Jump to content

Turbosuflanta picata F30


lucicop

Recommended Posts

Salutare colegi,

 

Am si eu o nedumerire. Precizez de la inceput ca nivelul meu de cunostinte de mecanica este mediu spre scazut. Masina despre care vorbesc e un F30 330xi din feb.2017.

 

Recent mi-a picat de tot turbina, dupa un drum Grecia-Romania. Inainte de asta nu a dat nici un semn de probleme (suierat sau altceva). La plecare din Grecia mi-a dat mesajul ca lichidul de racire este scazut, si sa mai completez. Am decis sa merg asa, si sa vad daca creste temperatura la motor peste nivelul de stabilizare normal - ceea ce nu s-a intamplat. Pe la mijlocul drumului, prin Bulgaria, dupa ce am facut o mica pauza intr-o parcare (afara era caldura mare, evident), cand am plecat, am inceput sa aud un suierat, ca si cum nu era inchisa o usa si batea vantul. Dupa mai multi km a inceput sa faca din ce in ce mai urat, pana a devenit clar ca nu mai are putere sa traga. Am ajuns cu chiu cu vai in Bucuresti, consumul a fost normal, chiar mai mic, avand in vedere viteza de deplasare redusa, si nu am vazut nici un fum alb. Cert este ca dupa ce am fost la reprezentanta cu masina, mi-au zis ca e turbina defecta si masina nu prezinta siguranta in exploatare.

 

Acum intrebarile mele: ce ar fi putut determina o turbina noua (doi ani si jumatate) sa se defecteze ? Posibil sa fie din lipsa de lichid de racire ? Ce imi recomandati sa fac ? Ca si variante am reprezentanta, turbina noua la 150k RON cu TVA sau Marvis, 70k RON, reconditionat.

 

Multumesc anticipat pentru pareri.

Edited by lucicop
Link to comment
Share on other sites

Tu vorbesti serios? 150 000 ron pt o turbina noua? ADica 150 000 /4,7 =31 915 euro? Wtf ? Iti cumperi alta masina de banii aia. Vezi ca 1K = 1000 . Poate te-ai exprimat gresit, altfel e hotie pe fata. O turbina noua la reprezentanta mai mult de 1500 euro nu are cum sa fie. Iar pe Ebay gasesti reconditionate cu garantie cu a ta la schimb la 500-700 euro.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poti recomanda un service ? Ai acelasi model ? Si eu ma asteptam la niste preturi in genul celor zise de tine, dar le-am zis celor de la Marvis despre ce model e vorba, si asta a fost pretul: 4500 reconditionarea, aproximativ 7000 de lei cost total cu montaj. La modelul asta al meu este o turbina dubla, sau sunt doua, nu stiu exact cum.
Link to comment
Share on other sites

ADV, HOET,ROBNEC ,contacteaza-i pe rand si cere oferta de pret .

Montatul si demontatul,nu este neaparat sa il faci cu ei,poti contacta un mecanic care sa iti dea jos turbina si sa o trimiti prin curier .

100 lei demontat , e un pret de bun simt .

Ulterior, poti contacta un service agreat rar de prin zona ta, sa iti faca montatul, ca sa ai garantie . Mai mult de 3-4 sute de lei nu o sa te coste.

Nu am acelasi model,dar mi-a picat turbina identic ,la mine s-a rupt axul turbinei ,partea spre evacuare .

Edited by Godini
Link to comment
Share on other sites

Nu prea am avut succes la nici unii. ADV a zis ca nu se repara turbosuflanta la modelul meu, Robnec a zis ca nu au piese pentru ea, iar la Hoet nu am intrebat pt ca am vazut ca sunt din Cluj, si nu vreau sa ma complic cu demontat-montat. As vrea sa gasesc un service care face lucrari la nivel calitativ comparativ cu reprezentanta, si din cate vad e nevoie de o turbina noua...
Link to comment
Share on other sites

Da, asta e turbina, cod 11658631891 (sau 11657637563 - nu mi-e clar care din ele se aplica - https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=8B11-EUR-02-2017-F30N-BMW-330iX&diagId=11_6395). Merci wolfenstein99 pentru sugestie. Am cautat pe eBay si tind sa iau noua, clar e mai ieftina decat orice pret am gasit la noi la distribuitori pana acum. De exemplu asta imi pare interesanta: https://www.ebay.de/itm/Original-NEU-BMW-Turbolader-7637563-8631891-B48-B46-F30-330i-730i-G11-420i-F32/153514949498?hash=item23be343b7a:g:LBkAAOSwn2Jc97Ol . Si din poze vine si cu ceva conducte, care si alea separat mai costa ceva banuti. Imi puteti recomanda un service bun care poate sa-mi spuna apoi ce piese imi mai trebuie, si sa-mi monteze bine turbina ? Daca e noua, mai trebuie echilibrata dinamic ? Se mai regleaza ceva la actuator (nu mi-e foarte clar care e rolul lui, si ce e ala :) ) ? Edited by lucicop
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.