Jump to content

BMW E60 525D 177cp PROBLEME NAVIGATIE , AC ,cutie si recomandare ulei


Wolf846

Recommended Posts

salut, recent mi-a picat navigatia (nu se mai aprinde sau se aprind doar la rece dar nu functioneaza muzica) se repara cumva ? sau se inlocuieste? unde si cum?

 

Am si probleme cu AC-ul scoate sunet urat cred ca e compresorul (aer rece inca baga) dar cand i dau drumu timp de cateva minute scoate sunete de parca ar roade rulmentu sau cureaua oricum am observat ca scoate un fum daca o las sa mearga de sub capota.

Alte probleme ar fi ca cutia cand schimba a doua spre a treia are tendinta de a smuci (nu mereu) am schimbat uleiul din cutie dar degeaba..

 

Acuma urmeaza sa fac revizia si desi am folosit mereu ulei original BMW 5w-30 TWINPOWER TURBO LONGLIFE -04 masina are peste 350k km cineva mi-a recomandat un ulei castrol 5w-40 ce parere aveti?

 

Daca ma puteti ajuta cu un sfat as fi recunoscator !

Link to comment
Share on other sites

Navigatia se poate repara, sunt uni pe langa piata Victoriei care fac asemenea reparatii, este in jur de 900 de lei si iti ofera si garantie.

Nu ai de ce sa schimbi uleiul, pune tot BMW, este net superior.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update pentru cei care poate odata si odata se vor lovi de problema mea:

 

navigatia am dato jos singur (modulul ccc nu si ecranul) a fost relativ usor spre mediu (de aveam clesti speciali era mai usor)

Am impachetato frumos si am trimiso la facut la o firma specializata international din bucuresti

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu Ac-ul, daca scoate fum inseamna ca e vreo rola blocata sau chiar rumentul de la compresor, daca mai continui asa o sa ramai fara curea de accesorii, se va rupe. Ia toate rolele de la transmisie la verificat.

 

La cutie probabil blocul de supape are ceva probleme, se poate remedia dar trebuie data cutia jos si verificata. Mai poti verifica si flansele de la cardan intai sa te apuci de cutie.

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu Ac-ul, daca scoate fum inseamna ca e vreo rola blocata sau chiar rumentul de la compresor, daca mai continui asa o sa ramai fara curea de accesorii, se va rupe. Ia toate rolele de la transmisie la verificat.

 

La cutie probabil blocul de supape are ceva probleme, se poate remedia dar trebuie data cutia jos si verificata. Mai poti verifica si flansele de la cardan intai sa te apuci de cutie.

 

 

faza e ca scoate sunetele un timp apoi numai scoate...faza e ca compresorul l-am schimbat dar o sa fac cum ai zis

 

Iar la cutie mi-a zis un mecanic ca e posibil sa fie convertizorul a zis ca ma fost 400 euro facut

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.