Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Nici n-am spus cã este o diferenÞã de la cer la pãmânt, Însã 325i trage destul de bine În timp ce 320i nu impresioneazã cu nimic din acest punct de vedere.

 

Nu spun asta cu rĂŁutate, aÂşa mi se pare mie dupĂŁ ce am condus Âşi 320i si 325i.

 

senzatia este datorita cuplui mai mare si disponibil la o turatie mai redusa la 325 fata de 320..insa asta ar fi cam singura diferente sesizabila cu adevarat. si se rezolva cu un cip facut la 320i, ce il apropie foarte mult de 325.

Link to comment
Share on other sites

DiferenĂža de 20 de cai normal cĂŁ se simte, mai ales cĂŁ nu vorbim de maÂşini de 400 cp ci de sub 200 cp.

 

20 de cai ĂŽnseamnĂŁ destul de mult pentru o maÂşinĂŁ de sub 200 cp.

 

se simte, dar nu este o diferenta de la cer la pamant..si se simte doar la accelerari bruste, la mers normal, este o diferenta putin sesizabila..parerea mea :twoup:

 

cam asta e avantajul unei masini puternice , demarajul . O sec in plus sau in minus la o depasire rapida o fac aia 20 cai . Ca mers normal ai putea spune ca diferentele se fac in alta parte si nu la cp.

Link to comment
Share on other sites

DiferenĂža de 20 de cai normal cĂŁ se simte, mai ales cĂŁ nu vorbim de maÂşini de 400 cp ci de sub 200 cp.

 

20 de cai ĂŽnseamnĂŁ destul de mult pentru o maÂşinĂŁ de sub 200 cp.

 

se simte, dar nu este o diferenta de la cer la pamant..si se simte doar la accelerari bruste, la mers normal, este o diferenta putin sesizabila..parerea mea :twoup:

 

cam asta e avantajul unei masini puternice , demarajul . O sec in plus sau in minus la o depasire rapida o fac aia 20 cai . Ca mers normal ai putea spune ca diferentele se fac in alta parte si nu la cp.

 

cam asa e..asta e un mic rezumat al intregii dispute 2.5 - 2.2..diferente la demaraj, la mers foarte sportiv si depasiri rapide. in rest..diferente destul de mici.

Link to comment
Share on other sites

senzatia este datorita cuplui mai mare si disponibil la o turatie mai redusa la 325 fata de 320..insa asta ar fi cam singura diferente sesizabila cu adevarat. si se rezolva cu un cip facut la 320i, ce il apropie foarte mult de 325.

Resoftarea nu transformĂŁ un 320i ĂŽntr-un 325i. :twoup:

 

Pur Âşi simplu trage mai tare, rĂŁspunde mai bine Âşi mai rapid la apĂŁsarea acceleraĂžiei.

Singurul defect este cĂŁ are un consum un pic mai mare.

Link to comment
Share on other sites

senzatia este datorita cuplui mai mare si disponibil la o turatie mai redusa la 325 fata de 320..insa asta ar fi cam singura diferente sesizabila cu adevarat. si se rezolva cu un cip facut la 320i, ce il apropie foarte mult de 325.

Resoftarea nu transformă un 320i ĂŽntr-un 325i. :twoup:

 

Pur şi simplu trage mai tare, răspunde mai bine şi mai rapid la apăsarea acceleraţiei.

Singurul defect este că are un consum un pic mai mare.

 

corect..off-topic: domnu' ciupanezu, crezi ca ar fi bine sa fac o resoftare la un 325ci? adica merita..?

Edited by razvanflorin90
Link to comment
Share on other sites

Citind ultimele 2-3 pagini mi-a venit in minte o intrebare. Cu cati metri ramane in urma o masina care face suta in 10s fata de una care o face in 9s? Ori sunt eu prea obosit inainte de weekend, ori chiar nu exista o metoda matematica de a o calcula. Am facut un calcul (cam grosolan) si mi-a dat ca ar fi vreo 14m diferenta intre ele.. Asa o fi? N-am experiente d-astea, dar sunt curios..
Link to comment
Share on other sites

Citind ultimele 2-3 pagini mi-a venit in minte o intrebare. Cu cati metri ramane in urma o masina care face suta in 10s fata de una care o face in 9s? Ori sunt eu prea obosit inainte de weekend, ori chiar nu exista o metoda matematica de a o calcula. Am facut un calcul (cam grosolan) si mi-a dat ca ar fi vreo 14m diferenta intre ele.. Asa o fi? N-am experiente d-astea, dar sunt curios..

 

normal sr trebui dupa regula de 3 simple 10m

Link to comment
Share on other sites

Pai asta as vrea sa aflu..

Eu m-am gandit asa: Am considerat viteza medie 50km/h (oarecum gresit pentru ca in prima jumatate din timp masina e deja la 70-80km/h, deci viteza medie cred ca e mai mare un pic de 50) si am dedus ca masina face 13.88m in 1s. Si aici urmeaza grosolania: in timp ce masina rapida parcurge 125m pentru a ajunge la 100km/h (9s) cealalta parcurge 139m, deci cu 14m mai in fata. Dar, presupunand ca cursa se termina dupa ce prima masina a ajuns la 100m/h, am presupus ca masina mai lenta va fi proportional mai in spatele primei (cu 14 m mai in spate)..

Link to comment
Share on other sites

E gresit. Ce ai scris tu se traduce asa: daca o masina parcurge 100m in 10s, cati m va pargurge ea in 9s?

 

exact..exista o formula fizica pentru toata chestia asta..din ce imi aduc eu aminte din liceu, cred ca problema asta se rezolva cu ajutorul vectorului acceleratie medie. (v2-v1)/(t2-t1)..100km/h = 27.77m/s deci..masina ce parcurge 100m in 9s are o acceleratie medie de 3.08m/s, iar ceea care parcurge suta in 10s are o acceleratie medie de 2.77m/s.

...Ăn mecanică se utilizează noţiunea de vectorul acceleraţie medie definită ca raportul dintre variaţia vectorului viteză şi intervalul de timp ĂŽn care se produce variaţia. mie mi-ar da o diferenta de vreo 3m, dar nu sunt sigur ca e corect cum am calculat. :twoup:

 

tot conform calcului asta, mi-a dat ca atunci cand masina rapida are 100km/h, cea mai lenta are 90km/h...

dupa 9s, masina rapida va atinge 27.77m/s, adica 100km/h, pe cand cea lenta va avea 24.93m/s, adica cca 90km/h..si ar mai avea nevoie de o sec sa atinga 100km/h..si deja ma incurc in idei si calcule, pentru ca nu imi mai aduc bine aminte formulele..o sa ma uit diseara si revin!

Edited by razvanflorin90
Link to comment
Share on other sites

10s..................100m

9s..................x

 

=900/10=90m

=100m-90m=10m

 

 

aia de 9 secunde ii face in 90m fata de aia de 10 care ii face in 100m, ce este gresit in asta

 

ca ala cu 10 sec face 10 m pe secunda

si ala cu 9 face 11.1m pe secunda

cu fiecare metru ala castiga a zecea parte dintr-o secunda

timpul de t=distanta/viteza=100/9=11.111111 .................. m/s

 

Tu ai pus intrebarea "Cu cati metri ramane in urma o masina care face suta in 10s fata de una care o face in 9s", si eu trebuia sa-ti dau raspunsul 10 si terminan balciul.Dar eu sunt curios cum de ti-a iesit tie 14m

Link to comment
Share on other sites

Diferenţa de 20 de cai normal că se simte, mai ales că nu vorbim de maşini de 400 cp ci de sub 200 cp.

 

20 de cai ĂŽnseamnă destul de mult pentru o maşină de sub 200 cp.

 

se simte, dar nu este o diferenta de la cer la pamant..si se simte doar la accelerari bruste, la mers normal, este o diferenta putin sesizabila..parerea mea :)

al mers normal nu e nici o diferenta nici intre 318d si 325... :twoup:

 

PS:daca o diferenta de aproape 20% in ceea ce priveste puterea nu poate fi sesizata consider ca nu are rost sa mai discutam pe tema 320 vs 325

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Vad ca te-ai inregistrat in 2009 pe forum!

Tu ai vazut de cand e membru ...

Tu ai idee CATE BMW-uri am condus noi?

 

 

Tu cred ca ai ceva probleme la cutia cu maimute ! :)

 

Ce relevanta au cele scrise de tine ? Daca, de exemplu, eu m-am inscris in 2008 pe forum iar tu in 2006, insemna ca trebuie sa ingenunchez cand te vad, sa-ti pup mana si sa-ti zic saru'mana maestre ? :twoup: Parca topic-ul asta era despre consum, nu despre cate BMW-uri ai condus tu ! Si nici despre vechimea ta pe forum !

 

Penibil.

Daca nu esti in stare sa citesti tot sau nu te duce capul sa faci niste conexiuni logice si sa intelegi intreg tabloul insamna ca esti un oligofren! Nu mi te mai adresa!

 

 

Ce tare esti tu cand te afli in spatele monitorului ! :(

 

Dar, cum apare pe la intalnire vreunul pe care l-ai jignit tot asa, gratuit, pe forum, nu stii cum sa bagi coada intre picioare mai repede si dispari in 3 secunde cu jumatatea ta de BMW !

 

Te sfatuiesc sa incetezi cu astfel de apelative daca nu vrei sa-ti si demonstrez cat de oligofren sunt ! Sau cat de putin ma duce capul ! :( Ma rog, alegerea iti apartine. Ne vedem pe la intalniri ! :)

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.