Jump to content

Bmw X5 Fabricatie 2011 cu Euro 4 ?


Gury

Recommended Posts

Buna seara,

Sunt nou pe acest forum si detin un Bmw X5 35D din 2011 luna 5

Il am de cca.1 an de zile ,l-am adus personal din Canada,l-am inscris insa cei de la RAR mi l-au scos Euro 4.

Vreau sa adaug ca am un motor diesel de 3000,biturbo -insa am in dotare un vas in care se adauga ADBLUE,ceea ce in Europa au numai masinile cu Euro 6.

Am vazut la toate masinile X5 din anul acesta-2011 ,vandute in Europa si care sunt Euro 5 ca nu au acest vas pentru Adblue ...si cred eu ca polueaza mai mult ca masina mea.

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o idee,un sfat-unde ma pot adresa-in afara de RAR,poate pot avea macar Euro 5.

Multumesc.

Edited by Gury
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca seria ta de sasiu/motor nu este inclusa in omologarea europeana, la rar nu va sta nimeni sa iti masoare noxele si sa iti incadreze masina la o anumita norma de poluare, stabilirea acesteia se face in functie de serie/nr omologare europeana.Stai linistit, se intampla frecvent la masini importate din sua.
Link to comment
Share on other sites

Salut

Da,am cod motor 306D5,insa intrebarea este...poluez oare mai mult decat un BMW X5 din acelasi an care nu are vas ADBLUE si este comercializat in Europa ???

Depinde ce cod de motor are..De obicei , majoritatea statelor din SUA nu au standarde de poluare compatibile cu UE! Daca ai 306D5 , atunci e Euro 4!

 

 

 

 

Salut

Am Co2-ul 233 ,insa vreau sa remarc un lucru important,nu am facut RAR-ul la Bucuresti cum mi-au spus cativa prieteni-ci in Craiova de unde sunt-si aici nu mi-au facut emisiile cum ar trebui facute normal,cu un aparat special de masurat,ci pur si simplu le-au pus ei asa cum au vrut.

Vezi exact și ce emisii ți-au trecut. Cât e CO2 ul?:

 

 

 

 

Si daca cer acest lucru...respectiv o masurare a noxelor la RAR Bucuresti,crezi ca as avea vreo sansa ?

Pentru ca seria ta de sasiu/motor nu este inclusa in omologarea europeana, la rar nu va sta nimeni sa iti masoare noxele si sa iti incadreze masina la o anumita norma de poluare, stabilirea acesteia se face in functie de serie/nr omologare europeana.Stai linistit, se intampla frecvent la masini importate din sua.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.