Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

:) Mie la e90 imi arata consum in oras in medie 7,5 si afara 5,5. Pana la urma cat imi consuma defapt? :twoup:

Clar !

Mergi cu el inapoi ! :twoup:

Consuma mai putin decat consumul [calculat in conditii ideale] declarat de BMW !

Daca scade sub 0 [zero] sa iti faci pompa pe DN1 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

La mine cam 2L fiindca e si steptronic.

 

In oras am undeva la 10% si arata 8%

Afara am 6.9% si arata 5.4%

Exact asa arata si consuma si a mea... parca in afara (pe autostrada) ia un pic mai putin, cam 6%

 

:twoup: Mie la e90 imi arata consum in oras in medie 7,5 si afara 5,5. Pana la urma cat imi consuma defapt? :)

Mai pune 1,5-2 l in plus si ala e consumul :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Am mai scris asta >>> pe spania-romania si retur de doua ori...deci undeva la 10.000km mi-a consumat 6.9 % in 2008 si acum in 2010 cam 6.7-6.8%. Acum am avut presiune mare in roti fara sa stiu...:twoup:

 

Consum la pompa.

 

 

Posibil sa scoti 6.0% cu 320dA 150CP DOAR daca mergi manual sau stai in 120-125 km/h cat mai mult. Si fara bagaje si poate fara altcineva in masina.

Consumul oficial la ale noastre este 9.7/5.4/6.9 l/100km urban/extra-urban/combined

 

Stiai ca in oras avem consum oficial cu aproape 2L in plus fata de cei manuala ? :)

Link to comment
Share on other sites

si mai nou,la modelele noi de bmw CB-ul nu mai minte,in schimb mint rau datele oficiale

 

8.8/6.8/7.5 l/100km urban/extra-urban/combined pt x6 4.0d

 

in oras,in trafic am reusit sa dublez datele oferite de prod,sub 9 scoat doar nopatea tarziu,in schimb CB-ul e f precis,eroarea este ff mica

Corect! Eroare dintre CB si pompa este mica (macar la modelle noi), dar sunt la ceva distanta de datele oficiale.

In oras arata cam 9,5 pe automat, in timpul zilei. Deci, o diferenta de 0,1 sau 0,2 litri la pompa nu este elocventa.

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Nu m-as urca intr-un avion care este pilotat ''la consum'' si nici intr-o pestera nu as intra cu tuburi de oxigen care trebuie sa le folosesc ''la maxim''

 

Cum sa mergi pana in Austria si sa iti bage blitZu' ala din trabant sau nu stiu ce camion ? E rusinos ce test a facut Nea Caisa ala !

Daca aia cred despre BMW ca isi doresc sa devina etaloane ale consumului redus in detrimentul sportivitatii ...

 

Jenant !

 

P.S. pe cand un test asemanator cu ferrari sau RR ?

Link to comment
Share on other sites

Nu m-as urca intr-un avion care este pilotat ''la consum'' si nici intr-o pestera nu as intra cu tuburi de oxigen care trebuie sa le folosesc ''la maxim''

 

Cum sa mergi pana in Austria si sa iti bage blitZu' ala din trabant sau nu stiu ce camion ? E rusinos ce test a facut Nea Caisa ala !

Daca aia cred despre BMW ca isi doresc sa devina etaloane ale consumului redus in detrimentul sportivitatii ...

 

Jenant !

 

P.S. pe cand un test asemanator cu ferrari sau RR ?

 

1. Ai zburat cu siguranta in avion pilotat la consum! :twoup:) Sti cu ce viteza merg avioanele de pasageri? In jur de 300km/h! Care este viteza lor maxima? Undeva peste 700km/h! De ce zboara cu o viteza asa mica? Pentru consum! (Low Cost Airlines)

2. Ca dvs. sa stiti care este autonomia unui tub de oxigen, se fac teste (ca acesta cu e90); altfel, ai intra 5 minute in pestera si ai iesii imediat necunoscand autonomia buteliei.

3. 120km/h nu-i o viteza rusinoasa nicaieri in lume.

4. Nea Caisa ala este cineva aici in Romania. Documenteaza-te!

5. Incearca sa mai lasi cate un post in care sa nu comentezi tu.

 

Nu analizez testul in sine, daca e moral sau nu pentru un posesor de BMW, dar dupa parerea mea, testul A DOVEDIT ca cifrele date de producator vizavi de consum, sunt (sau pot fi) cat se poate de corecte si relevante. Nimeni nu zice in test ca asa trebuie sa conduci, dar se poate conduce si asa!!! Cu asta cred ca trebuie sa ramanem dupa vizualizarea articolului.

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

1. Ai zburat cu siguranta in avion pilotat la consum! :twoup:) Sti cu ce viteza merg avioanele de pasageri? In jur de 300km/h! Care este viteza lor maxima? Undeva peste 700km/h! De ce zboara cu o viteza asa mica? Pentru consum! (Low Cost Airlines)

2. Ca dvs. sa stiti care este autonomia unui tub de oxigen, se fac teste (ca acesta cu e90); altfel, ai intra 5 minute in pestera si ai iesii imediat necunoscand autonomia buteliei.

3. 120km/h nu-i o viteza rusinoasa nicaieri in lume.

4. Nea Caisa ala este cineva aici in Romania. Documenteaza-te!

5. Incearca sa mai lasi cate un post in care sa nu comentezi tu.

 

Nu analizez testul in sine, daca e moral sau nu pentru un posesor de BMW, dar dupa parerea mea, testul A DOVEDIT ca cifrele date de producator vizavi de consum, sunt (sau pot fi) cat se poate de corecte si relevante. Nimeni nu zice in test ca asa trebuie sa conduci, dar se poate conduce si asa!!! Cu asta cred ca trebuie sa ramanem dupa vizualizarea articolului.

 

1.- Pe planeta noastra avioanele au viteza de croaziera undeva la 700-800km/h !!! Inclusiv ATR42 [cele cu elice] de la Tarom zboara cu aproape 500km/h !!! Iar ai avut o parere proasta si nedocumentata.

2.- Buteliile au in capatul lor un manometru. Iar te-ai documentat din Ileana Cosanzeana ?

4.- Daca citeai atent tot articolul ... scria acolo ca NU a fost idealui de a realiza ''testu' pacii'' !

5.- what ??? adica ? o traducere pls... [nu cred ca te referi la media mesajelo mele zilnice. am 1,47 mesaje / zi]

 

Apreciam un test facut in genul celor de la Tog Gear. Cu 3 masini, 1000km de parcurs, si cine ajunge mai repede !!! Apoi la final eventuale analize de consum.

Ia uite ce scrie ala : ''La 100 km/h, ĂŽn treapta a Âşasea, pe cruise control, maÂşina consumĂŁ sub patru'' E tata testelor !!! Sa cumperi tu peste 6-7 ani acel BMW condus in acel stil !!!

Pai unde mai ai placerea de a conduce ?

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

1. Ai zburat cu siguranta in avion pilotat la consum! :)) Sti cu ce viteza merg avioanele de pasageri? In jur de 300km/h! Care este viteza lor maxima? Undeva peste 700km/h! De ce zboara cu o viteza asa mica? Pentru consum! (Low Cost Airlines)

2. Ca dvs. sa stiti care este autonomia unui tub de oxigen, se fac teste (ca acesta cu e90); altfel, ai intra 5 minute in pestera si ai iesii imediat necunoscand autonomia buteliei.

3. 120km/h nu-i o viteza rusinoasa nicaieri in lume.

4. Nea Caisa ala este cineva aici in Romania. Documenteaza-te!

5. Incearca sa mai lasi cate un post in care sa nu comentezi tu.

 

Nu analizez testul in sine, daca e moral sau nu pentru un posesor de BMW, dar dupa parerea mea, testul A DOVEDIT ca cifrele date de producator vizavi de consum, sunt (sau pot fi) cat se poate de corecte si relevante. Nimeni nu zice in test ca asa trebuie sa conduci, dar se poate conduce si asa!!! Cu asta cred ca trebuie sa ramanem dupa vizualizarea articolului.

 

1.- Pe planeta noastra avioanele au viteza de croaziera undeva la 700-800km/h !!! Inclusiv ATR42 [cele cu elice] de la Tarom zboara cu aproape 500km/h !!! Iar ai avut o parere proasta si nedocumentata.

2.- Buteliile au in capatul lor un manometru. Iar te-ai documentat din Ileana Cosanzeana ?

4.- Daca citeai atent tot articolul ... scria acolo ca NU a fost idealui de a realiza ''testu' pacii'' !

5.- what ??? adica ? o traducere pls... [nu cred ca te referi la media mesajelo mele zilnice. am 1,47 mesaje / zi]

 

Apreciam un test facut in genul celor de la Tog Gear. Cu 3 masini, 1000km de parcurs, si cine ajunge mai repede !!! Apoi la final eventuale analize de consum.

Ia uite ce scrie ala : ''La 100 km/h, ĂŽn treapta a şasea, pe cruise control, maşina consumă sub patru'' E tata testelor !!! Sa cumperi tu peste 6-7 ani acel BMW condus in acel stil !!!

Pai unde mai ai placerea de a conduce ?

 

1. Viteza de croaziera este de 700km/h intradevar, dar media lor de zbor (pe un fel de BC al avioanelor) iti zic ca nu depaseste 400-500km/h. Sunt conditionati de aeroporturi, traficul aerian nu le da voie sa aterizeze cand/cum vor pe aeroporturi. De cele mai multe ori, maxim 2/4 din zbor au peste 700km/h, restul timpului, decolarea, survolarea zonelor unde urmeaza sa aterizeze si aterizarea, se fac la viteze muuuult mai mici. Informatiile astea nu le am ca tine dupa google, ci sunt obtinute chiar de la pilot. (da, cunosc cativa)

2. Las-o naiba de butelie.... chiar nu inteleg ce cauta in aceasta ecuatie.

4. Tu daca citeai mai bine, intelegeai ca testul a fost facut pentru a obtine un consum redus, cat mai apropiat de cel dat de producator, nu pentru altceva!

5. Ma refer ca postezi peste tot, fara a te fi lovit chiar tu de problemele respective.

 

Exemplu: Topicul anvelopelor de iarna. Ai postat acolo cu niste teste (gasite pe google), si tineai mortis ca asa e ca acolo, desii dupa aceea ai recunoscut ca tu nu ai avut pe masina ta cauciucuri de iarna de multi ani, datorita faptului ca stai in Spania. Pai daca nu ai ocazia sa mergi tu cu ele, sa vezi cum se comporta, de ce postezi? Ca le-ai gasit pe net? Eu am scris din proprie experiente de niste Pirelli si m-ai luat la misto.... ca "de ce zic ca sunt bune, le-am test in comparatie cu altele"?! LOL!! Eu am testat Pirelli si le-am recomandat, TU ce-ai testat de postezi?! Ziceai ca pneurile de iarna conteaza doar la 200km/h.... am pus filmul cu testele pe e90 cand ies din marcaj la 40km/h.... n-ai mai zis nimic... liniste! In alt post, am gasit pe forumuri BMW un spray care curata senzorul MAF.... si acolo ai avut ceva de zis (chiar daca nu l-ai folosit sa vezi daca functioneaza sau nu). Eu am postat ce-am gasit si am oferit si altora optiunea sa incerce produsul, nu am luat ca "sure fact" ce-am gasit pe net (asa cum faci tu, toate argumentele/solutiile/raspunsurile, le ai dupa google). Fac pariu ca daca gaseai tu primul postul respectiv, atunci era buna solutia!

 

Vizavi de Top Gear si de testul de care tu vorbesti, au facut si ei teste dar..... pfff.... arata-mi cine face testele de consum minim, ruland 1.000km pe sistemul cine ajunge mai repede?! Testul a fost facut pentru un consum minim, daca se pot atinge cifrele date de producator, asta e ideea. Nu spune nimeni ca asa trebuie sa conducem, asta e doar deductia ta. Placerea de a conduce nu vine doar la 200km/h! :twoup:

 

LE. Apreciez multe posturi de-ale tale, sunt foarte ajutatoare dar rugamintea mea ar fi sa nu te mai contrazici in orice problema, cu oricine, doar pentru ca ai citit pe google. Vreau sa vad si "eu am facut" sau mie mi "s-a intamplat", nu doar copy/paste sau iata link.

 

O zi buna!

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

1. Viteza de croaziera este de 700km/h intradevar, dar media lor de zbor (pe un fel de BC al avioanelor) iti zic ca nu depaseste 400-500km/h. Sunt conditionati de aeroporturi, traficul aerian nu le da voie sa aterizeze cand/cum vor pe aeroporturi. De cele mai multe ori, maxim 2/4 din zbor au peste 700km/h, restul timpului, decolarea, survolarea zonelor unde urmeaza sa aterizeze si aterizarea, se fac la viteze muuuult mai mici. Informatiile astea nu le am ca tine dupa google, ci sunt obtinute chiar de la pilot. (da, cunosc cativa)

 

nu ca m-ar interesa de ce discutati voi de viteza avioanelor , dar depinde de cursa media asta si de pilot , daca avionul are intarziere merge si cu peste 900km/h si poate scoate o medie mai ridicata de 700 . Asta am observat recent la cateva curse unde listau pe ecran pasageri viteza medie de zbor . Evident tine si de conditii trafic , meteo si altele . Cum o dati voi din consum E46 diesel in avioane nu inteleg :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu ca m-ar interesa de ce discutati voi de viteza avioanelor , dar depinde de cursa media asta si de pilot , daca avionul are intarziere merge si cu peste 900km/h si poate scoate o medie mai ridicata de 700 . Asta am observat recent la cateva curse unde listau pe ecran pasageri viteza medie de zbor . Evident tine si de conditii trafic , meteo si altele . Cum o dati voi din consum E46 diesel in avioane nu inteleg :twoup:

 

Avionul ca avionul, dar de butelia de oxigen din pestera ce zici? Sau de trabantul care da flashuri unui e90 :twoup: Astea au fost niste exemple date de Jacobs.

 

@bobo - Nu stiu, nu stiu.... nu stiu eu de-astea :))))0

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Daca aia cred despre BMW ca isi doresc sa devina etaloane ale consumului redus in detrimentul sportivitatii ...

 

Jenant !

Jacobs, esti subiectiv. Nu vezi ca tendinta in lumea auto o reprezinta masinile cu motoare cat mai mici, un consum cat mai redus si maximul de preformante tinand cont de criteriile anterioare? BMW-ul de ce nu s-ar alinia la aceste standarde?

 

Vrei vanzari mari, iti ajustezi oferta in functie de cerere, iar cererea acum vizeaza masinile cu consum redus, prietenoase cu mediul, performantele sportive trecand oarecum in linia secunda. :twoup:

 

Pana la urma, vrei masina sportiva, iti iei un M! Un 320d nu cred ca este conceput pentru un condus exclusiv sportiv si performante sportive, cat mai mult pentru o utilizare zilnica si eficienta, beneficiind totodata si de o masina cu valente sportive, insa asta cred eu ca este deja ca un bonus. :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Bobo1987

Si cand iti cumperi un BMW de ce il alegi [in detrimentul altei marci] cand el exceleaza cu succes doar la performantele dinamice ???

Puteau sa faca test si despre cum se comporta la 70km/h in treapta a 6'a !!! Daca asta conteaza pentru cineva...

 

 

 

DJ Allexinno

:twoup:

Nu poti sa compari un mar cu acelasi mar sau un tip de anvelopa cu acelasi tip de anvelopa !!! Evident e posibil pentru tine sa fugi singur si sa ajungi pe locul II, dar nu ne intereseaza. Astea's discutii de 2 [doi] lei ! Cand spui ca X e mai bun sau mai rau...trebuie sa existe SI ALTCEVA cu care sa il compari ! Intelegi ? :)

 

Iti repet si acum...citesti random ! Ia uite cum delirezi/aberezi/minti :

''...Ziceai ca pneurile de iarna conteaza doar la 200km/h...'' <---unde am scris ?

 

''...un spray care curata senzorul MAF...'' <---cand toata lumea iti spune ca scrii tampenii de ce nu te opresti ? http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=89219

100% nu citesti ce scriu altii !!! si am citit acel topic fiindca am avut probleme cu MAF [pana la urma l-am schimbat] fiindca nu ai ce curata :twoup:

 

Nu

Pentru tine o sa mentionez special daca am avut personal tangenta cu subiectul in discutie. Incep de acum

 

Cu MAF >>> am curatat MAF Bosch aiurea. L-am schimbat cu Pierburg + resoftare !

Cu avionul am zburat cu 780km/h [tomtom] wizzair

Am avut 320i E36 [2 ani], 318TDS [aproape 2 ani], 520i E39 [7-8 luni], 320dA E46 [3 ani]

 

Nimeni nu a schimbat pe aceasi masina macar 3 marci diferite de anvelope !!! Trebuie sa avem incredere in ce scriu altii. Tu de unde ai avut articolul despre ''curatare MAF''. Din cartea de bucate ? Inclusiv informatia cu 4.0% consum la 320d ED o iei de pe net !!! :twoup: :twoup: :twoup: De ce ai incredere in ea ? :twoup:

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Vezi ce ai inteles ? :)

 

Pai ala mergea cu 100km/h in treapta a 6'a. Despre ce vorbim ? Nu avea mai mult de 1800-1900rpm in viteza de croaziera.

Daca conduci asa...la consum...unde mai scoti in evidenta cuplul mare [intre 1900-2500rpm] si puterea maxima [4000rpm] ???

 

Probabil saptamana viitoare urmeaza un Lamborghini Gallardo LP570-4 Superleggera !!! Sunt curios daca scoate 10% ! E foarte important pentru proprietarii de Lambo :twoup:))

 

Ce ma mira pe mine e ca a facut unui BMW un test destinat de obicei unei Octavia sau unei Laguna sau mai stiu eu ce masini orientate by default spre consum mic.

Puteam sa iau de bun consumul oficial declarat [4%] si asta e !

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Bobo1987

Si cand iti cumperi un BMW de ce il alegi [in detrimentul altei marci] cand el exceleaza cu succes doar la performantele dinamice ???

Puteau sa faca test si despre cum se comporta la 70km/h in treapta a 6'a !!! Daca asta conteaza pentru cineva...

 

 

 

DJ Allexinno

:twoup:

Nu poti sa compari un mar cu acelasi mar sau un tip de anvelopa cu acelasi tip de anvelopa !!! Evident e posibil pentru tine sa fugi singur si sa ajungi pe locul II, dar nu ne intereseaza. Astea's discutii de 2 [doi] lei ! Cand spui ca X e mai bun sau mai rau...trebuie sa existe SI ALTCEVA cu care sa il compari ! Intelegi ? :)

 

Iti repet si acum...citesti random ! Ia uite cum delirezi/aberezi/minti :

''...Ziceai ca pneurile de iarna conteaza doar la 200km/h...'' <---unde am scris ?

 

''...un spray care curata senzorul MAF...'' <---cand toata lumea iti spune ca scrii tampenii de ce nu te opresti ? http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=89219

100% nu citesti ce scriu altii !!! si am citit acel topic fiindca am avut probleme cu MAF [pana la urma l-am schimbat] fiindca nu ai ce curata :angry:

 

Nu

Pentru tine o sa mentionez special daca am avut personal tangenta cu subiectul in discutie. Incep de acum

 

Cu MAF >>> am curatat MAF Bosch aiurea. L-am schimbat cu Pierburg + resoftare !

Cu avionul am zburat cu 780km/h [tomtom] wizzair

Am avut 320i E36 [2 ani], 318TDS [aproape 2 ani], 520i E39 [7-8 luni], 320dA E46 [3 ani]

 

Nimeni nu a schimbat pe aceasi masina macar 3 marci diferite de anvelope !!! Trebuie sa avem incredere in ce scriu altii. Tu de unde ai avut articolul despre ''curatare MAF''. Din cartea de bucate ? Inclusiv informatia cu 4.0% consum la 320d ED o iei de pe net !!! :twoup: :twoup: :twoup: De ce ai incredere in ea ? :wacko:

 

Aoleo! Iar o iei pe aratura! :twoup: Despre mere vorbim acum!? LOL! Ia citeste ce-am scris sa vezi daca am comparat Pirelli cu ceva! :twoup: Pai daca NU am derapat, nu am alunecat cu acele pneuri, oare asta nu inseamna ca sunt BUNE!? Ce teste vrei?! Eu nu fac teste ori comparatii (cum scri tu ca am facut), doar recomand ce am folosit! Trebuie sa folosesc 20 de marci cum zici tu ca sa pot face mai apoi o recomandare!? Tu nu ai folosit pneuri de iarna de ani buni si te bagi in seama cu recomandarile din cate observ.

 

Ai scris urmatoarele: "In Germania-Austria-Cehia-Franta-etc...conteaza MULT tipul anveopei de iarna. Pe acolo poti merge iarna si cu 200km/h. In Romania... " apoi ti-am pus filmulet cu e90 cand fuge pe gheata la 40km/h. Ce NU e CLAR!? TU ori esti dobby, ori uiti ce scrii! Ai dovedit ca delirezi/minti/uiti de la mana pana la gura ceace scrii! (Dobby nu e o jignire, este un personaj din Harry Potter)

 

Da, am scris "un spray care CURATA", NU REPARA! Daca nu mai sti sa descifrezi sensul unei propozitii, atunci e grav! Eu am curatat senzorul MAF preventiv! Spray-ul acela asta face, nu repara ci il mentine curat! Daca tu ai asteptat ca al tau sa se duca de tot, e problema ta. Cand e defect, nu ai ce repara. Nu din cartea de bucate am avut informatia, ci dupa e46 fanatics si alte forumuri, site-uri (care contin zeci de feedbackuri pozitive), linkuri pe care le gasesti in postul meu.

 

Esti dus de tot in ultima propozitie "Inclusiv informatia cu 4.0% consum la 320d ED o iei de pe net !!!" Omule!!! EU am PUS UN LINK! Ce informatie am luat!? :) Nu am sustinut nimic, nu am dat crezare, doar am postat sa poata citii tot poporul. Tu esti Toma Necredinciosu, atotstiutorul si cel plin de comentarii, nu eu!

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Hai ca esti penibil...

Iti ia o zi sa citesti si tot nu intelegi. O las balta ! Nu merita sa ma enervez aiurea.

 

 

P.S. Scrie altadata Dobby cu D mare...si atunci nu mai pici de Prost !!! dobby

Prost...adica pilotu' nu tu relaX ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Hai ca esti penibil...

Iti ia o zi sa citesti si tot nu intelegi. O las balta ! Nu merita sa ma enervez aiurea.

 

 

P.S. Scrie altadata Dobby cu D mare...si atunci nu mai pici de Prost !!! dobby

Prost...adica pilotu' nu tu relaX ! :twoup:

 

Da' opreste-te si tu,bai nene,ca si tu incepi sa pari penibil...Calmati-va,ca ati ajuns sa vb de avioane,mere,pere,Ileana Cosanzeana si te mai miri ce... :)

Edited by CTS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.