Jump to content

Recall seria 3 2006-2011


Recommended Posts

Salutare

 

Am deschis acest topic ptr ca in ultima vreme am auzit niste Întâmplãri horror legate de seria 3(2006-2011) adicã multi proprietari s-au trezit cu ele scrum.

Pe scurt,se pare ca toate astea se intampla datorita unui scurtcircuit elctric cauzat de proasta izolare a firelor de la alimentare a motorului electric de la aeroterma.De ce se intampla asta tocmai acum? Din ce s-a descoperit,cauza care ar duce la deteriorarea acestor cablaje electrice ar fi pĂŁtrunderea apei pe la filtrul de polen,care in timp corodeazĂŁ aceste fire si de aici incendiul e inevitabil(am atasat poze)

Chiar ieri am verificat si eu starea acestor fire(sunt ok la mine)...am desfacut cele douĂŁ șuruburi ale copacului de sub torpedou si acolo sunt câteva fire care sunt conectate la motorul aerotermei .Scoateți cele douĂŁ mufe si le inspectati vizual,iar ĂŽn cazul ĂŽn care sunt urme de scurtcircuit pe acei pini,sau cablurile sunt ĂŽnnegrite,decolorate,corodate,luati legatura cu service ul Bmw.

post-51658-0-11003600-1515575646_thumb.jpg

post-51658-0-83435100-1515575713_thumb.jpg

post-51658-0-51873200-1515575740_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit,unele reprezentante din anumite state(US) recunosc acest aceastã problema si ofera service gratuit,altele nu fac mai nimic,pana nu se vãd cauzele mai sus amintite.Si daca se intampla asa ceva,e prea târziu.

Doar in US le este frica de avocati, de restul lumii nu ii intereseaza, "sunt slabi avocati" plus ca acolo la orice problema clientul face plangere.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

AstĂŁzi am sunat la Bavaria Romania si intr-adevar, existĂŁ recall si la noi ptr aceastĂŁ problema.

Mi-au cerut câteva date despre mașina si Vineri sunt programat,reparația fiind suportatĂŁ in totalitate de Bmw.

 

 

Bun:) Sa ne spui cum a decurs.

Link to comment
Share on other sites

Doar ce m-am intors de la Bavaria Ct unde am discutat cu cineva de acolo...In legatura cu cele spuse mai sus,acest recall nu e ptr toata seria 3,ptr ca am un prieten care are tot un 335i din 2007 si ptr masina lui nu exista recall.Ma gandesc ca mașina mea e de US si din cauza asta figureazĂŁ.

In cazul meu,pe langa acest recall mai sunt ĂŽncĂŁ douĂŁ,adicĂŁ unul ptr un cablu alimentare de la baterie si unul ptr airbag sofer.Trebuia sĂŁ mĂŁ duc vineri,dar cei de la Ct mi-au spus cĂŁ nu au piesele si instructiunile ptr reparație la primul recall(ventilator cablaj),asa ca am de asteptat pana vor primi toate piesele(inclusiv airbag-ul si cablu baterie).

Urmeaza sa ma contacteze când vor primi piesele,iar lucrarea nu ar dura mai mult de o zi ptr cele 3 probelme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.