Jump to content

De ce urasc eu tractiunea integrala


Recommended Posts

Si tu ai dreptate, insa admiti ca atunci exista si categorii de oamenii care au X-drive, care au nevoie de el( adica nu si-l iau nejustificat) si care sunt si fani BMW!

 

Vorbim de x-drive pe limuzine, bineinteles!

 

Ps: Si atunci de ce titlul topicului este : "De ce urasc eu tractiunea integrala?" si nu: " De ce consider eu nefolositoare tractiunea integrala?"

 

Fara suparare, suna putin a extremism formularea ta! :blink:

264536[/snapback]

 

Am admis intotdeauna, in fiecare moment, ca xDrive e foarte bun ca optiune si ca isi are rolul lui foarte important.

 

N-ai inteles de ce urasc eu tractiunea integrala? Pe scurt, pentru ca e gratis in Romania si multi din cei care o iau, habar n-au de ce, doar au primit ceva gratis.

 

Chiar nu ai citit primul post? Deloc?!?

Link to comment
Share on other sites

Am admis intotdeauna, in fiecare moment, ca xDrive e foarte bun ca optiune si ca isi are rolul lui foarte important.

 

N-ai inteles de ce urasc eu tractiunea integrala? Pe scurt, pentru ca e gratis in Romania si multi din cei care o iau, habar n-au de ce, doar au primit ceva gratis.

 

Chiar nu ai citit primul post? Deloc?!?

264538[/snapback]

L-am citit, fireste, dar asta nu e un motiv sa o urasti! Cum adica, numai pentru ca e gratis in Romania, trebuie sa "uram" trectiunea integrala? Dar ce, face rau cuiva?

Cei care sunt fani , sunt fani X-drive si nu ai ce sa le faci, iar ceilalati se conving ei usor - usor de adevar... asa ca ..Voila! :)

 

PS: Si apoi, daca nici in tarile Europei de est nu baga gratis tractiunea integrala apoi unde sa o bage si dealerii BMW ?? :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

L-am citit, fireste, dar asta nu e un motiv sa o urasti! Cum adica, numai pentru ca e gratis in Romania, trebuie sa "uram" trectiunea integrala? Dar ce, face rau cuiva?

[...]

264544[/snapback]

 

theotien, de unde stii tu ce trebuie ca eu sa urasc ceva?!? Pe urma, n-am spus ca si altii trebuie. Mi-am spus parerea mea. Ce spui tu mai sus, suna a altceva.

 

Si da, face rau cuiva. Mai enumar? Consum, directie, stabilitate, uzura, etc...

Link to comment
Share on other sites

PS: Si apoi, daca nici in tarile Europei de est nu baga gratis tractiunea integrala apoi unde sa o bage si dealerii BMW ?? :blink:  :)

mai ramane sa aiba si o promotie in care sa razuiesti un capac de la roata sa vezi ce ai castigat, ca doar e europa de est, iar marketingul e ca un premergator pentru toate companiile: dupa ce-si ating scopul, il arunca.

 

 

p.s. pe vremuri "bagau" paine.

Link to comment
Share on other sites

Si da, face rau cuiva. Mai enumar? Consum, directie, stabilitate, uzura, etc...

264633[/snapback]

Ok, crezi ca e asa? Ca face rau?

 

Eu nu cred, eu cred ca ( cu toate dezavantajele ei) x-driveul ofera totusi un plus de siguranta si asta e tot ceea ce conteaza. O singura data in viata daca te scapa de la un accident si tot merita sa o ai!

Parerea mea!

 

PS: Iar partea cu ura, era vorba de o expresie, de o figura de stil. Scuze daca ai inteles altceva!

Link to comment
Share on other sites

Ok, crezi ca e asa? Ca face rau?

 

Eu nu cred, eu cred ca ( cu toate dezavantajele ei) x-driveul ofera totusi un plus de siguranta si asta e tot ceea ce conteaza. O singura data in viata daca te scapa de la un accident si tot merita sa o ai!

 

[...]

264664[/snapback]

 

Aduce un plus de siguranta indiscutabil pentru cateva situatii speciale si rare. Si mai aduce un minus mai mare de siguranta tot restul timpului (suspensie mai ridicata, distributia greutatii, precizie directie, stabilitate, fara dynamic drive, etc). Fiecare cum crede ca e mai potrivit.

 

Conteaza ca poti ocoli accelerand un obstacol cand vei pierde controlul la revenirea din manevra? Eu spun ca nu. Si o sa si ai viteza mai mare... Alege.

 

(Cred c-am repetat de zeci de ori textul asta)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1. Allex18, vorbesti de turbo-lag la un motor 2.8V6 asiprat? Interesant.

2. Allex18, zici ca in passat nu simti gropile fata de bmw pentru ca e 4motion?? Eu imi permit sa cred ca diferenta e la suspensie.

3. lucian1, de ce inseamna ca vei folosi masina pe teren accidentat. O poti folosi pe trasee virajate si sa accelerezi puternic in curbe, poti merge pe drumuri inghetate sau acoperite de zapada fara grija, etc. Faptul ca pe masini sport s-a introdus tractiunea integrala este zic eu un argument de neatacat ca au apus vremurile cand tractiunea integrala era destinata exclusiv offroad-ului.

4. Romulus, esti foarte subiectiv si foarte aprins in afirmatii. Zic eu ca ti-ai impune punctul de vedere mult mai bine daca ai da dovada de putina obiectivitate. Cat despre condusul pe munte in forta pe un drum inghetat, pot baga mana in foc ca tractiunea integrala ar fi fost mai rapida.

5. De ce zici ca suspensia e mai inalta la 4x4?

 

Parerea mea e cam asa:

Avantaje 4x4:

- in conditii de aderenta slaba, net superior. Atat la plecare de pe loc cat si in viraje, nu risti sa "plece fundul" si poti accelera mai mult in curbe.

- plecarea de pe loc mai violenta decat la rwd

- pe o pista uda, mai rapid, pe una uscata, depinde de masina. Am vazut si rwd mai rapid ca 4x4 si invers, la masini de puteri similare.

 

Dezavantaje 4x4:

- consum

- greutate

- piese care se uzeaza (asta l-am pus asa, ca l-ai mentionat tu, dar nu mi se pare o problema demna de luat in seama)

- nu e la fel de "fun" ca un rwd

 

LE: Inca ceva, asta e ca un versus diesel vs benzina, fiecare va avea sustinatorii ei, fiecare are avantaje si dezavantaje, nu exista un "absolute best".

Edited by Ice_2k
Link to comment
Share on other sites

[...]

4. Romulus, esti foarte subiectiv si foarte aprins in afirmatii. Zic eu ca ti-ai impune punctul de vedere mult mai bine daca ai da dovada de putina obiectivitate. Cat despre condusul pe munte in forta pe un drum inghetat, pot baga mana in foc ca tractiunea integrala ar fi fost mai rapida.

[...]

295645[/snapback]

 

Doamne Fereste sa nu fiu subiectiv vreodata. Ma mandresc cu asta. A fi obiectiv inseamna a fi impersonal si buricul pamantului. Toate gandurile mele sunt trecute prin intelectul meu si filtrate de acesta si implicit de experientele traite de mine. E telul meu in viata sa fiu subiectiv.

Link to comment
Share on other sites

Topicul asta nu se cheama "de ce uram noi tractiunea integrala..." si nici "discutii despre tractiunea integrala". Ai observat sper asta... Pe langa ca se numeste "De ce urasc eu tractiunea integrala" am creeat special o sectiune speciala "Opinii si editoariale". Banuiesc ca intelegi definitiile acestor cuvinte... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Gata, am inteles, aici e locul tau de joaca si nimeni n-are voie sa se bage peste tine. No problem.

 

P.S. Poate mai bine faceai topicul asta astfel incat sa poti posta doar tu ca doar se numeste de ce urasti TU tractiunea integrala, deci nu vad ce-ar putea comenta altii.

Link to comment
Share on other sites

Gata, am inteles, aici e locul tau de joaca si nimeni n-are voie sa se bage peste tine. No problem.

 

P.S. Poate mai bine faceai topicul asta astfel incat sa poti posta doar tu ca doar se numeste de ce urasti TU tractiunea integrala, deci nu vad ce-ar putea comenta altii.

295663[/snapback]

 

Nu, n-ai inteles nimic.

 

Fiecare are dreptul sa-si exprime opiniile si fiecare are dreptul sa comenteze pe marginea opiniilor altora. Care e problema? Ar trebui ca tot ce spunem sa fie obiectiv? Eu nu cred in asta.

 

Mie-mi place Top Gear pentru ca imi plac opiniile lui Clarkson, care sunt dintre cele mai subiective pareri care le-am auzit. Daca vreau subiectivism, citesc un review. Daca vreau obiectivism, citesc manualul tehnic.

 

Subiectiv inseamna si a fi mai uman. Dar ma rog, nu fiecare poate sa priceapa toate astea.

 

Dar daca nu-ti place ce citesti, care e scopul tau totusi aici? Sa-mi dovedesti ca gresesc? Poti sa-mi scri PM daca asta e scopul tau, altfel esti off-topic.

Link to comment
Share on other sites

@ ice_2k cred ca ori m ai inteles gresit ori m am exprimat eu gresit.......la vw am si alte caucicuri 205/55-16 normale la bmw am 225/45-17 si 255/45-17 RUN FLAT si nu cred ca am zis turbo lag masina fiind cu cutie tiptronica cand o accelerez putin accelreaza foarte lin nici nu simti ca accelerezi.......e daca o calc mai tare [ nu pana la capat declansand kick down ] sta 1 secunda si schimba o treapta e acest lucru mi s-a parut mie " turbo lag" sau ce o fi
Link to comment
Share on other sites

@ ice_2k  cred ca ori m ai inteles gresit ori m am exprimat eu gresit.......la vw am si alte caucicuri 205/55-16 normale la bmw am 225/45-17 si 255/45-17 RUN FLAT  si  nu cred ca am zis turbo lag masina fiind cu cutie tiptronica cand o accelerez putin accelreaza foarte lin nici nu simti ca accelerezi.......e daca o calc mai tare [ nu pana la capat declansand kick down ] sta 1 secunda si schimba o treapta e acest lucru mi s-a parut mie " turbo lag" sau ce o fi

295715[/snapback]

Ca sa exista turbo lag trebuie sa existe turbo :blink: Daca nu ai turbo poate exista lag, sau de ce nu "un timp mort"...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

stim ca ti-a dat....pt semnatura,la faza cu passatu

vwforum e o chestie nazista in care trebuie sa fii productiv...la 4 posturi nu neaparat off-topic dar in care nu ai oferit nicio info utila comunitatii primesti ban 3 zile

se zvonea ca in vestul germaniei prin 94 posesorii de VW se salutau in stil nazist...

dupa parerea mea,si nu vreau sa jignesc mi se pare cel mai sceleret,psihopat si schizofrenic forum...parerea mea,strict personala

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

stim ca ti-a dat....pt semnatura,la faza cu passatu

vwforum e o chestie nazista in care trebuie sa fii productiv...la 4 posturi nu neaparat off-topic dar in care nu ai oferit nicio info utila comunitatii primesti ban 3 zile

se zvonea ca in vestul germaniei prin 94 posesorii de VW se salutau in stil nazist...

dupa parerea mea,si nu vreau sa jignesc mi se pare cel mai sceleret,psihopat si schizofrenic forum...parerea mea,strict personala

numai bine!

295775[/snapback]

 

M'da ... nici mie nu imi place tractiunea 4x4 pe berline!

Si nici nazistii :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu, n-ai inteles nimic.

 

Fiecare are dreptul sa-si exprime opiniile si fiecare are dreptul sa comenteze pe marginea opiniilor altora. Care e problema? Ar trebui ca tot ce spunem sa fie obiectiv? Eu nu cred in asta.

 

Mie-mi place Top Gear pentru ca imi plac opiniile lui Clarkson, care sunt dintre cele mai subiective pareri care le-am auzit. Daca vreau subiectivism, citesc un review. Daca vreau obiectivism, citesc manualul tehnic.

 

Subiectiv inseamna si a fi mai uman. Dar ma rog, nu fiecare poate sa priceapa toate astea.

 

Dar daca nu-ti place ce citesti, care e scopul tau totusi aici? Sa-mi dovedesti ca gresesc? Poti sa-mi scri PM daca asta e scopul tau, altfel esti off-topic.

295666[/snapback]

Total de-acord. Dar de la a fi subiectiv pana la a deschide un topic in care accentuezi ca e vorba numai de ce crezi tu si parerea altora nu conteaza, e distanta cam mare parerea mea. Mult mai constructiva era o discutie cu +/- ale fiecarui tip de tractiune. Dar pana la urma, e forumul tau, tu decizi.

 

Ice_2k vezi ca esti moderator pe vwforum nu aici :))  :blink:

295717[/snapback]

Trebuie sa fiu moderator si aici ca sa ma doara ochii cand citesc ca un motor aspirat (adica fara turbo) are turbo-lag?

 

O fi chiar moderatorul care i-a dat ban lui Romulus acum cativa ani pe vwforum, poate de aia s-a infipt in el asa direct.  :)

295770[/snapback]

Acum cativa ani nu eram moderator si oricum n-am dat niciodata ban decat pt magarii maxime (tzepe date prin intermediul forumului, etc).

 

Amice, vezi-ti de Audi-ul tau cu angel-uri.

295664[/snapback]

Pacat ca nu exista un smiley care bate obrazul.

 

Off-topic: Aveti vreo problema cu vwforum? Trebuia sa-mi iau alt ID si sa-mi pun un bmw in semnatura ca sa pot participa la discutii tehnice? Pacat. Am crezut ca sunt oameni mai de calitate si nu asa superficiali aici.

 

P.S. Pe cacatul ala de vwforum n-o sa vezi remarci gen "amice, du-te tu la bmw-ul tau si lasa-ne pe noi in pace".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.