Jump to content

sfaturi pt. cumpararea unui BMW 320 D din 2001


activedm

Recommended Posts

Salut,

 

vreau sa achizitionez un BMW 320 .Pana acum am gasit 2:unul din 2000 ,176.000 km(touring) si altul din 2001 94 000 km. (?) Ambele arata ff bine .Dilema mea ar fi daca 176 000 de km e mult sau nu .Ce ziceti?Iar cat despre celalalt,nu prea cred ca km sunt reali.As putea verifica asta?Ambele sunt aduse din Germania la pret de 9200,respectiv 9300 (+ taxa inmatr.)Rog ajutor!!!

Link to comment
Share on other sites

touringu are un km de bun simt. sedanu pare foarte tras de par.

masinile sunt in ro? daca da alege aia care iti place tie si du-o la teste.

km se poate verifica aproximativ dupa cheie- (ore de functionare ale motorului, viteza medie, se face o inmultire si vezi aprox cati km ar trebui sa aiba masina.)

eu nu inteleg d c stai in loc sa iei masina care e pe gustu tau si sa te duci sa o testezi - ori la bmw ori la autovit

Link to comment
Share on other sites

mersi de intiativa de a ma sfatui.

 

pai tocmai asta e ,imi plac amandoua .ambii proprietari par siguri si dispusi la teste.Dar oare e sigur cu verificarea kilometrajului cum mi-ai spus tu?normal ca as prefera cea cu 94.000 !

dar ce zici 176.000.... e mult?merita?

 

PS sunt din Mures, no.

Link to comment
Share on other sites

dpdv al meu un bmw din 2001 cu 180k km e ok.

si cu 200k km e ok

si eu sunt in cautari de masina...

din pacate in MS la tine habar nu am ce serviceuri bune exista.

faza cu cheia si cu orele de functionare ale motorului este aproximativa. insa iti spune cam pe unde trebuie sa fie kilometraju. de ex daca are 5000 de ore de functionare la o viteza medie de 70 kmph ar trebui sa aiba in jur de 350.000 km. evident ca un kilometraj care arata 200.000 e fals...

Link to comment
Share on other sites

dpdv al meu un bmw din 2001 cu 180k km e ok.

si cu 200k km e ok

si eu sunt in cautari de masina...

din pacate in MS la tine habar nu am ce serviceuri bune exista.

faza cu cheia si cu orele de functionare ale motorului este aproximativa. insa iti spune cam pe unde trebuie sa fie kilometraju. de ex daca are 5000 de ore de functionare la o viteza medie de 70 kmph ar trebui sa aiba in jur de 350.000 km. evident ca un kilometraj care arata 200.000 e fals...

243519[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

243521[/snapback]

 

 

 

am inteles!

dar trebuie ceva cheie "de service" pt. testare?undeva pe un forum parca am vazut ca cineva preciza acest fapt.si inca ceva...informatia asta e stocata in cheie?ca daca s-au folosit mai multe chei... Hmmm ,sunt chiar pe dinafara.Nu am mai cumparat masini straine pana acum.Momentan am o Super masina: Super Nova :blink:

Link to comment
Share on other sites

ideea e ca nu se testeaza cheia. pe un tester capabil se poate vedea durata de functionare a motorului. in germania media de viteza este aprox 70kmph. deci in conditii normale de exploatare(ceea ce intalnesti in 99% din cazuri) faci o simpla inmultire si vezi aproximativ cat s-a mers cu masina.

cu cheia poti sa te duci la o reprezentanta BMW. acolo iti vor citi VIN-ul masinii de pe cheie si le va aparea din baza de date istoricul masinii din Germania. este putin probabil ca o masina in germania sa fi suferit reparatii fara a fi instintata reprezentata deoarece cat castiga ei in plus la vanzarea masinii este infim fata de amenda primita sau chiar, in cazuri speciale, parnaie. evident ca exista si situatia in care neamtu a facut praf masina, nu a mai reparat-o, a luat-o un arab/turc/polonez/rus/roman si a reparat-o pe neve si ti-o da tie acum. dar aceasta posibilitate este extrem de rara

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca cel mai bine mai astepti putin, mai pui niste bani deoparte si iei un 320d facelift ... diferenta intre motorul de 136 si celde 150 e extrem de mare

243572[/snapback]

da,e diferenta,dar pentru mine e suficient 136 cp.cu soselele astea inguste si aglomerate e bine si cand mergi cu 100km/h Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

Km nu ar trebui sa fie cel mai important criteriu...multi au masini cu 100K in bord si merg perfect si de fapt au pe putin 250K. Si totusi e BMW...daca s-a schimbat tot ce trebuia la momentul potrivit nu ar trebui sa iti faca probleme iesite din comun nici la 200K km. Ia-o pe cea care iti indeplineste nevoile zilnice , optiunile sunt cel mai important factor zic eu. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

da,e diferenta,dar pentru mine e suficient 136 cp.cu soselele astea inguste si aglomerate e bine si cand mergi cu 100km/h

243573[/snapback]

 

perfect de acord.de fapt ma preocupa si revanzarea acestuia.daca sa zic ajung la 400 k mai am sanse sa revand masina? :blink: e si asta o problema...

Link to comment
Share on other sites

same here....

ma cam seaca da asta e. la aceiasi bani cu un e46 sedan, gasesti in afara un e46 touring cu dotari mult peste, mai nou cu un an- doi si cu mult mai putini km. asta e viatza...

243636[/snapback]

 

 

da,si varianta asta am luat-o in calcul.am un prieten in Belgia, dar care lucreaza la DHL in Germania.deci imi cauta si in Germ. si in Belg. Dar nu-mi dau seama cat as castiga ,ca sa zic asa...De exemplu cat sa castige la un BMW un pietar ,care-l vinde sa zic cu 9700 Euro fara taxa?

Link to comment
Share on other sites

deci pana la urma tu vrei touring ? asta sa intelegem?

 

later edit: la dotari masina e ok. plus scaunele sport care fac toti banii

daca e pe gustu tau touringu nu ezita. sau mergi in afara si ia de acolo. clar sunt tehnic peste ce gasesti aici la preturi bune

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.