Jump to content

TD>>>TDS


noname!

Recommended Posts

 

Teoretic-merge!

Practic a demonstrat-o austriacul din filmulet!

De acelasi autor, gasesti test dyno. O sa ramai surprins de performantale masinii, doar cu intercooler :blink:

Edited by manole74
Link to comment
Share on other sites

ala ii motor 2.4 td ce s-a pus pe E30, E28....

mda am vazut ca ii o diferenta

eu vreau la 2.5 TD sa il fac TDS

 

eu ma refer la motoru M51, 2.5TD si 2.5TDS ce s-a pus pe E34, E36,E38

 

chiar nu stie nimeni...cam ce costruri ar implica si de ce as avea nevoie in afara de intercooler...

Edited by noname!
Link to comment
Share on other sites

Pai , intre M21TD, primul diesel de la BMW si M51 TD, este diferenta minora de cilendree, pompa de injectie cu gestiune electronica(DDE),si intercoolerul de la versiunile TDS.In plus de asta veriunile sunt diferentiate de constructor prin titulatura 2,4 D, TD sau 2,5TD sau TDS!! Ce poate fi facut pentru cresterea puterii: cip sau soft+ intercooler, injectoare schimbate, presiune in turbina marita, etc! Succes!! Edited by manole74
Link to comment
Share on other sites

Pai , intre M21TD, primul diesel de la BMW si M51 TD, este diferenta minora de cilendree, pompa de injectie  cu gestiune electronica(DDE),si intercoolerul de la versiunile TDS.In plus de asta veriunile sunt diferentiate de constructor prin titulatura 2,4 D, TD sau 2,5TD sau TDS!! Ce poate fi facut pentru cresterea puterii: cip sau soft+ intercooler, injectoare schimbate, presiune in turbina marita, etc! Succes!!

254491[/snapback]

 

bun :blink: :) :)

asa aproximativ cam cat m-ar costa?

eu zic daca pun intercooleru imi e de ajuns...

 

ms

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat un intercooler nou, de BMW, motor de 3000 diesel(100 E), dar n-am apucat sa-l montez. Am intrebat la Borla Pitesti daca se baga si au zis aia ca nu-i problema. In vara asta sper sa-l pun.........

254562[/snapback]

 

bafta,..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur? M21, este fara intercooler!! :blink:

255078[/snapback]

sa va lamureasca baiatu

 

ai 100 de cai pui intercooler rezulta 110 cai

ai 500 de cai pui intercooler in cazul in care nu are rezulta 550cai

 

rezulta ca intercoolerul iti mai ofer 10% din puterea care o are fara :)

 

ps. e testata !!!

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Nu te contrazic dar ma gandeam ca din moment ce turbo-comresorul incalzeste aerul acesta se dilata , densitatea lui micsorandu-se foarte mult. Din aceasta cauza credeam ca nu poate exista turbo fara I.Cooler

PS Multumesc de lamurire :)

255207[/snapback]

Eeee..

uite ca iti spun eu cu mana pe inima ca exista audi 100 diesel din 1988 care are varianta de fabrica si cu intercooler si fara.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.