Jump to content

Imi zdrangane geamurile fata...


Recommended Posts

Am obs de mai mult timp dar in ultima vreme parca s-a accentuat!:blink:

La viteze mici si pe drumuri "denivelate" se aude un zdranganit la geamurile fatza!(doar ele sunt electrice...daca o fi asta cauza). Se aude de undeva de sus,unde intra in rama usii! Ca daca le deschid un pic nu mai fac zgomot.

Ce sa fie?...de fapt de la ce sa fie?? si cum s-o rezolv?!? A mai avut careva probleme d-astea?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si eu :blink: La ala din partea pasagerului.

Nu cred ca macaraua e de vina, pentru ca face asa doar cand e ridicat. Mai probabil e rama geamului. Si de intamplat mi se intampla mai des iarna deci invers, mai tare la frig.

Destul de stresant fenomenul.

Link to comment
Share on other sites

cred ca trebuie sa facem un club si eu patesc acelasi lucru, doar ca la geamul din dreapta fata.

26931[/snapback]

 

pai avem deja club, bmwclub.ro :) e boala lor. a fost un topic mai demult cu poze si cu explicati. este o piesa de plastic de 2 lei care cedeaza pana la urma si se rupe, dar nu se gaseste separat :blink: decat cu macara cu tot. iar rama scartaie pt. ca nu se aseaza geamul perfect in ea.

Link to comment
Share on other sites

Grupul posesorilor de e46 saluta scartaitul geamului drepta fata :blink:

27016[/snapback]

 

Grupul posesorilor de e46 saluta scartaitul geamurilor fatza :)

 

@interceptor...nu stiu cum arata piesa.

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

si marea piese de plastic nu poat efi facut ala strung din aluminiu.eu am facu multe briz briz uri la strung.mai ales bucsi.zic ca e mult mai ieftin si mai util si rezistent.acm nu stiu cum arata piesa si complexitatea ei.daca e un plastic de 2 lei ar putea fi facut.

27018[/snapback]

 

daca e in interiorul macaralei, ar fi o problema, e capsulata si nu prea poti sa o desfaci, cel putin asa imi aduc eu aminte de cand am desfacut ultima data usa pe e36.

Link to comment
Share on other sites

sincer nu stiu.la mine la vechitura mea nu am avut prob dastea.desi acolo e ceva plastic.eu zic sa dai fata de usa jos si sa vezi ce anume face urat acolo si dai jos si vezi tu daca se poate face la strung sau nu.sau macar iei doar piesa si scapi de manopera de la bmw.daca nu reusesti ma cauti si o facem
Link to comment
Share on other sites

Pai cik nu se poate scoate doar piesa...

 

Adik...daca e piesa aia, se scoate cu tot cu macara...daca nu e piesa aia,cum naiba imi dau seama ce e?!?si chiar sa fie macaraua?(hai ca tot vorbind de macara parca imi si imaginez ce e...niste brate si rotitze zimtzate ce-mi ridica geamu de la baza :blink: )

Si de la ce s-a intamplat?Aveti idee?Ca geamu nu-l deschid asa des...avand clima,nu-mi tre' aer d-afara!

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

:blink:) da,si la mine ajuta muzica in cazul asta. Plus ca v-am zis,nu e CHIAR ASA de nasol..nu va inchipuiti ca se balangane geamu de rama usii :)

Io cand termin km pe care ii mai am si o duc in revizie,le zic de toate problemele...fac o lista de p-acu:) si sa-mi zica care-i problema, cauza si cat costa remedierea...si-oi vedea io ce fac:) Nu?

Link to comment
Share on other sites

totusi nu ar putea oare sa fie si de la plasticele care culiseaza pe sina de la geam? desi sansele sunt mici findca plasticele alea au un sistem care este destul de flexibil, dar daca se rup piciorusele alea flexibile ar putea sa scoata tot felul de sunete, in cazul asta ai scapa usor e vreo 250.000 unul.
Link to comment
Share on other sites

sunt cele 2 bare care imping geamul in sus si in jos, la capetele lor sunt niste dreptunghiuri micute care culiseaza pe sina de la baza geamului, sunt din plastic si mai cedeaza. eu pe stanga le am facute de cineva din metal si nu face nici un fel de zgomot, pe stanga in schimb sunt noi si tot a aparut zgomotul. ar putea sa fie rupte sau crapate, cine stie. le poti verifica daca dai fata de usa jos, lasi geamul si la un moment dat se vad. daca nu ai mai dat jos fata de usa jos pana acum ai grija cum o scoti sa nu rupi clipsurile de prindere, sunt foarte sensibile.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.