Jump to content

X6 4.0D 306hp - cod eroare 00429A


Recommended Posts

Salutare tuturor! Aceasta eroare imi apare pentru a doua oara in ultimele 3 zile. Manifestari: limitare putere - limp mode. Descriere completa eroare: 00429A boost-pressure control, low-pressure stage, control deviation. Simptomele dispar dupa oprirea completa (ignition off) eroarea ramanand logata. In bord nu se aprinde nici un martor, nu am nici un mesaj pe display in momentul aparitiei. Simptomele apar la accelerare sustinuta (schimbari de trepte viteza la peste 3000rpm). Detalii despre statusul autoturismului: fabricatie Oct 2010, 208000 km parcursi, achizitionata second hand la 147000km (Germania), motor N57D30B. Autoturism intretinut conform cerintelor tehnice. Acum o luna s-a efectuat schimbul distributiei. Am valva EGR noua (are 2 saptamani si este OEM - schimbata in urma cedarii). Vacumatica si toate componentele de pe circuitul de vacuum schimbate in Decembrie 2019 (furtunasele, regulatoarele de presiune si electrovalva). Precizez ca este unica eroare inregistrata. In ciuda faptului ca este nou, ieri au schimbat regulatorul de presiune pentru actuatorul geometriei variabile de pe turbina mare - astazi s-a repetat eroarea. Circuitul de vacuum a fost verificat la etanseitate. Testul pentru wastegate a fost facut. Testul actuatorului de pe geometria variabila a turbinei mari arata cursa normala a tijei (25mm). Totul functioneaza normal se pare. Daca cineva a mai trecut prin aceeasi experienta rog sa revina cu detalii eventual. Tinand cont de cele mentionate, orice sfat argumentat tehnic este binevenit. Multumesc anticipat! Edited by ipb
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Buna seara tuturor. Problema s-a rezolvat. Am de facut o prcizare: Turbina mare nu are geometrie variabila cum mi s-a zis ... spre surpriza mea. Problema a venit de la o electrovalva noua (aproape 10 luni de cand a fost schimbata) care actioneaza unul din wastegate-uri (cel intern - din turbina mare). A fost inlocuita si masina merge normal.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.