2013 inainte sa apara faceliftul s-a pus nbt cu butonul idrive normal (versiunea veche) dupa ce a aparut fl au bagat si iDrive touchhttp://a0.amlimg.com/N2RlMjI1ZTM1ZGIwNDYzYjdiM2MzN2Y4MTA5MjZjNGQXydH6qwcYePIXt_QwLQs1aHR0cDovL21lZGlhLmFkc2ltZy5jb20vNTE2ODBjZTcxZThkZGY4ZjFjNTAwMTQxNjFlMzgwZTM1YTYxMzYzZDhmOThlNWVjM2FkZjljYzgzMTQwNDA1OC5qcGd8fHx8fHw3MDB4MzkzfGh0dHA6Ly93d3cuYWR2ZXJ0cy5pZS9zdGF0aWMvaS93YXRlcm1hcmsucG5nfHx8.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Tavicu la primele modele 2013 inainte sa apara faceliftul s-a pus nbt cu butonul idrive normal (versiunea veche) dupa ce a aparut fl au bagat si iDrive

 

Salut. Ah ... nu stiam asta :) credeam ca NBT-ul s-a scos odata cu noul controller touch.

Link to comment
Share on other sites

@Tavicu Multumesc ... Ar fi fost perfect sa fie toate NBT cu touch controller.

 

QWIN60 Ms de sfat. M-am gandit sa vorbesc cu cineva de pe forum dar nu ajung in tara cu masina .Locuiesc in DE si ajung odata pe an in Romania ,si atunci prefer sa vin cu avionul.

Link to comment
Share on other sites

doar masinile cu extended smartphone au si iDrive touch, in rest orice NBT vine stoc cu idrive simplu. ai nevoie de idrive touch si de touch ecu (~60eur). la reprezentanta ori nu stiu ori nu vor. pentru retrofituri neoficiale nu intrebi niciodata la reprezentanta :thumbsup:
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

 

De o saptamana am montat noile cauciucuri de vara , Nokian z line 225/55/17. Le-am mai utilizat si pe fosta masina (Audi A4). Am fost multumit si le-am cumparat din nou :) . Se comporta f bine si pe f10 .

A aparut si prima problema , folia izolatoare din usa spate stanga s-a dezlipit in partea de jos . Am observat din timp si din fericire nu apucat sa ajunga apa in masina . Am observat cand am spalat masina ca picura apa numai din usa respectiva , celelalte erau uscate. Am cautat pe forum si am gasit un thread despre chestia asta . S-a reparat la reprezentanta BMW de unde am cumparat masina . Garantia nu acopera astfel de defecte , dar din fericire costurile au fost suportate de BMW AG ( culant ) , ar fi costat 150€. Nu au existat discutii , au fost super la service.

 

Cat timp a stat masina in service am facut un test drive cu un f30 330d din 2016 . Se conduce super f30 si motorizarea e perfecta , in schimb interiorul mi-i s-a parut slab calitativ . Masina avea 25000 km si avea deja ceva greierasi.

Mai urmeaza un test drive cu un 530d si 535d si poate fac un update .

post-79020-0-02649800-1499097335_thumb.jpg

post-79020-0-54880400-1499097344_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut

 

Am ajuns la 60.000 km fara nici o problema si in continuare f multumit de masina . Intre timp am facut prima revizie de cand e masina la mine . S-a schimbat: uleiul , filtrele , lichidul de frana , placutele si discurile frana fata . S-a facut update harti navi 2018-1 . Am avut un tichet cadou primit la achizitia masinii ,cu o verificare in 12 puncte, pe care l-am folosit cu aceasta ocazie . Totul a fost ok , nu sunt probleme . Am de inlocuit 2 amortizoare de la sistemul de protectie al pietonilor . Amortizoarele respective au in componenta un cartus cu gaz care are termen de valabilitate. La mine au expirat luna asta . Cu ele expirat am inteles ca nu primesc TĂV . Revizia s-a facut in reprezentanta BMW .

Link to comment
Share on other sites

Pe asta cu amortizoarele care expira nu o stiam . La noi se uita cineva la asta ? Banuiesc ca nu, sistemul nefiind obligatoriu.

Sa folosesesti masina sanatos in continuare .

 

Multumesc . Nici eu n-am stiut pana alataieri :) . Nu stiu daca la ITP se uita la detaliul asta . Costa 140e ambele .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.