Jump to content

Cheder usa e90


13NCU

Recommended Posts

Nu stiu, ori eu nu sunt capabil sa caut pe forum, ori nu prea s-a discutat despre chederele usi la e90. Am gasit ceva legat de e46 dar sistemul pare diferit.

 

Despre problema

 

Azi iarna, la temp oscilante intre minus si plus m-am pomenit intr-o dimineata "sportiv" langa masina. Telecomanda descuia, clapeta maner debloca dar usa parea sudata de caroserie. Era inghetata/lipita bocna si oricat am batut cu pumnul "roata" usa, nu a fost chip sa patrund in "avion".

 

Am stat 3 zile fara masina si imi era si rusine sa zic cuiva ca nu pot intra in masina pt ca mi-au inghetat usile !

Auzisem de ciudatenia asta pe la grupul VAG dar nu mi-am imaginat ca si BMW sufera de boala asta...

 

Dupa 3 zile am prins un "soare cu dinti" asa ca dupa vreo 3 ore de "soare" si batai in usa cu insistenta, am reusit sa deschid usa dreapta fața, moment in care am constatat ca in partea de jos a usii chederul s-a dezlipit de usa si atarna precum in carnat. La palpare am remarcat ca e plin de gheata in interior si ce mi s-a parut ciudat a fost faptul ca nu avea nici un fel de orificii pt scurgerea apei din interiorul lui.

 

A urmat o dupa-amiaza de fuga dupa soarele zgarcit sa-mi pot deschide toate usile, inclusiv usița alimentare care parea si ea sudata in gheata.

 

Azi cand am studiat panourile interioare usi pt retapitare textil am vazut din nou acel cheder usa dreapta fata cum atarna in partea inferioara a usii si clar, acum e momentul.

 

Cu ce se poate fixa/lipi acel cheder ? Nu am vazut o șina sau un "șanț" fixare, nu are nici gauri pt scurgerea apei infiltrate, si nici vreo parte metalica pe care sa o strang ca la e46. Pare doar un tub de cauciuc ce a fost fixat cu un adeziv.

Link to comment
Share on other sites

Da, e vorba despre 51767060229 si azi mi-a recomandat cineva "adeziv pt lipit parbrize".

Am prenadez in casa (am inteles ca asta e forma corecta a termenului) dar din alte experiente cu chedere la alte masini am constatat ca nu prea tine.

Problema e ca chederul s-a intins, la inchiderea usii sta imboțit si probabil va trebui sa tai o bucatica din el pt o dimensiune normala.

 

Am sa incerc si eu tratamente anti-inghet din toamna desi n-am folosit niciodata. Ciudat totusi ca din 6-7 masini din parcare (doar eu bmw) si care aveam cam aceeasi ora sosire/plecare, doar eu am ramas pacaliciul fara masina. Nu zic, si usile Fiesta ale sotiei erau putin lipite dar din 3 vibratii din pumn si-au dat drumul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca tot am deschis topicul acesta, frumos ar fi sa-l si finalizez cu rezolvarea mea.

 

Am intrat in primul "piese auto", am cerut adeziv pt parbriz si am primit tubul din imagine pt vreo 30 lei.

 

Langa masina am studiat fiecare cheder in parte, am degresat zonele cu desprinderi cu o carpa imbibata in "spray de frane" ...apoi conform etichetei adezivului am pus apa la fiert intr-o oala in care am tinut 10 min tubul inca nedesfacut dupa care a inceput partea cea mai "porcoasa".

Incredibil cat de mazgalicios e rahatul asta de adeziv - cu oricata grija am lucrat am reusit sa ma fac ca un purcel (manusi nu am avut la indemana)

 

Am aplicat generos adeziv pe tabla usii sub cheder, l-am lasat 5 min (era cald si cam fluid) apoi cu atentie am presat usor chederul , l-am mai lasat 5 min dupa care am trecut la o apasare mai ferma. Surplusul l-am luat tragand cu degetul gol pe langa cheder pe lungimea lui.

 

Si daca tot eram mazgalit pe maini, am pus 2 bobite de adeziv si la baza parbrizului, colt/stanga/exterior unde acel plastic nu mai statea pliat pe parbriz.

 

In final, am tinut usile deschise inca vreo 4 ore si inainte sa le inchid totul parea in regula - chederul a ramas ferm cum l-am fixat, adezivul parea "cauciuc" intarit ...doar in vreo 3 locuri au aparut mici desprinderi de vreo 2 mm (in zonele unde chederul avea cute vechi din presarea usii)

 

Q46bv6C.jpg

 

LPj5edK.jpg

 

5QkjUKo.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.