Jump to content

F30 scartait de frane


Tarabostes

Recommended Posts

Anul trecut aveam un scartait la rulare cu viteza mica, undeva in zona etrierului dreapta fata. Placutele de frana erau cele originale. Am fost la dealer si au rezolvat problema "polizand" putin din materialul placutelor de frana. 195 de lei cost interventie, nu intra la garantie. La ceva timp dupa le-am si schimbat. (tot OEM)

A reaparut sunetul, de data aceasta pe spate, unde am deasemenea placutele originale. Se aude cu fereastra deschisa la mers incet...10-15 kmph

Intervalul de schimb, confom computerului de bord, este in cca 5.000 de km. Ar putea fi totusi un semn ca placutele sunt uzate? La masinile avute in trecute nu exista indicator in bord pt uzura placutelor ci doar un element metalic la nivel de etrier care scotea un sunet similar cand placuta atingea limita.

ย 

Nu m-as duce sa repet operatiunea ci mai degraba le-as schimba...Nu cred sa fie o problema de etrier, masina franeaza ok, janta nu se incalzeste...

Link to comment
Share on other sites

Eu le pun putina vaselina pe ciocurile alea de sus si de jos, unde culiseaza si pe spatele placutei din partea cilindrului.Atentie , sa nu dai pe fata placutei ๐Ÿ˜€.

Iti trebuie o vaselina care tine la temperaturi mari .

Nu de la lipsa vaselinei scartiie, ci din cauza placutelor dure si de calitate f proasta.

Edited by cristianro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@CristianRO placutele sunt OEM, ce draq sa pun....

Placute Bosch de calitate, cele moi, Si Sa franezi mai usor, nu puternic in cativa metri, placutele din cauza temperaturii f mari( la franare brusca),suprafata lor devine f dura, e ca si cum le-ai da foc.

ย 

Depine ce placute ai pus si daca a venit cu ghidaje noi su nu. Incearca sa schimbi ghidajele placutelor si sa pui vaselina care tine la temperatura inalta.

Ai grija cu vaselina sa nu ajunga pe placute sau pe disc.

Ai perfecta dreptate, dar mai trebuie verificat si pistonasul daca culiseaza usor , cand omu ridica talpa de pe frana. Daca ramane blocat, atunci o sa-i scartie toata viata pana se vor uza placutele de tot.

Link to comment
Share on other sites

problema poate veni si de la discuri, daca au ceva uzura atunci placutele nu se mai aศ™eazฤ‚ล corect pe toatฤ‚ล suprafaศ›a si scot tot felul de sunete ciudate. La mine vajaiau la franare uศ™oarฤ‚ล, discuri cam uzate, placutele mai mergeau 15.000 km... am schimbat si discuri si plฤ‚ลcuศ›e si de atunci este liniศ™te
Link to comment
Share on other sites

La un e90 pe spate am schimbat placutele si faceau zgomot ca toti draci ! , scartaiau la cea mai mica atingere a pedalei de frana , am dat placutele de frana jos , am curatat din nou toate ghidajele ,,, suportii unde stau placutele si acum e liniste

ย 

Din punctul meu de vedere vaselina este pentru puturosi , experimentat pe masina mea !

CURATA bine bine de rugina si depuneri si nu o sa mai ai zgomote !

ย 

Cumpara placute de calitate / discuri de calitate si nu o sa faca zgomot !

ย 

DE EXEMPLU ! am cumparat ulei bmw 5w30 de la un magazin , la 7000mii km a mancat 1 litru , dupa am cumparat tot ulei bmw 5w30 de la alt magazin , consum ulei dupa 10mii km 200 ml la acelasi stil de condus , primul ulei 33 lei litru , al 2-lea 68 lei litru .... deci ??? care e treaba ? acelasi bidon ! IDENTIC !

ย 

LA FEL SI CU PLACUTELE SI DISCURILE ! ... sunt multe care au eticheta originala iar in interior ai altceva ... alta calitate !

ย 

Am luat discuri si placute ATE pt un e87 , faceau ca toti draci ! ... ziceai ca am tren nu masina , am dat placutele jos dupa 1000 km si am pus textar ! ... liniste dupa !

ย 

Producatorii de piese au zeci de fabrici in zeci de tari , deci ai zeci de calitati ! simplu !

Edited by wtww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

โ€žZeciโ€œ de calitati sau facaturi.

Nu inseamna ca ce e scump e si cel mai bun.

ย 

Off topic:spunea cineva de unuโ€˜ care lua oua din Lidl si le vindea in piata ca bio...si ce coada era ๐Ÿ˜€

ย 

da da , am pus problema cat mai scurt ... asa e!

Link to comment
Share on other sites

Se mai fac smenuri si in depozitele dealerilor consacrati de piese,nu dau nume dar de vreo cateva ori au venit in service alte placute in cutie de Ate,stergatoare Bosch set dar in cutie canci stergatoare si mai multe,bineinteles ca sa facut retur la ele dar ideea e ca se fac magarii ,asta o avem in adn,nu o sa dipsara prea curand ,nu conteaza domeniul de activitate,se fura orice la noi.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Se mai fac smenuri si in depozitele dealerilor consacrati de piese,nu dau nume dar de vreo cateva ori au venit in service alte placute in cutie de Ate,stergatoare Bosch set dar in cutie canci stergatoare si mai multe,bineinteles ca sa facut retur la ele dar ideea e ca se fac magarii ,asta o avem in adn,nu o sa dipsara prea curand ,nu conteaza domeniul de activitate,se fura orice la noi.

Corect!

Si dupa ce furam/ciordim/parandarat ce facem?

Ne dam jmecheri, ca romanu s a nascut jmecher!

Si poet, sa nu uitam๐Ÿ˜Š

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.