Jump to content

Incarcare masina din surse proprii


Bala

Recommended Posts

Fix in acest moment, Romania importa 1027MW... La un consum aprox de 6600MW, producem 5600MW. 

Cu toate astea, e soare si eu produc in acest moment in jur de 7kW. Pe una din faze sunt 251V care este mult. Foarte mult. Clar baga toti vecinii in retea si noi ca retea locala suntem producatori net. 

Daca nu eram atatia prosumatori, eram fara curent. La fel cum daca aveam acumulatori toti, pica reteaua pentru ca ne incarcam bateriile in loc sa bagam in ea. 

Incredibili cat de parsivi si de incompetenti sunt astia de la anre si min energiei in frunte cu burduja

P.S.Reteaua are 49.99Hz deci e bine stabilizata. 

 

https://www.transelectrica.ro/widget/web/tel/sen-grafic/-/SENGrafic_WAR_SENGraficportlet

Link to comment
Share on other sites

Si rezultatul e asta:

Cine castiga din preturile mari: baietii care fac trading. Cine sunt baietii aia (rudele cui, tovarasii cui)?

Cine plateste? Toti fraierii, ca banii pentru subventii se iau de la buget. Plus firmele, care sunt ingropate, ca acolo nu se dau subventii.

 

image.thumb.png.4051d23311a7cdc1d25e8bf350e63a13.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ma bate gandul sa fac o miscare prin Casa Verde 2024.

Ce mi se pare de mentionat:

1. A fost introdusă obligația de a stoca energia electrică produsă din surse regenerabile prin instalarea unor sisteme de stocare a energiei (acumulatori).

2. Se acordă o finanțare de până la 30.000 de lei pentru achiziționarea și instalarea unui sistem de panouri fotovoltaice minim 3 kW și a unor sisteme de stocare a energiei, cu condiția ca beneficiarul să contribuie cu minim 3.000 de lei din propriul buget.

3. Finanțarea nu poate fi acordată doar pentru achiziționarea și instalarea panourilor fotovoltaice sau doar pentru bateriile de stocare a energiei produse din surse regenerabile; ambele trebuie incluse în proiect.

4. Cheltuielile pentru extinderea sistemelor de panouri fotovoltaice deja montate în afara programului Casa Verde sunt eligibile, dar trebuie să includă instalarea unui sistem complet de panouri și a unei soluții de stocare a energiei.

 

Nu mi-e clar:

- am 9kWp. Mai adaug 5kWp. Cata baterie o sa am nevoie? Ca daca e nevoie de 15kWh, ajung sarac

- avand incarcatorul, e clar ca nu pot merge pe insularizare deci casa nu va fi izolata de retea (a se citi, am curent in casa cand pica curentul pe strada). Sau trebuie cu insularizare obligatoriu si astfel voi modfica instalatia?

- la pct 4 e o mizerie. Daca am panouri, de ce nu pot cumpara cu casa verde doar bateria? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am ratat tura asta. 

Totul a fost ok pana la incarcarea fisierelor cand a murit platforma. Cand si-a revenit, erau duse fondurile. 

O minune tehnica si un proces deosebit marca afm.

Mai sunt si alte programe. Probabil ca ma voi ambitiona la altele. Vedem..  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.