Jump to content

Recommended Posts

In contextul prezentat in care destui cu masini EV se dau zmei pe sosea si franele masinii electrice ce o au nu mai opresc la timp, sa evite accident, ma tem ca asigurarile vor avea ultimul cuvant.

..Procentul "precautional" pe care il incaseaza daca accidentele cu EV sunt mai frecvente..  va fi marit iar cei cu EV vor plati premium necesar din cauza altora (zmeilor, neatentilor..).

Gresesc undeva?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Au frane. Sunt masini omologate. WTF? 

E maxim senzatia de masina incarcata. Ca atunci cand condurci un E60 si ai frane vs. ca ai un E60 cu 5 persoane si bagaje. Atat e diferenta. Maxim atat.

Ce discutii sunt astea in care masini pe strazi umbla fara frane gen ARO sau Olcit?? Eram ironic mai sus dar hai sa nu o dam in discutii rudimentare. NU are sens. SI nicio baza.

Problemele asiguratorilor sunt piesele de schimb. De ex la Tesla fiind totul turnat si nu facut din bucati, daca strambi cadrul, e nasol. Si scump. Dauna totala direct. Si tesla are si serviceurile ei unde rup asigurarile la manopera si piese fiind totul inchis. Nu ai alternative. 

La sasiu era la fel la I3, doar ca acolo era carbon fata de material compozit. Acolo nu s-a plans nimeni pt ca nu erau asa de multe pe strazi. 

De asta plang asigurarile. Nu ca nu ai frane. Doamne ce discutii 🤢

Bonus: cu caldurile astea, unele tari au ramas fara curent dat fiind consumul mare de energie electrica. 

In Romania a fost totul ok. Cauza:  prosumatorii. 

Aia care destabilizeaza reteaua. Care produc deseuri cand panourile nu mai produc si sunt vechi desi ele sunt din siliciu+aluminiu. 

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca are sens ce spun cei de la asigurari. In primul rand ca ei au statistici care nu mint, despre procentul de accidente. 

In al doilea rand, gandeste-te ca vine cineva care a avut o masina de pana in 200 cp si isi cumpara o Tesla de 350-400cp. Care in plus nici nu-ti da senzatia de viteza, pentru ca nu face zgomot la accelerare. Care e si grea, si care n-are frane pe masura acceleratiei. Pot sa inteleg cum sunt multe persoane care dau cu masina in ceva pana se obisnuiesc cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Păi asta e vina șoferului, să și cumpere mașina cu putere mai mică, sunt multe electrice cu putere mai mică de 300 CP. Eu spre exemplu nu pot să trec la mașină sub 300 CP mi se par foarte lente. Eu am mers până în Otopeni din Iași și spre suprinderea mea foarte multe electrice pe drum, cam toate mergeau cu 110-120, eu nu văd acele mașini care merg cu 80 pe DN, doar spring uri vad care merg sub 100, pe o porțiune m-am și jucat cu un model S dar m-a întrecut, mergea prea iresponsabil, gen 140-160 pe dn. Eu pe DN văd maximum un 130-135, mereu apare ceva neprevăzut, vreun amețit care intră fără să se asigure, ceva oameni pe margine amețiți, etc. 

Link to comment
Share on other sites

adevarul ca  galagia de la tobe ii spune soferului ce viteza are 🤪. Tine de fiecare sa isi gestioneze pedala si cu cat ai mai multi cai cu atat dai mai tare , pana la primul accident serios . Probabil in viitor 500 cai vor fi ceva standard iar limitarile de viteza obligatorii  asa cum se incearca deja .

Link to comment
Share on other sites

Ma intreb ce sistem de impozitare se va aplica in viitor mijloacelor de transport, cand ponderea masinilor electrice va depasi un punct critic.

Incepand cu 1 iulie 2024, statul roman va incasa ca acciza cca. 2,38 lei / litru de benzina, respectiv 2,18 lei / litru de motorina. La un cost aproximat al combustibilului la pompa de 7,50 lei, platim la stat cca. 3,60 lei per litru de benzina si cca. 3,40 lei / litru de motorina, din accize + TVA. Fara dubiu, aceasta este o sursa majora de venit pentru bugetul statului. De la un autoturism cu ICE statul colecteaza atat venituri fixe (impozit anual) cat si venituri proportionale cu rulajul parcurs (accize + TVA la combustibil). Super vaca de muls.

La masinile electrice, cam ramane cu buza umflata, in sistemul actual de impozitare. Mai ales atunci cand cineva isi incarca masina electrica de la panouri solare proprii, statul incaseaza fix zero, nu apuca nici macar la TVA.

Acum si in viitorul imediat, masinile electrice sunt inca prea putine, asa ca statul nici nu resimte o reducere semnificativa a taxelor.  Deci inca poate sa joace ipocrizia promovarii mijloacelor de transport ecologice. Este insa doar o chestie de timp pana cand nu ii va mai conveni sa rateze un volum asa de mare de venit. Ramane de vazut cand se va modifica taxarea si in ce fel.

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

probabil ca vor impozita pe nr de KW ai masinii la cele electrice, categoric ca asta se va intampla cand se va atinge un nr suficient de masini si cand the fat lady will sing, adica atunci cand Brussels va spune hai sa le impozitam, oricum am vazut ca in unele orase s ar renunta la netaxarea sau taxarea redusa a celor hybrid, la Sibiu s-a intamplat incepand din acest an ca impozitul la cele hybrid sa fie marit semnificativ cel putin pentru cele cu motor de 3.0.

Link to comment
Share on other sites

Si cand vor baga impozit , in Romania va fi rupere pt ca cei cu EV nu sunt votantii PeSeDe. Si sunt si minoritari.

Cum am auzit discutii legate de impozitul progresiv ca un salariul de peste 10k ron e foarte mare iar ce e peste 20k ron e indecent si trebuie omul ala rupt de taxe, asa va fi si la EV.

Ti-si luat Ev. Pai o arzi pe bogatie, masina noua in timp ce badea Ion cu Logan 1.5dci vechi de 20 de ani care nu are nimic de pus pe masa, deci hai... baga. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2024 at 12:33 PM, FiveThreeFive said:

Ma intreb ce sistem de impozitare se va aplica in viitor mijloacelor de transport, cand ponderea masinilor electrice va depasi un punct critic.

Incepand cu 1 iulie 2024, statul roman va incasa ca acciza cca. 2,38 lei / litru de benzina, respectiv 2,18 lei / litru de motorina. La un cost aproximat al combustibilului la pompa de 7,50 lei, platim la stat cca. 3,60 lei per litru de benzina si cca. 3,40 lei / litru de motorina, din accize + TVA. Fara dubiu, aceasta este o sursa majora de venit pentru bugetul statului. De la un autoturism cu ICE statul colecteaza atat venituri fixe (impozit anual) cat si venituri proportionale cu rulajul parcurs (accize + TVA la combustibil). Super vaca de muls.

La masinile electrice, cam ramane cu buza umflata, in sistemul actual de impozitare. Mai ales atunci cand cineva isi incarca masina electrica de la panouri solare proprii, statul incaseaza fix zero, nu apuca nici macar la TVA.

Acum si in viitorul imediat, masinile electrice sunt inca prea putine, asa ca statul nici nu resimte o reducere semnificativa a taxelor.  Deci inca poate sa joace ipocrizia promovarii mijloacelor de transport ecologice. Este insa doar o chestie de timp pana cand nu ii va mai conveni sa rateze un volum asa de mare de venit. Ramane de vazut cand se va modifica taxarea si in ce fel.

https://www.autoblog.com/2024/05/26/california-launching-pilot-program-to-charge-drivers-for-miles-driven/?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAM2z78cnqNFVLIiTjmVQVWxI29K9craIuEPK34IwkxfVr0ctsQw7s7pxwddqLAp2f4UG8szZNzUZoWp9K1R7VKhcCZ7LHEH-Lin8mNgqFPo7gbMCHMplsWgm740xz-KB7tq_Qydx6vOruZ7B2_lSjatdpuSpFgLfOSBwvB3bQFmW

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sskkaa said:

Asta e viitorul ce ne asteapta.

Unde credeti ca ne indreptam cu atata tehnologie si control a ce, cumparam online si nu numai?

Nu o sa poti sa tragi un partz ca sa nu fie evaluat cat platesti asigurarea medicala..  anul viitor sau poate chiar luna viitoare..

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Bala said:

Si cand vor baga impozit , in Romania va fi rupere pt ca cei cu EV nu sunt votantii PeSeDe. Si sunt si minoritari.

Cum am auzit discutii legate de impozitul progresiv ca un salariul de peste 10k ron e foarte mare iar ce e peste 20k ron e indecent si trebuie omul ala rupt de taxe, asa va fi si la EV.

Ti-si luat Ev. Pai o arzi pe bogatie, masina noua in timp ce badea Ion cu Logan 1.5dci vechi de 20 de ani care nu are nimic de pus pe masa, deci hai... baga. 

Nu scapam anul viitor de impozitul progresiv

Este tipic unei tari comuniste plina de putori, "am luat de la bogati si am dat la saraci"

Se castiga masa electorala masiva de la unii.

Oricum, aia afectati de impozitul progresiv nu sunt votantii lor.

Nici aia cu EV nu sunt votantii lor, deci va aparea impozitul. E drept, nu chiar acum pt ca mai suporta amanare.

Edited by edit
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Pai o sa fie *si* tva-ul, *si* impozitul pe profit la firme, *si* impozitare progresiva pentru persoane, dupa parerea mea.

Si toate astea ca sa nu-i deranjeze pe baietii cu evaziunea de tva, ca sa-si tina rudele angajate la stat si ca sa aiba ei unde sa bage mana pana la cot.

Link to comment
Share on other sites

Evaiunea fiscala, coruptia si risipa bugetara sunt doar o parte a problemei, dar eu nu cunosc un stat functional, cu servicii decente pentru cetateni, cu invatamant si sanatate decente care sa functioneze cu o fiscalitate apropiata de cea a paradisurilor fiscale, cum este Romania; exceptand taxele pe salarii, care sunt mari, restul taxelor sunt mici in Romania, si este normal sa asistam la o ajustare la nivelul altor tari din Europa.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mgi said:

Ar fi normal dacă am și primi ceva înapoi din taxele alea. Dar de fiecare data când dau bani la stat mi se pare ca le dau foc. 

Cred ca primim. Nu cat trebuie dar primim. We’ve come a long, long way together.

 

Link to comment
Share on other sites

impozitul progresiv nu e ceva nou, se practica in EU in tari precum DE de foarte mult timp...cumva era de asteptat ca va veni si la noi, nu e ca si cum ne trasam singuri politicile fiscale, stim ca nu prea functioneaza asa lucrurile, nu vad neaparat o problema in asta, ca peste tot ne vom adapta si pe cat legal posibil fiecare va incerca sa plateasca cat mai putin in limita a ceea ce-i va permite legislatia. Problema mare ramane in continuare colectarea redusa si cheltuilelile prea mari ale statului si faptul ca nu primim suficient vs banii pe care ii dam catre stat, desi cu oricine din orice tara ai vorbi cam toata lumea are aceeasi parerea, atat doar ca iarba pare mai verde la vecinul...

Link to comment
Share on other sites

Impozitarea progresivă are sens doar cu deduceri. La noi nu a fost și nici nu am auzit că s-ar pune problema sa existe. Impozitarea progresivă fără deduceri este furt. 

Iar deduceri trebuie sa fie aproape orice mai puțin superluxul. Adică, asigurare medicala privata, școală/orice tine de dezvoltarea și educația copiilor, chiar și renovarea/construirea unei case. Orice are o utilitate pt persoana impozitată, inclusiv pt stat. Daca de exemplu alegi sa bagi banii pe care ar trebui să-i dai pe impozitul progresiv în construcția unei case de fapt dai de munca la unii (constructori, materiale, etc). Pt stat asta înseamnă impozite adică venit.

Fara deduceri sau cu niste deduceri la mișto, repet, dpmdv impozitatlrea progresivă este furt.

La noi probabil va fi o mizerie, nu am altfel de așteptări. Avem talentul de a transforma orice idee buna într-o porcărie. Vezi reciclarea ambalajelor care s-a transformat într-o taxa pt cetățean, într-o sursă de venit pentru hoardele răscolitoare de tomberoane și într-o sursă de venit pt stat (vreo 50% din ambalaje nu se reciclează deci banii rămân în sistem).

Edited by Remvirg
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Remvirg said:

Daca de exemplu alegi sa bagi banii pe care ar trebui să-i dai pe impozitul progresiv în construcția unei case de fapt dai de munca la unii (constructori, materiale, etc). Pt stat asta înseamnă impozite adică venit.

Da si un exemplu de tara unde statul iti face reducere tie ca proprietar al unei locuinte, ..ca ai dat de munca la un constructor sa iti faca ceva (pardon investit) in casa; tu cetatean al acelei tari. Daca dai exemplu, te cred ca se poate.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Teoretic e si in romania. 

Daca pui panouri pe banii tai esti scutit de la plata impozitului. 

Doar ca legea nu are norme de aplicare. Asa ca platesti in continuare impozit...

Dar suntem offtopic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.