Jump to content

n47d20a vs n47d20c


aditza94

Recommended Posts

  • 1 year later...

Eu știu ca e diferenta ĂŽntre a si b la prinderi si nu se poate monta printre cele enumerate de mase.

 

Inclusiv axele cu came știu ca nu merg ĂŽntre a si b.

 

Eu m am lovit de toate acestea când am cãutat motor N4720C pentru E60 si pana sa aflu in detaliu ce si cum, era sa cumpãr un N4720A ce nu s ar fi potrivit. Dupã am vândut piesele de N4720C si atunci am vãzut ca nu se potrivesc axele cu came si blocul motor din cauza prinderilor.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce intelegi prin anexe? A are injectoare piezo, C are solenoid.... nu ai cum sa le schimbi intre ele fara sa schimbi ECU

 

anexele cum zic ma refer la tot ce este pe langa blocul motor, cand am luat blocul era doar cu pompa de motorina atasata ca sa nu se deregleze distributia si termoflotul + suport filtru. In rest totul au fost de la mine, injectoare, alternator, electromotor, admisie, evacuare + turbina, pompa apa, pompa servo, pompa motorina, EGR, ECU, toate ale mele...

 

O singura piesa nu s-a potrivit a fost un tub din metal cu un senzor pe langa egr care masura ceva la gazele de evacuare. In rest totul s-a potrivit fara vreun fel de modificari. Al meu era din 2008 si donatorul din 2009.

Link to comment
Share on other sites

Matose vezi ca greșești. N47 Euro 5 de pe E uri este N47D20C care s a pus inclusiv dupĂŁ jumĂŁtatea anului 2008 ( al meu este 11.2008).

N47 Euro 4 este N47D20A.

 

N47D20C euro 5 de pe e uri are injectoare piezo bosch.

 

Si N47D20A tot piezzo bosch are.

 

Da, țeava aia nu se potriveste de la unul la altul, e vorba de țeava aia de aluminiu de la galeria de admisie, cred ca la aia te referi.

 

Ideea de baza este ca nu se poate pune N47D20A pe N47D20C !! Punct. Pentru inițiatorul topicului. N47D20C poți pune de pe seria 3 (320,318) , seria 1 (118d, 120d, inclusiv an 2011) si parca X3 sau X1 , nu mai știu sigur.

 

Eu am pus motor de seria 1 an 2011 118d pe E60 meu, a fost identic, in afara de baia de ulei, aia trebuie sa o pui pe a ta de la motorul tau.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

N47D20C euro 5 de pe e uri are injectoare piezo bosch.

 

Nu toate, dupa 2010 (E90 facelift de exemplu) au solenoid si difera ECU si toate alea, practic sunt ca alea de pe F-uri.

 

P.S: Cred ca unii nu au inteles la ce folosesc + si - de la reputation, dar deh ... sunt multi frustrati care refuleaza pe net :)

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut colegi , care sunt diferentele dintre n47d20a si n47d20c mi s a spus ca cu mici adaptari se poate monta n47d20c

 

Multumesc !

 

scrie mai multe detalii ca s-au aprins spiretele pe aici, de ce te intereseaza defapt un swap sau ce ai patit ? ai rupt distributia, ai mers fara ulei, e calat motorul ?

 

fiecare isi spune parerea in functie de cum iti intelege intrebarea. Cred ca un detaliu in plus la ce vrei sa faci concret iti va aduce raspunsuri mai la obiect.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 10/14/2020 at 9:05 PM, 85TMY said:

 

anexele cum zic ma refer la tot ce este pe langa blocul motor, cand am luat blocul era doar cu pompa de motorina atasata ca sa nu se deregleze distributia si termoflotul + suport filtru. In rest totul au fost de la mine, injectoare, alternator, electromotor, admisie, evacuare + turbina, pompa apa, pompa servo, pompa motorina, EGR, ECU, toate ale mele...

 

O singura piesa nu s-a potrivit a fost un tub din metal cu un senzor pe langa egr care masura ceva la gazele de evacuare. In rest totul s-a potrivit fara vreun fel de modificari. Al meu era din 2008 si donatorul din 2009.

Salut același lucru vreau să-l fac și eu ,pe mașina 2008 cu motor N47D20A,asa pun N47D20C de pe mașina 2009.Deci e posibil

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.