Jump to content

Recommended Posts

După 100-120k apar problemele 😅.

3 hours ago, Bala said:

Se estimeaza in continuare scaderi masive de volume la toti OEMii.

Vor apare falimente pe la altii destul de probabil. 

 

Deci cam adio progress maret in anii urmatori 🙄

Păi la ce criza e in momentul de față încă am dus o bine. Oricum EV-urile au avansat mult, acum au range de 600-700 km. Ceea ce este chiar ok, pentru cine vrea 1000-1200 km exista diesel.

Link to comment
Share on other sites

Pai VW e in buda. Stellantis e in buda. 

Dacia o duce bine, Reno e in semi-buda. BMW e ok-ish. Merc, nu stiu. 

Chinezii - depinde ce se intampla cu piata din China, ca acolo e grosul. 

Tesla vad ca nu mai vrea sa faca masini, desi cica iese update la MY in 2025, si ala e calul lor de bataie. Deci e posibil sa fie ok-ish si ei.

O sa fie interesant 🙂 

Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2024 at 4:50 PM, bimmer90f30 said:

Nu ma dau e priceput ci mai mult gica-contra 🤟🏻 ca nu am o masina electrica, dar cred ca se intampla asta.. pentru ca incarcatorul (de fapt BMS-ul "vede" acum bateriile din baterie cu, capacitatea mica..) la capacitate mica incarcarea e mai scurta in timp.

Nu exista vreo functie intre alte optiuni ale incarcarii bateriei, functie de refacere a capacitatii prin pulsuri sau ceva de genul ca la bateriile cu electrolit?

 

E de la forum. Nu stiu cum sa scap de quote-ul asta. Nu am un raspuns acum 😅

2 hours ago, Ciprian01 said:

Nu vreau sa fiu hater, dar la km astia motorul BMW d'abia incepe sa "isi dea drumu'" 😄

 

Am eu defect pe a mea. Nu e ceva general la EV. 

Dar mi se pare important de aflat deznodamantul pt un potential posesor de EV. 

Eu sunt la al 3-lea EV. Doar cu asta am avut probleme desi teoretic dupa capacitatea bateriei trebuia sa fie cel mai robust (ciclii de incarcare/descarcare cei mai putini la km astia)

48 minutes ago, mgi said:

Pai VW e in buda. Stellantis e in buda. 

Dacia o duce bine, Reno e in semi-buda. BMW e ok-ish. Merc, nu stiu. 

Chinezii - depinde ce se intampla cu piata din China, ca acolo e grosul. 

Tesla vad ca nu mai vrea sa faca masini, desi cica iese update la MY in 2025, si ala e calul lor de bataie. Deci e posibil sa fie ok-ish si ei.

O sa fie interesant 🙂 

Si BMW e in buda. Mari reduceri de profit in urmatorii ani de la recall + reducerea volumelor. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mgi said:

O sa fie interesant

Sa fie interesant dar sa nu fie dureros.

Sa dispara companii care stiu sa faca masini, ...cu tot cu locuri de munca pe aici prin Europa si clienti cu buzunare mai goale, din ce im ce mai goale.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Bala said:

Si BMW e in buda. Mari reduceri de profit in urmatorii ani de la recall + reducerea volumelor. 

BMW și-a redus ținta de profit din cauza ca a picat piața din China. Recall-ul nu știu cât o să-i coste pe ei și cât pe continental. Dar n-aș zice ca sunt în buda totuși, tot pe profit sunt

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mgi said:

Doua video-uri cu perspective diferite referitoare la industria auto, mi se par interesante ambele

 

👍🏻

Al doilea clip e "biased"... Adica nu spune tot si e "orientatat" spre cumpararea de EV. Tipul nu spune absolut nimic despre cine cumpara EV in tara unde e sau in Vest.. companiile cumpara cu preponderenta, stimulat si de stat si mai putin persoanele fizice.

Primul in schimb e foarte echilibrat prin ce spune si zice clar cine cumpara EVuri Are o vedere mult mai de ansamblu.

 

1 hour ago, wlpt said:

E foarte bine, nu bine. Sper ca trendul sa continue. 

Eu sunt extrem de sceptic. 

O sa fie bine si stabil cand piata de SH a EV o sa fie solida fara devalorizari groaznice! Cand tu cumperi o masina pe care o revinzi cu mare.greutate asta nu e bine. Ce se intampla acum 80% daca nu mai mult e datorata cumpararii de EV pe companii. Masinile alea NU o sa ajunga usor la privati cum ajung ICEurile.

Si apoi lipsa infrastructurii.. Multi stau in blocuri in orase..

Dar desigur, asta depinde ce, canale media urmareste fiecare..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.