Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Tu nu vezi ce spun unii ? La 20 de plinuri unul vi-l fura la pompa :)

Si din aproape 10.000 de pompe din tara...NIMENI nu vede nimic ! Nici client, nici constatator, nici OPC ! Doar 3 nopti la OTV cu 2 care delirau si vorbeau fara dovezi si un articol din CancaN...evident neverificabil si fara dovezi !

Link to comment
Share on other sites

Sa revinim la consum- extraurban - Timisoara - Brasov - 450 km am reusit performanata 7,6l/100km - media de viteza a fost undeva la 76km/h.

 

Se poate si putin se poate si mult cu BMW-ul. :lol:

 

cam mare dom´le !? :)

 

Da sigur, e mare dar in conditiile unui ritm mai sportiv consumul mi se pare chiar ok!

Link to comment
Share on other sites

Sa revinim la consum- extraurban - Timisoara - Brasov - 450 km am reusit performanata 7,6l/100km - media de viteza a fost undeva la 76km/h.

 

Se poate si putin se poate si mult cu BMW-ul. :D

 

cam mare dom´le !? :)

 

Da sigur, e mare dar in conditiile unui ritm mai sportiv consumul mi se pare chiar ok!

era o usoara ironie in commentul meu, bineinteles nu la adresa ta..

si da, la viteza medie scoasa e ok !

eu m-am lasat de sportul asta, mi-am luat detector si unde pot o las sa curga 200-210......o sa fac in curin si consumul, asa , just in case.....ca poate nu imi ajunge salariul de "JMEKER " :lol: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Tu pe autostrada ai sa scoti oricand medii mai bune la consum mic, nu ai drumurile pline de curbe, camioane obosite ce merg la 30-40km/h si nici drumuri cu gropi. Deci 200-210 e o realitate apropiata pe acolo aici doar un vis indepartat si greu de implinit sau daca e realizabil implica prea multe riscuri si nu isi are rostul.
Link to comment
Share on other sites

cu cat este mai mare motorul => consumul este mai mic

cu cat viteza de rulare este mai mare => consumul este mai mic.

 

astea's concluziile pe ultimele 2 zile pe subiectul asta :))))

 

Detectoarele in Spania sunt interzise, iar in al 2'lea rand...sunt bune doar pentru radarele mobile. In Spania se folosesc sistemele de navigatie cu Tomtom-iGo-Garmin care au radarele [camuflate-fixe-panouri-semafoare-tuneluri-etc] up-datate la zi.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

cu cat este mai mare motorul...consumul este mai mic

cu cat viteza de rulare este mai mare...consumul este mai mic.

 

astea's concluziile pe ultimele 2 zile pe subiectul asta :))))

 

saptamina trecuta am mers mai agresiv , asa, (m-a influentat forumu´ :) ) si deja am urcat la aproape 8 consum.....

cum ai tras tu concluzia respectiva !? :lol:

Link to comment
Share on other sites

tu aveai un consum de moto 49cc pe acest topic :)

acum spui ca mai mergi si cu 200-210 !!!

 

 

asta ai citit : Detectoarele in Spania sunt interzise, iar in al 2'lea rand...sunt bune doar pentru radarele mobile. In Spania se folosesc sistemele de navigatie cu Tomtom-iGo-Garmin care au radarele [camuflate-fixe-panouri-semafoare-tuneluri-etc] up-datate la zi

 

ca am editat ulterior :lol:

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

da, am citit, nu stiu la garmin, eu am tomtom cu update-ul la zi plus radare si pe M-50 sunt 3 radare pe care nu le stie

nu sunt inca sigur dar parca detectorul de radar nu e interzis ci antiradar-ul

chiar se vind in anumite magazine de profil....

consum de moto.....ti-au demonstrat unii ca se poate, chiar si eu....

amu vrea sa scot maxim ca minim stiu cum e

 

WTF ???????

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

OFF-TOPIC

O sa monteze in Spania incepand din 2010 niste sisteme prin care o afle viteza cu care s-a deplasat un autoturism pe o anumita zona. Pe zona respectiva o sa fie o restrictie de 120km/h [sa zicem] iar daca intervalul respectiv este parcurs intr-un timp mai scurt [rezulta o viteza mai mare] iti ia puncte si primesti amenda. Ce e mai nasol este ca aceste aparaturi [citire/interpretare] sunt usor de mutat dintr-o zona in alta si nu pot fii salvate intr-o baza de date [la navi] sau nu pot fi detectate :)

 

Este sistemul folosit la curesel WRC sau ciclism sau orice cursa cu start/finish.

Link to comment
Share on other sites

OFF-TOPIC

O sa monteze in Spania incepand din 2010 niste sisteme prin care o afle viteza cu care s-a deplasat un autoturism pe o anumita zona. Pe zona respectiva o sa fie o restrictie de 120km/h [sa zicem] iar daca intervalul respectiv este parcurs intr-un timp mai scurt [rezulta o viteza mai mare] iti ia puncte si primesti amenda. Ce e mai nasol este ca aceste aparaturi [citire/interpretare] sunt usor de mutat dintr-o zona in alta si nu pot fii salvate intr-o baza de date [la navi] sau nu pot fi detectate :)

 

Este sistemul folosit la curesel WRC sau ciclism sau orice cursa cu start/finish.

au deja un an in Madrid :)

pe A-1, directia Burgos, in dreptul localitatii Algete ! :lol:

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

OK. Este zona experimentala. Sa vezi cand o sa fie 10 sisteme in toata Spania si o sa schimbe in fiecare luna zona de start si cea de stop !

mai bine, cel putin noi doi nu o sa mai scriem la "consum de combustibil "....vom avea mereu acelasi consum MIC ! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am cumparat masina am resetat computerul de bord si acum dupa 6000km computerul de bord indica un 10.0L (ieri mi-a indicat 9.9% :) ) si o viteza medie de 19.6km/h precizez un 95% Bucuresti si 5% afara insemnand 1 drum la munte si 1 la mare :). Masina merge mult seara si in weekend. Acum pe bord dupa ce am mers adineauri prin ploaie si draci imi arata la 1/4 din rezervor ca mai pot rula 159km...ceea ce inseamna un consum de un pic peste 10%. In trafic de bara la bara urca mult mai mult, precizez ca masina cand am luat-o avea pe cb 11.5%. O sa nasc multe discutii cu consumul asta :lol:) dar imi place sa conduc masina asta, sunt precaut si o calc cand trebuie si cand se poate :) nu doar pana la stop. O seara placuta
Link to comment
Share on other sites

tiger1 ... este vorba despre consumul afisat pe BC. nimeni nu are dubii fata de ce ai scris :)

 

bolyboly ... masina mea consuma mult mai mult decat a ta. nu conduc masina pentru a afla consumuri si alte aiureli. pe computer am tot timpul temperatura sau ceasul. nu s-a creat coloana dupa mine si nici nu m-a clanxonat nimeni ! cand am probleme cu consumul vand masina si ori cumpar ceva mai ieftin sau trec pe celalata masina.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

in legatura cu discutia de la inceputul topicului (consumul 7% in bucuresti)

 

eu am avut un 316i 1.9 cu debitmetrul dus si aveam consum de 6.4 in Iasi vara cu AC

dupa 2 luni am schimbat debitmetrul si aveam consumul de 8.6-9 in aceleasi conditii :)

 

ma gandesc ca poate din aceasta cauza unii au cosumul mai mic si altii mai mare.

Link to comment
Share on other sites

bolyboly ... masina mea consuma mult mai mult decat a ta. nu conduc masina pentru a afla consumuri si alte aiureli. pe computer am tot timpul temperatura sau ceasul. nu s-a creat coloana dupa mine si nici nu m-a clanxonat nimeni ! cand am probleme cu consumul vand masina si ori cumpar ceva mai ieftin sau trec pe celalata masina.

[/quote

 

 

:) :lol:

ultimul consum , ii cam dau talpa ca mi-au zis la service ca se curata filtrele :)

11, 2 / 100 km.....asa ca......nu consumi muuuuuuult mai mult

ramii cu bine !

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.