Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Salut. Am reusit sa scot din 525tds e39 din 98, un consum de 7,5 litrii afara................. pe 50 de kilometrii :) am mers pe autostrada ceea noua intre Turda si Cluj. este o autostrada de 48 km, acuma nu de mult au terminat-o. si am mers in jur de 200 km /h pana aproape dealungul autostrazii, si daca ar fii fost 100 km, bimmerul ar fii mancat aprox 15 litrii de motorina.
Link to comment
Share on other sites

Măi, dar ce aveţi cu bara_ac? :)

Poate că a resetat BC ĂŽn timp ce era deja ĂŽn mers la 80-90 km/h.

Ăn condiţiile astea este posibil să ĂŽi ĂŽnregistreze 4.4 consum, 4.5 fiind consumul dat de producător.

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

MĂŁi, dar ce aveĂži cu bara_ac? :)

Poate cĂŁ a resetat BC ĂŽn timp ce era deja ĂŽn mers la 80-90 km/h.

Ăn condiĂžiile astea este posibil sĂŁ ĂŽi ĂŽnregistreze 4.4 consum, 4.5 fiind consumul dat de producĂŁtor.

consumul mediu l-am resetat cand am plecat de acasa.

 

 

fiti atenti aici! nu primesc niciun premiu ca va spun voua ce consum am avut, deci nu am niciun motiv sa exagerez, mai ales ca am filmat consumul. nu va mai purtati de genul cine nu-i cu mine e impotriva mea ca nu faceti decat sa diluati topicul.

fiecare masina, ca e bmw sau raba, are un consum minim cu care motorul poate functiona. conteaza cum stii sa ajungi la turatiile care iti permit consumul mic.

uite aici ce zice ciclu de testare din directiva ue

Official fuel consumption test procedures have been in use since the 1970's. EU Directive 80/1268/EEC (as last amended by 2004/3/EC) describes the tests which all new cars on sale after 1 January 2001 have been required to take.

 

FUEL CONSUMPTION TEST (Directive 80/1268/EEC as amended by 2004/3/EC)

 

The current test has been agreed internationally and provides results that are more representative of actual average on-road fuel consumption than previous tests. There are two parts: an urban and an extra-urban cycle. The test cycle is the same as that used to determine the official exhaust emission classification for the model of vehicle in question. The cars tested have to be run-in and must have been driven for at least 1,800 miles (3,000 kilometres) before testing.

 

Urban cycle

The urban test cycle is carried out in a laboratory at an ambient temperature of 20°C to 30°C on a rolling road from a cold start where the engine has not run for several hours. The cycle consists of a series of accelerations, steady speeds, decelerations and idling. Maximum speed is 31 mph (50 km/h), average speed 12 mph (19 km/h) and the distance covered is 2.5 miles (4 km). The cycle is shown as Part One in the diagram below.

 

Extra-urban cycle

This cycle is conducted immediately following the urban cycle and consists of roughly half steady-speed driving and the remainder accelerations, decelerations, and some idling. Maximum speed is 75 mph (120 km/h), average speed is 39 mph (63 km/h) and the distance covered is 4.3 miles (7 km). The cycle is shown as Part Two in the diagram below.

 

deci, aici zice some idling acceleratii si deceleratii. daca te uiti in filmulet, io am o viteza constanta, la o turatie constanta. daca in ciclul asta de testare un BMW consuma 4,ceva, atunci intr-o rulare constanta este logic sa aiba consumuri mici. plus ca un motor relativ mare ofera destul cuplu astfel incat la viteze mari sa isi poata mentine viteza cu o cantitate mica de combustibil.

daca aveti idei d-astea preconcepute, perpetuate de modul a conduce, puteti sa va alaturati celor care spun ca nu-si iau BMW ca sunt piesele scumpe sau ca toti soferii de BMW sunt inconstienti.

Link to comment
Share on other sites

hai ca nu ai inteles...!

 

Traducere >>> BC de la masina ta afiseaza mai putin decat consumul real.

In medie consumul afisat de BC este mai mic cu 1,75L la e46 cu motor sub 150CP.

 

Cat despre consumul declarat de producator...s-a discutata atat de mult incat s-a plictisit si LCD'ul de la laptopul meu !!!

 

A mea consuma real 8,4% [mediu] iar pe BC am 6,4-6,5 % !!! Nu ma deranjeaza sa am atat !. Daca ma interesa consum mic...luam altceva. Am cumparat BMW pentru ce scrie sus pe banda albastra.

Link to comment
Share on other sites

In medie consumul afisat de BC este mai mic cu 1,75L la e46 cu motor sub 150CP.

 

Total pe langa cearta asta inutila:

Daca ai intelege cujm functioneaza un aparat de masura, ai intelege ca asta cu "1,75..." e aiurea.

E ca si cum ai zice ca am o lupa care mareste mareste cu 2 centimetri.

 

La un aparat de masura erorile sunt procentuale, fiecare aparat e incadrat intr-o clasa de precizie, care defineste care este eroarea lui maxima.

 

Exceptie pot face unele kilometraje, unde eroarea este introdusa intentionat prin "rotirea" cadranului cu x grade astfel incat eroarea sa fie constanta, nu procentuala.

Ca sa evitam alte discutii: stiu ca la majoritatea kilometrajelor eroarea este procentuala.

Link to comment
Share on other sites

Poate m-am exprimat gresit :)

Consumul afisat de BC este eronat la E46. Unii au pe BC erori de 3L, altii de 2L, de 1,5L, etc. Si nu doar din discutiile de pe acest topic !!! Sunt discutii efectiv doar pe acest subiect [diferente intre ce afiseaza si real] pe forumurile din germania si spania <--- unde intru eu.

 

Nu m-am referit la consumul INSTANT din meniu ascuns din BC, ci la consumul mediu.

 

Asa ca e ca si cum as zice ca am o lupa care mareste de 2,2X si pe ea scrie ''mareste de 2X'' acum ai inteles ? E simplu !!!

Link to comment
Share on other sites

Unde am spus ca eroarea e fixa ? :))))) de ce nu esti atent ?

 

Cat despre >>>> ''crestere exponentiala'' nu trebuie confundat cu <functia putere cu exponent natural> sau <functia exponenĂžiala> Este vorba despre cum arata un <grafic al unei functii exponentiale> :lol:

 

Tradus pentru tine : cu cat consumul creste...cu atat eroarea [diferenta] intre consumul de pe BC si cel real creste.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Pai n-ai zis ca e 1.75 in medie?

Esti tare adica functia nu e exponentiala, doar graficul.... aha.

Un grafic al unei functii exponentiale este dat de o functie exponentiala, da-o incolo de treaba!

 

 

pentru tine : la o crestere proportionala, procentuala, diferenta propriu-zisa creste odata cu consumul, dar este proportionala, adica daca la 5l-obc, real e 6l, atunci la 10l-obc, real e 12. Dupa cum vezi diferenta este in crestere. Cresterea asta este liniara.

 

Exponentiala ar fi daca sa zicem ca la 10l pe obc , real ar fi oricat dar nu 12.

 

De exemplu puterea necesara pentru ca o masina sa se deplaseze cu o viteza, creste exponential

- ~30CP pt 100kmh

- peste 100cp pt 200km/h

Link to comment
Share on other sites

mai prietene...ce nu intelegi ?

 

Ia si citeste DOAR acest topic. O sa vezi ce scriu userii. Consum BC = X, consum real = Y. Daca te uiti si pe siteurile gen spritmonitor...o sa vezi acelasi lucru. Adica :

Intre consumul real si consumul dat de BC este o diferenta cam de 1,75L [la un consum mediu de 7-8%]. Ce pm nu intelegi ?

 

Si daca nu este exponentila cresterea diferentei si e liniara aceasta exista !!! Daca la un 5% ea e de 0,6L[sa zicem]...la 7-8L/100km diferenta asta este cam de 1,7L.

Vezi ca au postat consumul si cei care au 330i, sau M3 !!! Sa vezi acolo diferenta !!!

Link to comment
Share on other sites

De exemplu puterea necesara pentru ca o masina sa se deplaseze cu o viteza, creste exponential

- ~30CP pt 100kmh

- peste 100cp pt 200km/h

Aici iar te inseli !!! Depinde de rapoartele cutiei de viteza, de greutate, etc :))

Exista vehicule care ating 200km/h si au 45CP si vehicule care au 400CP si nu trec de 150km/h.

 

 

 

BMW 150CP ---> ajunge la 200km/h

BMW 200CP ---> ajunge la 230km/h

.

.

Bugatti Veyron de 1000CP a ajuns la 400km/h

 

mai poti sa introduci niste valori intermediare si sa ne arati cresterea ? poate sa fie si liniara :lol:

Link to comment
Share on other sites

treminati mai off-topicul, ce castigati daca va contrazice-ti? experienta? si lasa-ti lumea sa isi exprime consumul, eu la 318d din 2003, 1995 iarna consum cred ca de 7-8(oras) si 5-6(infara orasului) , nu am stat niciodata sa ii fac consumul sunt multumit.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.