Jump to content

Becuri Xenon D1S BMW E90


LYM

Recommended Posts

Am constatat ca lumina farurilor a devenit mai slaba in ultima vreme. Pe masina am becurile originale (2010) si presupun ca au imbatranit in timp, asa ca as vrea sa le schimb.

 

- cu toate ca sunt adeptul pieselor originale, nu ma lasa sufletul sa dau 7-800 Lei pe un bec original. Aveti ceva recomandari de becuri calitative mai ieftine?

- si farurile sunt destul de sablate de la nisip, ma gandeam ca poate le fac si un polish cu ocazia asta si montez o folie. Ceva recomandari de service pt asa ceva?

 

Merci.

Edited by LYM
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lym, eu am avut 8 luni de zile la favorite pe eMAG:

 

Philips extreme vision ( aprox 300-350 lei)

Osram night breaker laser ( 300 lei aprox) eu le am luat cu 258 lei bucata de BF.

 

Am vrut philips pentru ca sunt mai durabile, ĂŽnsĂŁ aceste Osram uri sunt cele mai puternice de pe piata.

Becurile vechi erau ok, bĂŁteau foarte bine ĂŽnsĂŁ tot de prin 2011 erau, diferenta este mare cu aceste becuri ca sunt si noi si puternice.

Culoarea este un alb spre galben.

 

Las un link cu cele vechi, in unele poze cel din dreapta este cel nou si in stg cel vechi ( cele la peretele cu fereastra). Ai si o filmare acolo, ĂŽnsĂŁ asa se vede pe alb, culoarea nu este alb pur, se duce spre gĂŁlbui, este un 4200-4800k aproximativ.

Edit : nu se posteazĂŁ filmarea, ai doar pozele.

 

https://imgur.com/gallery/SfNnGOG

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Lym, eu am avut 8 luni de zile la favorite pe eMAG:

 

Philips extreme vision ( aprox 300-350 lei)

Osram night breaker laser ( 300 lei aprox) eu le am luat cu 258 lei bucata de BF.

 

Am vrut philips pentru ca sunt mai durabile, însă aceste Osram uri sunt cele mai puternice de pe piata.

Becurile vechi erau ok, băteau foarte bine însă tot de prin 2011 erau, diferenta este mare cu aceste becuri ca sunt si noi si puternice.

Culoarea este un alb spre galben.

 

Las un link cu cele vechi, in unele poze cel din dreapta este cel nou si in stg cel vechi ( cele la peretele cu fereastra). Ai si o filmare acolo, însă asa se vede pe alb, culoarea nu este alb pur, se duce spre gălbui, este un 4200-4800k aproximativ.

Edit : nu se postează filmarea, ai doar pozele.

 

https://imgur.com/gallery/SfNnGOG

sar'na! Din ce am cautat pe net si eu tot la alea m-am oprit, Osram Night Breaker Laser. Sunt 320 Lei la eMAG acum, mai astept sa vad daca intra vreo promotie, ca nu e chiar asa graba. Oricum mi-e groaza sa le schimb, ca am vazut ca trebuie sa dau rotile jos.

 

Daca zici ca-s mai puternice Osram, o sa merg pe ele. Btw, pe unele site-ul apar cu 85V, pe altele cu 42V. Nu mi-e clar, ce voltaj ar trebui sa aiba? Puterea e la fel peste tot, 35W.

 

Din testul

mi se pare ca Philips-urile lumineaza mai uniform, parca. Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu știu despre voltaj, eu le am luat de pe eMAG si am verificat codul lor pe site la Osram sa fiu sigur ca sunt originale si a fost ok.

 

Ce ai pus tu sunt H7, nu xenon.

 

Cat despre lumina, becul nu are de a face nimic cu dispersarea ei sau cu cut Off ul sau orice de cum bate lumina, la bec este doar vorba despre intensitate si culoare.

Acolo este vorba de lupe.

A mai fost o oferta dupĂŁ Bf cu 15% parca reducere la Osram sau 20% si ieșeau 250 lei. Nu le lua peste 300 lei.

 

Eu o sa mi schimb si lupele in anul asta, nu ca ar avea ale mele ceva, ĂŽnsĂŁ mi au placut foarte mult niste lupe, au un cut Off impresionant precum si intensitatea este dispersata mult mai bine.

 

Eu 8 luni am tot urmĂŁrit clipuri pe YouTube, forumuri, comparații ĂŽntre ele si am zis ca ce o sa fie mai ieftin de Bf dintre astea doua, aia o sa iau, asa ca le am luat pe acestea.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.