Jump to content

vreau si eu niste parerii..


Krebs

Recommended Posts

ce filtre folositii si cum va influenteaza buna stare si functionare a masinii!?

de exemplu man vs. original(chiar daca el este tot man,insa este sub licenta)..

259899[/snapback]

 

 

nu vad sa fie vreo diferenta ...Eu folosesc Man din comert ..schimb la 5k aer ..restul la 9k .....se pare ca-i prieste :blink: ....Pretul e accesibil ..

Acum la aer am Champion ..ca nu am gasit Man cand am luat tot setul .. ...la pret sunt similare ....pare Ok ....mai are 3k de stat si zboara la gunoi oricum ..

o mica recomandare .....microfiltrul ar trebui suflat la 2k ......se imbacseste imediat ...

Nu te zgarci ..pune-l pe cel cu carbon ...nu intra nici un fel de miros ...

Link to comment
Share on other sites

nu vad sa fie vreo diferenta ...Eu folosesc Man din  comert ..schimb la 5k aer ..restul la 9k .....se pare ca-i prieste  :) ....Pretul e accesibil ..

Acum la aer am Champion ..ca nu am gasit Man  cand am luat tot setul .. ...la pret sunt similare ....pare Ok ....mai are 3k de stat si zboara la gunoi oricum ..

o mica recomandare .....microfiltrul ar trebui suflat  la 2k ......se imbacseste imediat ...

Nu te zgarci ..pune-l pe cel cu carbon ...nu intra nici un fel de miros ...

260099[/snapback]

DA ...sa sti ca ai dreptate cu filtrele astea...mai imi zicea cineva sa nu le tin mult..

io le schimb cam la 15 mii de km ulei + filtre cre' ca daia face fite dastea, la praful si motorina pe care o aveam....

 

m.s. pt parere oricum esti cam exagerat cu 5mii la fitru aer sau cred nu stiu..

drum intins :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare cam mult 15000 de km schimb de ulei ...

Si sa sti ca starea lor infuenteaza foarte mult comportamentul masinii

Eu la veachea pisica (325 tds 143 cai ) am avut probeleme mari din cauza lor ... nu mai statea la relanti ... nu reuseam depasiri ... si nu stiam care era cauza ... pana m-a luminat cineva :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare cam mult 15000 de km schimb de ulei ...

Si sa sti ca starea lor infuenteaza foarte mult comportamentul masinii

Eu la veachea pisica (325 tds 143 cai ) am avut probeleme mari din cauza lor ... nu mai statea la relanti ... nu reuseam depasiri ... si nu stiam care era cauza ... pana m-a luminat cineva :)

260173[/snapback]

Pei sa povestesc cum am ajuns la treaba asta cu 15 mii..

am luat masina de noua de la Bavaria,acolo se baga un ulei castrol 0w-40 pe care ti-l schimba la 30 de mii de km ,pe care tii calculeaza calculatorul masinii..

si atunci mi-am zis pt ca revizia la ei era 12 mil un filtru + uleiul ca o fac eu cu 6MIL cu acelasi ulei insa la 15 mii pe care ii face calculatorul masini si care nu este exact cat ai parcurge 15 mii de km este mult mai putin,pt ca in functie de "omorul" pe care il primeste masina scade ceva mai multi km din "service inspection" decat cel care iti arata km reali...

 

si atunci am zis ca la jumate e ok... :blink:

sper si cred...

 

ps. deobicei cei 15 mii din "sevice oil" sunt egali cu 10 mii reali...

Link to comment
Share on other sites

parca la diesel trebuie folosite uleiuri mai vascoase, deci nu e asa de grav daca schimbi la 15.000....dar economie mare nu faci...

cu filtrul de aer eu zic ca nu e deloc exagerat 5000Km.....la ce praf e peste tot, cat sa tina si el...mai ales daca mergi mult prin Bucuresti

Link to comment
Share on other sites

pai scoate-l dupa 5k ...si vezi cum arata .......de obicei la mine e negru ...e clar ca e super imbacsit ...si avand in vedere ca un debitmetru Original e pe la 300 e ..eu cred ca 45 ron la 5k ..ii prelungesc viata ..
Link to comment
Share on other sites

pai scoate-l dupa 5k ...si vezi cum arata  .......de obicei la mine e negru ...e clar ca e super imbacsit ...si avand  in vedere ca un debitmetru Original e pe la 300 e ..eu cred ca  45 ron la 5k ..ii prelungesc viata ..

260200[/snapback]

 

Eu am 10 k si e ca nou....si sunt destul de nasoale drumurile pe aici(pline de praf si gropi, se lucreaza pe DN1 intre BV si SB ), depinde pe unde te dai........si eu cred ca 5k e prea putin , cam 10 k merge si atunci schimb uleiul si toate filtrele. Microfiltrul intradevar se imbacseste mult mai repede , si eu il mai curat la 5k.

Link to comment
Share on other sites

Uleiul daca te referi ca e negru la diesel el se inegreste dupa prima cheie. Uleiul la diesel este imediat innegrit de turbina si pute ca vaselina de pe vremea impuscatului RO3 !

Nu va faceti probleme e normal !

260203[/snapback]

 

 

ma refer la filtru de aer .,,..uleiul il schimb la 9k ..8k .......

Link to comment
Share on other sites

Eu am 10 k si e ca nou....si sunt destul de nasoale drumurile pe aici(pline de praf si gropi, se lucreaza pe DN1 intre BV si SB ), depinde pe unde te dai........si eu cred ca 5k e prea putin , cam 10 k merge si atunci schimb uleiul si toate filtrele. Microfiltrul intradevar se imbacseste mult mai repede , si eu il mai curat la 5k.

260212[/snapback]

 

 

te invitam in Bucuresti !... :blink:...nici nu mai tin minte de cand nu am mai mers cu geamul deschis fara recirculare ...:)

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Uite ca am aflat un lucru nou .. credeam ca service insepction-ul este doar un kilometraj temporar care sa iti aduca aminte cand ai schimbat ultima oara uleiul ... asta chiar e tareee ...

260197[/snapback]

NU..service oil e facut in functie de cum ii rupi gura lu dansa..si daca o omori scad km din service oil ca la balamuc pt ca calculatorul masinii zice ca uzeaza uleiul mai mult.. :blink:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

pai scoate-l dupa 5k ...si vezi cum arata  .......de obicei la mine e negru ...e clar ca e super imbacsit ...si avand  in vedere ca un debitmetru Original e pe la 300 e ..eu cred ca  45 ron la 5k ..ii prelungesc viata ..

260200[/snapback]

sincer nu am incercat sa il scot sa vad e si cam greu la mine ca e cilindric si e bagat nasol ca locatie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.