Jump to content

senzor de turatie


razvan_1555

Recommended Posts

De senzor de turatie nu stiu ce sa-ti spun, este prima oara cand aud de asa ceva. Daca iti schimbi debitmetrul nu trebuie resoftat nimic.

250131[/snapback]

cei din reprezentanta miau spus ca dak schimb debitmetru tre sa resoft-eze computerul de bord pt ca altfel nu recunoaste noul debitmetru. mi sa parut si mie ca ceva nu e bine la mijloc dar am lasat dupa ei........nu avem ce le zice ca vorba aceea ei sunt mecanici:D

Link to comment
Share on other sites

cei din reprezentanta miau spus ca dak schimb debitmetru tre sa resoft-eze computerul de bord pt ca altfel nu recunoaste noul debitmetru. mi sa parut si mie ca ceva nu e bine la mijloc dar am lasat dupa ei........nu avem ce le zice ca vorba aceea ei sunt mecanici:D

250132[/snapback]

 

Nu trebuie resoftat nimic, il schimbi si atat.

Link to comment
Share on other sites

si in ce consta resoftul dupa schimbarea debitmetrului de aer la repezentanta. Ms :blink:

250122[/snapback]

 

 

Dupa cum ai spus, se reprogrameaza computerul de injectie.Este necesar deoarece debitmetrul nou este diferit.Merge masina si daca nu se reprogrameaza, dar nu merge in parametrii optimi.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ai spus, se reprogrameaza computerul de injectie.Este necesar deoarece debitmetrul nou este diferit.Merge masina si daca nu se reprogrameaza, dar nu merge in parametrii optimi.

251746[/snapback]

Pauza pls ... eu am schimbat debitmetru shi nu am resoftat nimic shi mashina merge de rupe ... so ... care e faza ? ce trebuia sa fac ?ok am resetat comp. sa nu mai fie aprins becu` de engine .. dar atat ! sa intzeleg ca ar mai fii trebuit resoftat ceva ? sau ?

Link to comment
Share on other sites

Pauza pls ... eu am schimbat debitmetru shi nu am resoftat nimic shi mashina merge de rupe ... so ... care e faza ? ce trebuia sa fac ?ok am resetat comp. sa nu mai fie aprins becu` de engine .. dar atat ! sa intzeleg ca ar mai fii trebuit resoftat ceva ? sau ?

251803[/snapback]

 

Daca se schimba debitmetrul cu modelul nou, trebuie reprogramat computerul de injectie.

Ma rog, nu esti obligat sa faci nimic daca nu doresti asa era indicatia celor de la BMW, gasisem ceva buletin de service pe net.

Link to comment
Share on other sites

Daca se schimba debitmetrul cu modelul nou, trebuie reprogramat computerul de injectie.

Ma rog, nu esti obligat sa faci nimic daca nu doresti  asa era indicatia celor de la BMW, gasisem ceva buletin de service pe net.

251888[/snapback]

Ideea era ca nu auzisem de asha ceva.Intrebam shi pe langa spunem cum am procedat eu :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Si eu am facut reprogramare dupa ce am schimbat debitmetrul la un 320d acum vreo 2 ani , nu e plug-n-play

251892[/snapback]

eu l-am schimbat si gata s-a stins becu de check engine si masina e ca noua :blink:

resoftarea e caterinca :)

ce sa resoftezi?!

hardu de la pc?!

Link to comment
Share on other sites

vorbiti de senzorul de  pozitie ?

251630[/snapback]

POZITIE sau turatie tot una e si tot una fac...citesc miscarile axelor came printr-o bobina care genereaza un camp magnetic in zona sa de acoperire si cica lucreza impreuna cu debitmetru nu pot sa argumentez asta..

Link to comment
Share on other sites

POZITIE sau turatie tot una e si tot una fac...citesc miscarile axelor came printr-o bobina care genereaza un camp magnetic in zona sa de acoperire si cica lucreza impreuna cu debitmetru nu pot sa argumentez asta..

255071[/snapback]

 

 

tot nu stim daca l-a schimbat cineva si au disparut oscilatiile de la relanti .>! Parca e SF cu relantiul asta !

Link to comment
Share on other sites

POZITIE sau turatie tot una e si tot una fac...

255071[/snapback]

 

 

Deci tot aia este ,daca nu citeam ce ai scris ramaneam cu impresia ca sunt diferiti senzorii de la axe cu cel de la arborele cotit :)

 

resoftarea e caterinca :)

ce sa resoftezi?!

hardu de la pc?!

255055[/snapback]

 

Sa stii ca si eu ma gandeam la fel, ce daca sunt doua debitmetre diferite, merg oricum, mufa sa fie conectata.

Cred ca este o manevra a celor de la BMW sa incaseze mai multi bani :) , bine ca sunt pe aici persoane inteligente si s-au prins de manevra. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si eu am citit (aici pe forum ?) ca debitmetrul original nu se mai fabrica de cativa ani. Daca e adevarat (ar trebui sa aiba alt cod) atunci sigur sunt diferente ca doar nu au schimbat doar culoarea :blink: s-au schimbat in mod sigur parametrii, si da, atunci trebuie modificat softul din calculatorul de injectie pentru parametrii noului debitmetru (similar cu "chip tuningul", adica schimbarea hartilor de functionare a motorului pentru a functiona corect, sau in modul dorit, cu alte componente gen filtre de aer sport, turbine marite, evacuare sport, ...).

 

Daca se intampla sa mearga masina mai bine fara schimbarea softului pentru noul debitmetru, e ok, DAR s-ar putea sa ai o surpriza daca o duci sa-i masori performantele motorului - curbele de putere, cuplu si pierderile. Aici ar fi interesanta pentru multa lume o comparatie a curbelor realizate cu un debitmetru "original", bun si cu unul model nou.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am citit (aici pe forum ?) ca debitmetrul original nu se mai fabrica de cativa ani. Daca e adevarat (ar trebui sa aiba alt cod) atunci sigur sunt diferente ca doar nu au schimbat doar culoarea  :blink: s-au schimbat in mod sigur parametrii, si da, atunci trebuie modificat softul din calculatorul de injectie pentru parametrii noului debitmetru (similar cu  "chip tuningul", adica schimbarea hartilor de functionare a motorului pentru a functiona corect, sau in modul dorit, cu alte componente gen filtre de aer sport, turbine marite, evacuare sport, ...).

 

Daca se intampla sa mearga masina mai bine fara schimbarea softului pentru noul debitmetru, e ok, DAR s-ar putea sa ai o surpriza daca o duci sa-i masori performantele motorului - curbele de putere, cuplu si pierderile. Aici ar fi interesanta pentru multa lume o comparatie a curbelor realizate cu un debitmetru "original", bun si cu unul model nou.

255255[/snapback]

hmm .. ultima data cand am fost la test mi-a aratat totu` in param normali shi asta cu noul de bitmetru un bosch cumparat de la un magazin de piese auto .. acum nu shtiu ce sa zic ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.