Jump to content

Pedala ambreiaj lasata!


SirAvalon

Recommended Posts

Salut,

 

De ceva timp, fiind vara si mergand cu geamul deschis, am observat cand opresc motorul si iau piciorul de pe ambreiaj (de obicei o las in a 1-a) se auzea un scartait. Nu m-am alarmat prea tare.

 

Acum vreo saptamana cand am fost la Filaret, baiatul care a bagat-o in service mi-a spus ca ambreiajul era lasat si ca nu ma mai tine mult. Eu nu observasem nimic, mecanicul s-a uitat asa in mare daca e ceva curs (el stie ce) si a zis sa stau linistit ca nu e nici o problema.

 

Cert este ca am inceput sa ma uit si intr-adevar, dupa ceva timp dupa ce am plecat de la service, era cam cu 1 cm mai jos pedala decat frana.

Astazi, venind de la un drum lung, mi se parea ca e ceva in neregula, cand m-am uitat, pedala era mai jos, cam 1,5~2 cm de data asta fata de pedala de frana.

Daca bag piciorul sub el si il trag sus, isi revine si o perioada ramane asa.

 

Aveti idee cam ce ar putea fi? Si daca stiti ce aveti idee cat ma costa?

Luni plec in concediu 2 saptamani si nu as vrea sa raman cu masina pe acolo...

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Edited by SirAvalon
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Am fost la service, se pare ca este "kit-ul ambreiaj".

Costa cam 300 EUR la FILARET, 200 EUR in alte parti.

Am gasit SACHS si VALEO, de care sa-mi iau?

Pe langa asta am inteles la Filaret ca nu vor sa lucreze cu piesele tale...

 

Imi spuneti si mie care este acest kit? Cumva acesta?

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...094&hg=21&fg=10

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Am fost la service, se pare ca este "kit-ul ambreiaj".

Costa cam 300 EUR la FILARET, 200 EUR in alte parti.

Am gasit SACHS si VALEO, de care sa-mi iau?

Pe langa asta am inteles la Filaret ca nu vor sa lucreze cu piesele tale...

 

Imi spuneti si mie care este acest kit? Cumva acesta?

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...094&hg=21&fg=10

249643[/snapback]

NUP..kitul de ambreiaj inseamna (placa de presiune,disc de ambreiaj,rulment de presiune)

alea pe care ai dat link sunt pompa de ambreiaj cu cilindrul de ambreiaj...

Link to comment
Share on other sites

Am mai intrebat si am mai fost la un service.

Nici vorba de asa ceva sa trebuiasca schimbat.

In cel mai rau caz pompa!

 

Am mai pus lichid de frana si o sa analizez sa vad daca se mai lasa.

Incep sa ma indoiesc de cunostintele mecanicului de la service-ul la care ma duc...

Asta avand in vedere ca incepe sa-mi spuna ce are numai din mirosite, fara ca macar sa se uite la una alta sau sa faca un test. Nici macar nu s-a uitat la lichidul de frana...

 

Am uitat sa spun ca masina are 68.000 km reali, a fost in proprietatea numai unor prieteni care nu au umblat la km... Mi se pare aiurea la un BMW la 70.000 sa am astfel de probleme, sa trebuiasca data cutia jos, si tot asa...

Link to comment
Share on other sites

Am mai intrebat si am mai fost la un service.

Nici vorba de asa ceva sa trebuiasca schimbat.

In cel mai rau caz pompa!

 

Am mai pus lichid de frana si o sa analizez sa vad daca se mai lasa.

Incep sa ma indoiesc de cunostintele mecanicului de la service-ul la care ma duc...

Asta avand in vedere ca incepe sa-mi spuna ce are numai din mirosite, fara ca macar sa se uite la una alta sau sa faca un test. Nici macar nu s-a uitat la lichidul de frana...

 

Am uitat sa spun ca masina are 68.000 km reali, a fost in proprietatea numai unor prieteni care nu au umblat la km... Mi se pare aiurea la un BMW la 70.000 sa am astfel de probleme, sa trebuiasca data cutia jos, si tot asa...

250121[/snapback]

 

 

si esti surprins??? .....daca incerci 10 service-uri posibil sa primesti cam 6 raspunsuri diferite ...chiar si intre Bav si Filaret exista diferente de opinie ....sa nu mai zic la no name ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.