Jump to content

X4 nou faruri cu condens pe interior!


cent

Recommended Posts

In esenta sunt 3 optiuni:

- reparatie. Sunt baieti care stiu sa dezlipeasca si sa puna la loc un far din asta dar nu as putea sa-ti recomand pe cineva anume. Pentru farurile de BMW este o operatie mai speciala deoarece ele sunt etansate foarte strans (ironic)

- inlocuire cu SH. Aici trebuie sa contactezi un service care se ocupa cu asa ceva deoarece probabil ca va trebui codat si trebuie sa fii sigur ca iei ce trebuie

- inlocuire cu nou - nu imi dau seama ce far este dar un LED adaptiv nou pentru G01, este ~3000 EUR. Am intrebat chiar la inceputul anului la Automobile Bavaria. Nu stiu daca pretul include si montajul dar cred ca e mai putin relevant.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/14/2024 at 1:23 AM, GiannyB said:

Salutări ...aceeași problemă o am și eu de curând . când spăl mașină sau plouă afara mi se aburește ba chiar se scurg picturi pe sticla in interior . Știe cineva cum se rezolva ? deja este a 3-a zi și nu dispare . va mulțumesc 

PXL_20240507_141226354.jpg

Salut! Ai găsit vreo soluție? Cum ai rezolvat problema? 

Link to comment
Share on other sites

Știe cineva ce reprezintă acest "șurub" din cauciuc. Se afla în apropierea farurilor, pe ambele părți ale mașinii (G01). Unul este desfăcut puțin mai mult de jumătate iar celalt este strâns la maxim. Nustiu ce reprezintă și care ar fi poziția lor normala. 

20240617_194015.jpg

Edited by FanBMW76
Link to comment
Share on other sites

Mai exista o varianta. Cu o scula ca cea din link (vine cu atasament pentru caldura dirijata printr-o teava subtire careia ulterior ii poti atasa un furtun corespunzator.

https://www.metabo.com/com/en/tools/others/hot-air-gun/he-23-650-control-602365420-hot-air-gun.html

Apoi cu acesta atasat heat gun-ului treci scula pe temperatura cea mai mica 50-60 grade.. si ci furtunul prin spate unde e suportul ledurilor sau a becului, ce o fi.. incalzesti din cand in cand interiorul apoi stergi cu o carpa moale cat poti sa ajungi pe partea din fata a plasticului. 

Idee este ca trebuie un heat gun cu setare de temperatura cat mai mica pentru a nu topi lucuri de nedorit la 150-200 de grade cat da un heat gun normal.. pe setarea minima..

Cu rabdare se poate curata tot interiorul farului.

 

Ca si cauza cea mai frecventa intalnita, fie garnitura capacului de etansare a farului e rupta, intepata, fie capacul acestuia nu a fost asezat cum trebuie, etans, pe far.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, six in line said:

Salut, cred ca este un tampon ajustabil prin infiletare pe care se sprijina capota cand o inchizi. 

Din câte vad nu pare sa atingă capota. În interior are ca o tija din plastic care trece prin acest șurub cauciucat. L-am desfacut și arata asa (poze). Ma gândeam sa le insurubez pe ambele pana la capăt dar nu îmi dau seama dacă are treaba cu farul sau cu capota

20240618_194745.jpg

20240618_195347.jpg

20240618_195356.jpg

Edited by FanBMW76
Link to comment
Share on other sites

Ce ai tu acolo e ce trebuie sau ce au pus in fabrica. In a doua poza surubul acela din cauciuc sau plastic, sau si una si alta, se insurubeaza de unde l-ai scos IN ASA FEL adica la o anume inaltime (sau nivel al insurubarii), reglaj.. incat sa sprijine zona aceea a capotei unde e surubul, astfel incat sa nu se poata apasa pe capota si eventual stramba.., zangani... Sau sa fie prea in sus si sa impinga (tot surubul) capota (sa zicem sa nu se poata inchide sau sa nu mai stea "la linie" cu caroseria) liniile dupa care se "aseaza" sa dea bine...

Nu cred ca aiba treaba surubul acela cu farul aburit...

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.