Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Era vorba de aceeasi masina - unde forta de frecare cu aerul (care e cea mai importanta la viteze de pest100km/h) este proportionala cu cubul vitezei, la care se aduga un numar de pierderi liniare sau neliniare, dar care sunt aproape neglijabile in raport cu forta de frecare cu aerul.

 

Am studiat sisteme de propulsie.

 

BMW 150Cp trece de 215

 

P.S. Ma bucur ca nu o consideri cearta :) Nici eu.

 

Scuze de off tuturor celorlalti. Ne-ar trebui o rubrica de generalitati tehnice sau ceva de genu`, cum nu o avem, conferentiem si noi pe unde putem :lol:

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

318d e90

 

bucuresti: 7 - 7.5, depinde de aglomeratie (o tin in majoritatea timpului peste 2000rpm)

extraurban mers 140 km/h - 5.5

autostrada 140km/h 5 constant, 180 km/h - 7, in acceleratie maxima treapta a 6a nu trece de 11litri/100km

mers subturat 80 km/h in vit 5 - am scos 3.5 extraurban, dar daunator pt motor.

acum am mediu pe bord dupa 1000km bucuresti + extraurban = 6.5 L/100km

 

 

si legat de viteza si cai... la 122 de cai ia pe gps max 210 km/h cu cauciucuri de vara intr-o zi insorita si fara vant, pe bord putin peste 220, dar eronat. (are in jur de 1545 kg masina goala mi se pare ... si cu mine + bagaje + combustibile se duce in 1700)

Edited by vidoq
Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti!

Sa va spun si eu consumul meu la masina din semnatura. Acum are 165k km, si i-am facut un consum in felul urmator: un drum de Italia-Romania (1500km), asta'iarna, la temperaturi de -10 -15 grade, cu masina incarcata pana la refuz, cu porbagaj deasupra, m-ia dat 7%. La intoarcere, aceòasi drum, dar la temperaturi mai ridicate, mai "gaoala" un pic masina si mers un pic "la consum", mi-a dat 5,6% - consum real, nu dupa BC. Asa in general, mixt 6,7 (dar am decat 7km dus si 7km intors pana la munca), si in oras 9,5-10. Repet, consum real nu dupa BC.

Link to comment
Share on other sites

Chiar asa consum bun au 320d? Eu, cu un peugeot 307, de 1.6 hdi n-am reusit mai putin de 5.5-6 in afara. In oras, pe vremea rece, undeva la 9-10. Acu ca a venit caldura vad ca a inceput sa scada, dar nu ma astept sa coboare sub 7

Au, au un consum bun pentru ca au cuplu mare 330Nm si nu e nevoie de turatie pentru a accelera

Link to comment
Share on other sites

Motoarele cu presiune de supra-alimentare mai mare au randament mai bun.

In plus la viteze constante, greutatea masinii are o influenta foarte mica asupra consumului, mult mai importante sunt: aerodinamica, conditiile meteo, calitatea suprafetei de rulare (coeficientul de frecare cauciuc-asfalt), dimensinile anvelopelor, pierderile in transmisie (care sunt ceva mai mici la tractiune spate).

 

P.S. A reinviat topicul. Jacobs, cand vin in tara fac un consum ca la carte, sa vad cum mai arata B.C.-ul in comparatie cu realitatea.

Daca fac si un filmulet, ma crezi? Sau tre sa fie complet: de la plin la plin? :)

Link to comment
Share on other sites

E topicul meu preferat :). Cand nu gasesc bancuri noi pe net...citesc posturile de aici. NU toate ! Doar cele unde sunt valori ale consumului mai mici decat cele declarate de BMW sau cele date de BC.

 

-Din cate observi am cont pe spritmonitor si multe mii de km acolo. Plus ca acolo mai gasesc muuuulte sute de E46 si consumul lor real.

-Si cum spuneam si pe o pagina anterioara...CONSUMUL REPREZINTA STILUL DE CONDUS. D.p.m.d.v. cei care au un consum peste medie si-au luat BMW pentru cea ce a fost facut. Cei cu consum de moto...cred ca au dat cu banu' :)

Link to comment
Share on other sites

Ce am patit eu acum 2 zile , Ma duc sa alimentez la Petrom , vine un angajat la mine sa bage el motorina , eu zic ok

Ma duc sa platesc , si dupa aia plec , nu fac bine 500 m si incepe masina sa faca ca toate alea , cand acceleram se auzea un tacanit foarte tare si scotea fum ca la balamuc , in fine imi dau seama ca dobitocul imi bagase benzina fara pb si ma intorc inapoi la pompa , ma iau de viata lui si fac plinul cu motorina , bagase cam 12 litri de benzina , si eu am facut plinul full cu motorina pana la capac , dupa aia masina mergea super bine si am zis sa fac si consumul daca tot am facut plinul ochi , in fine am facut 100 km si la 101 am ajuns din nou la pompa sa vad cat mai intra in rezervor , a intrat 9 litri pana a dat afara

Mentionez ca era amestecata cu 12 litri de benzina si am mers numai in oras in aglomeratie , mie mi sa parut un consum destul de bun , Am un 320 disel , 2000 c3 si 150 cp jante pe 17 . Acum nu stiu ce naiba o sa se intample cu amestecul ala din rezervor daca va afecta ceva . CONCLUZIE sa nu mai lasam pe idioti de la benzinarii sa alimenteze ei , daca era invers cred ca faceam infarct :)

Link to comment
Share on other sites

salut baieti

 

am un e46 2,0d/150cp din 2004 touring.

de cand au bagat astia 500 de radare prin tara am consumul afisat 6.9 mixt.

 

in afara, daca fac plinul si merg aproape legal mi se aprinde becul la rezervor pe la 1000 km (la 1080 cel mai mult). atunci zice obd-ul ca mai poate inca vreo 120 km... parerea lui. consumul calculat la pompa e de 5.5

 

daca merg cu 200km/h consumul este de 8.0 fix

 

in oras, daca resetez consumul, arata obd-ul vreo 7.5 calculat la pompa am tot 7,5

in ianuarie, cand au fost zapezile lu` peshte si mai mult stateam decat mergeam, am avut consum mediu de 8.7 in orash.

 

dar sigur conteaza si ce motorina bagi. in ro eu bag de aproape oriunde, mai mult petrom omv mol

de exemplu eu mai am un nissan patrol 3.0d din 2002 care de obicei consuma afara vreo 14l/100km la 140km/h. si fac vreo 600 km cu un plin. Dar anul trecut, in drum spre africa am bagat in spania de la benzinariile repsol si crescuse autonomia la 700 km cu un plin. La intoarcere am repetat experimentul si s-a confirmat.

si-a revenit insa in franta italia elvetia...

 

in ro nu am vazut diferente notabile de calitate intre benzinarii.

Link to comment
Share on other sites

salut baieti

 

am un e46 2,0d/150cp din 2004 touring.

de cand au bagat astia 500 de radare prin tara am consumul afisat 6.9 mixt.

 

in afara, daca fac plinul si merg aproape legal mi se aprinde becul la rezervor pe la 1000 km (la 1080 cel mai mult). atunci zice obd-ul ca mai poate inca vreo 120 km... parerea lui. consumul calculat la pompa e de 5.5

 

daca merg cu 200km/h consumul este de 8.0 fix

 

in oras, daca resetez consumul, arata obd-ul vreo 7.5 calculat la pompa am tot 7,5

in ianuarie, cand au fost zapezile lu` peshte si mai mult stateam decat mergeam, am avut consum mediu de 8.7 in orash.

 

dar sigur conteaza si ce motorina bagi. in ro eu bag de aproape oriunde, mai mult petrom omv mol

de exemplu eu mai am un nissan patrol 3.0d din 2002 care de obicei consuma afara vreo 14l/100km la 140km/h. si fac vreo 600 km cu un plin. Dar anul trecut, in drum spre africa am bagat in spania de la benzinariile repsol si crescuse autonomia la 700 km cu un plin. La intoarcere am repetat experimentul si s-a confirmat.

si-a revenit insa in franta italia elvetia...

 

in ro nu am vazut diferente notabile de calitate intre benzinarii.

-cati km ai mers cu 200km/h ca sa spui ca ai consumul ala ? :)))

-masina ta consuma mult in oras. uneori poti sa ai si 3 %. :)

 

eu am avut si 1,7% afara pe drum drept. in oras sub 3% nu am reusit sa scot. Mediu tot cam sub 4%.

Link to comment
Share on other sites

-masina ta consuma mult in oras. uneori poti sa ai si 3 %. biggrin.gif

 

eu am avut si 1,7% afara pe drum drept. in oras sub 3% nu am reusit sa scot. Mediu tot cam sub 4%.

 

s-a ajuns la mistouri. pacat. ideea topicului era buna. ah... mai e putin pana la 1 aprilie. vad ca si in spania e zi marcata in calendar.

Link to comment
Share on other sites

salut baieti

 

am un e46 2,0d/150cp din 2004 touring.

de cand au bagat astia 500 de radare prin tara am consumul afisat 6.9 mixt.

 

in afara, daca fac plinul si merg aproape legal mi se aprinde becul la rezervor pe la 1000 km (la 1080 cel mai mult). atunci zice obd-ul ca mai poate inca vreo 120 km... parerea lui. consumul calculat la pompa e de 5.5

 

daca merg cu 200km/h consumul este de 8.0 fix

 

in oras, daca resetez consumul, arata obd-ul vreo 7.5 calculat la pompa am tot 7,5

in ianuarie, cand au fost zapezile lu` peshte si mai mult stateam decat mergeam, am avut consum mediu de 8.7 in orash.

 

dar sigur conteaza si ce motorina bagi. in ro eu bag de aproape oriunde, mai mult petrom omv mol

de exemplu eu mai am un nissan patrol 3.0d din 2002 care de obicei consuma afara vreo 14l/100km la 140km/h. si fac vreo 600 km cu un plin. Dar anul trecut, in drum spre africa am bagat in spania de la benzinariile repsol si crescuse autonomia la 700 km cu un plin. La intoarcere am repetat experimentul si s-a confirmat.

si-a revenit insa in franta italia elvetia...

 

in ro nu am vazut diferente notabile de calitate intre benzinarii.

-cati km ai mers cu 200km/h ca sa spui ca ai consumul ala ? :)))

-masina ta consuma mult in oras. uneori poti sa ai si 3 %. :twoup:

 

eu am avut si 1,7% afara pe drum drept. in oras sub 3% nu am reusit sa scot. Mediu tot cam sub 4%.

 

faci misto cu cifrele astea sau chiar iti consuma atat masina in oras? daca nu am sesizat vreo ironie sau ceva de genul asta, :)

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine e pt cei cu motoare mari , nu mai trebuie sa-si faca griji pt consum . Stiu din start ca masina cunsuma mult , peste 15 -16% , asa ca nu-si mai fac griji cum merg , la ce turatie schimba viteza . Se bucura de masina si atat . :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.