Jump to content

Sfaturi achiziție F10


ravenlord

Recommended Posts

nu stiu cum mergi tu cu masina, dar daca lasi un sfert din cauciuc la semafor cand pleci, doar ca sa franezi sa te dai cu capul de bord la urmatoarea intersectie cand te pui iar la semafor atunci nu scoti asa consum.

Cu cutie manuala cum aveam eu, chiar reuseam niste consumuri fantastice pentru acel motor. In weekend sau seara cand nu era aglomerat scoteam consum 7... fara glume

 

a nu se intelege ca stateam la piata victoriei si mergeam cu masina pe stefan cel mare pana la obor si inapoi la ora de varf. Daca faci drumuri d-astea, mai bine iti cumperi bicicleta. Vorbesc de drumuri, obor-chitila si retur (deci prindeam si coada pe stefan cel mare si victoriei, si zone libere, soseaua chitilei)

 

oricum ne certam pana maine pe problema consumului, fiecare le stie pe ale lui. Eu la x5 30d e70 am consum 11 (jumate oras, jumate zona peri urbana, chitila, centura, baneasa)

mini cooper s countryman 184cai, pe aceleasi trasee, imi face consum 11 si ceva....

Edited by andreisaioc
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum mergi tu cu masina, dar daca lasi un sfert din cauciuc la semafor cand pleci, doar ca sa franezi sa te dai cu capul de bord la urmatoarea intersectie cand te pui iar la semafor atunci nu scoti asa consum.

Cu cutie manuala cum aveam eu, chiar reuseam niste consumuri fantastice pentru acel motor. In weekend sau seara cand nu era aglomerat scoteam consum 7... fara glume

 

a nu se intelege ca stateam la piata victoriei si mergeam cu masina pe stefan cel mare pana la obor si inapoi la ora de varf. Daca faci drumuri d-astea, mai bine iti cumperi bicicleta. Vorbesc de drumuri, obor-chitila si retur (deci prindeam si coada pe stefan cel mare si victoriei, si zone libere, soseaua chitilei)

 

oricum ne certam pana maine pe problema consumului, fiecare le stie pe ale lui. Eu la x5 30d e70 am consum 11 (jumate oras, jumate zona peri urbana, chitila, centura, baneasa)

mini cooper s countryman 184cai, pe aceleasi trasee, imi face consum 11 si ceva....

 

Nu ma cert deloc chiar, dar e90 cu motor de 3 litri nu consuma in vecii vecilor amin 10 in oras si punct. Ca vii tu si dai niste trasee total atipice, ala nu e consum urban reprezentativ pentru milioanele de masini pe care le vad eu zilnic prin Bucuresti la ore de tot felul.

"Reuseai consumuri fantastice" pentru ca tu mergeai un combinat extraurban, nu e nimic fantastic in asta. Ca mergi intr-o seara de la Corbeanca pana la Obor si scoti consum 7 nu inseamna absolut nimic relevant.

Link to comment
Share on other sites

daca soseaua chitilei si calea grivitei, si se pare ca e combinat cu extra urban atunci, trebuie sa redefinim conceptul de urban, sa fie ceva de genul drumuri de la perla dorobanti pana la dristor si inapoi, eventual pipera dar doar la ore de varf. Inca odata zic, daca iti iei un 3.0 litri sa mergi doar pe asemenea trasee atunci ori esti un sofer la vre-un boss, ori ai prea mult timp liber
Link to comment
Share on other sites

Aici pot sa confirm. De curand mi-am mai luat un Bmw f45 active tourer. Si are tractiune fata. Am fost reticent, dar in 99% dintre situatii nu simti ca trage fata. DEcat la plecari energice de pe loc se simt planetarele pe fata, altfel nu poti sa zici ca e must have sa traga spatele la puteri de cca 200 de cai, pe masini normale.

Totusi 525 xD consuma multisor urban, mai ales daca foloseste masina zilnic la ore de trafic nasol. La fel si un 3 litri, sa lasam povestile cu consum de 10 11 la 3 litri in regim urban, ca sare un 320d la 10 11 in aglomeratia aia mare.

 

Eu inca astept sa postezi imagini si impresii cu acel seria 2. Eu am ramas placut impresionat de X1 cu tractiune fata, trei cilindri si 1,5l.

Link to comment
Share on other sites

Eu inca astept sa postezi imagini si impresii cu acel seria 2. Eu am ramas placut impresionat de X1 cu tractiune fata, trei cilindri si 1,5l.

 

Nu prea i-as face topic separat intrucat nu am rabdare. Dar pot pune pozele pe topicul cu Bertone.

Sincer sa fiu si eu sunt placut surprins de seria 2 active tourer. Este practic aceeasi masina cu x1 f48. A mea este 218d, 2000 diesel 150 de cai. Se misca surprinzator de bine si este foarte silentioasa comparativ cu f30ul de exemplu si chiar si cu x1 care sunt mai galagioase. Cei 150 de cai merg nesperat de bine, in sensul ca ma asteptam sa fie mai putoare, dar e o surpriza placuta. Voi pune poze dincolo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.