Jump to content

dilema 330xd vs 330d vs 335d


Allex18

Recommended Posts

pai da imi iau 330d doar daca vreau sa fie manuala si cu pachet m......daca nu 335d auto [ standard ] si pachet M ii pui peste 1-2 luni :blink: pe mine ma intereseaza cum se comporta un motor de 3000 diesel cu tractiune spate pe mazga ploaie etc ....ca repet nu vreau sa imi iau 330d/335d si sa stau cu el in fata blocui ca de imi fuge curu cand ploua sau ceva........... ma interesau niste pareri de la posesori de 300d sau 330xd da va multumesc la toti pt opinii

 

 

 

cu un consum de 12% mergi ~500 km ......cu un consum de 18-20 % cred ca mergi 250-300 km ....deci ar fi cam 8 l / 100 km in plus pt benzina pai asta ar veni la 1 plin la diesel faci jumate la benzina sau cam asa ceva [ nu sunt bun la mate :) ] deci inca nu imi permit sa arunc cu banii pe benzina + ca un 335d este mai rapida ca 99% din masinile din bucuresti si nu este o asa mare diferenta intre 335d si 335i .........

 

 

ar mai fi o solutie 330xd si sa ii fac chip da doar la ac schnitzer sau undevca unde nu imi pierd garantia la masina ca nu sti cum..... cade ceva

Edited by Allex18
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca mergi preventiv si ai cauciucuri bune nu derapezi nici cu M3 CSL pe mazga si ploaie. plimba-te si tu prin oras cand ploua sau chiar cand e zapada si o sa fi uimit sa vezi ca nu-si lasa masina acasa nici un posesor de masina mai noua de putere medie-mare cu tractiune spate.
Link to comment
Share on other sites

eu am E90 din 1 decembrie deci am prins putina mazga / ploaie / polei . ploi torentiale :blink:) culmea chiar azi a rupt in bucuresti si nu am avut probleme am 225/40-17 fata si 255/40-17 spate dar la coupe care are ssuspensii sport nu e bine sa imi pun 225/40-17 si 255/40-17 ca o sa fie fffffffffffff rigida cica e indicat pe 18 cu 225/35-18 si 255/35-18 sau cam asa ceva !!! eu am 130/180 NM ma gandeam ca la 286/580 NM o sa fie mai aiurea :) pe conditiile astea de meteo dar am ajuns la concluzia ca daca nu o calci mergi usor te ajuta si dtc & dsc nu ai problleme !! deci cred ca o sa fie 335d :)
Link to comment
Share on other sites

ai prins ideea :) succes

248493[/snapback]

 

Nepoate...orice ti-ai lua 320,325,330 sau 335 sa fie pe benzina !!! E aberanta ideea de diesel pe coupe (parerea mea) e o taranie din partea celor de la BMW sa faca asa ceva !! Mai trebuie seria 6 diesel si M diesel si gata !!!! Deci, ia-ti benzina si nu 335 pt ca nu ai ce face cu ea in Buc mai ales ca zici ca nu dai in ea ! Felicitari pt masina pe care veri sa o iei (benzina sa fie) :blink:

Link to comment
Share on other sites

o sa ma duc la bavaria sa vb cu Bezman [dealeru anterior] sa il intreb ce si cum....si sa imi dea niste nr de la clineti cu 330d cu 330xd cu 335d cu 330i cu 330xi cu 335i :) sa ii intreb si eu cum se comporta masine lor in buc nu mai fac ca inainte acum chiar vreau sa iau o masina care sa imi satisfaca toate poftele nu sa iau una asa doar sa fie :blink: pacat ca la noi nu prea se face test drive din cate am intels doar cu 320d :-??
Link to comment
Share on other sites

....dar la coupe care are ssuspensii sport nu e bine sa imi pun 225/40-17 si 255/40-17 ca o sa fie fffffffffffff rigida cica e indicat pe 18 cu 225/35-18 si 255/35-18 sau cam asa ceva !!! ...

248490[/snapback]

Vezi ca e tocmai invers ...cu cele de 18" o sa fie mai rigida...le-ai incurcat... :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu asa am inteles ca , cu suspensiii sport dupa 2006 pe E92 e bien sa ai pe 18 jante .....bine acum aia in america au alte drumuri :)))))))

248893[/snapback]

Indiferent cum e suspensia...sport, parasport, supersport, cu beculete, cu lasere sau fara...anvelopele pe 18" au talonul mai mic decat cele pe 17" si o sa ai nevoie de transplant de rinichi...mai alesc ca o sa alergi prin Bucuresti...am avut pe 17" si am pus pe 18"...asa ca stiu ce vorbesc...sunt in cautare de rinichi....un donator ceva? :blink:

Link to comment
Share on other sites

m-am razgandit, ce sa-ti fac daca te misti greu :)

 

Il vazusem si eu mai devreme pe colegul Alex cu faza cu jantele dar nu m-am bagat :blink: Baiat politicos :)

 

Pana la urma s-a descoperit rezolvarea dilemei? La ce masina a ramas initiatorul? Ideal era sa poata merge cu fiecare, dar la noi e cam greu...

Link to comment
Share on other sites

Poate sa aiba si 1000 de cp ......coupe diesel dpmdv e o bulangerie de idee nu de motor

248878[/snapback]

 

-renunta la prejudecati,nu prea are sens ideea ca un coupe diesel e o ,,bulangerie'';e important ca orice motor ar avea,benzina sau diesel ,sa-i ofere performante;cine stie,poate in viitor vom vedea marci de automobile supersport consacrate si cu oferte de motorizari diesel,ideea e ca multi nu s-au obisnuit si nu vor sa accepte realitatea ca diesel-urile au evoluat mult in ultimii ani apropiindu-se de benzinare;vom vedea

-revenind la topic,cred ca 335d ar rupe gura targului fara sa usture la buzunar

Link to comment
Share on other sites

stai ca vine bacu pest 1 sapt ......sapt asta sa invat si eu :) daca pot :blink: vb !!

248912[/snapback]

 

invata prietene,daca iei ,,bac''-ul foarte probabil ca vine si recompensa;daca nu,.......???cine stie?! oricum,sincer iti urez:BAFTA !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Alex vad eu bine in semnatura ta 318d? Ce s-a intamplat cu visul frumos 335d? :)

 

Oricum felicitari pentru BAC si facultate si tot :) Tare faza de adineauri, cu bafta la bac :)

303241[/snapback]

scrie 318i de fapt :blink: mai conteaza ? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.