Jump to content

Recommended Posts

20 minutes ago, Romulus said:

Tu chiar vezi asa ceva realizabil in Bucuresti in urmatorii 20 de ani? Te votez primar!

Eu cred ca pretul la energia electrica subventionat este aici pentru inca putin timp. Ignorati faptul ca energia este mult mai scumpa in fapt.

Nu. Este mai ieftina. A scazut mult pretul energiei electrice. 

Primaria o cumpara cu aproape 0.8ron/kWh iar pana la 1,1ron este adaosul firmei care face intretinerea si genstioneaza platile prin app-ul lor. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Romulus said:

[...] singura solutie este transportul in comun. Nu EV-urile si incarcarea lor caraghioasa in fata blocului, la acest moment.

6 minutes ago, Romulus said:

Iar cand te duci in nordul bucurestiului si vezi ce stradute infime sunt de nu intra nici pompierii,

Eu am observat ca, in multe situatii, dezvoltarile imobiliare post-Revolutie sunt chiar mai problematice in ceea ce priveste densitatea masinilor si implicit posibilitatile de instalare a suficiente statii de incarcare. Doua exemple:

  • in prima poza de mai jos (doua puncte de vedere, de sus si de la nivelul solului), o "dezvoltare" inca nefinalizata la intersectia centurii Bucuresti cu sos. Pipera;
  • in a doua poza, blocuri finalizate in anii recenti in zona Militari.

In ambele exemple, nu observ parcari subterane. Daca exista, cu siguranta sunt insuficiente. In Militari vorbim probabil de sute de astfel de apartamente (intrati pe Google Maps). Ma uimeste distanta absurda intre blocuri (masuratori Google Maps: cca. 11m in primul caz, cca. 15m in al doilea caz, din care trebuie scazute balcoanele!). Nu inteleg cum se gasesc clienti pentru a locui in asemenea conditii. Nici macar blocurile comuniste nu erau construite atat de inghesuit.

Dezv_imob_centura.jpg

Dezv_imob_Militari.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mik15 said:

nu DOAR EV este solutia, trebuie lucrat pe toate planurile nu doar sa inlocuim ICE cu EV si credem ca rezolvam ceva...long term nu rezolvam nimic de fapt, cel putin la noi in tara e mult de lucru pe multe planuri, asta cu EV urile e printre ultimele, e de luat in seama, de adoptat long term dar in niciun caz nu o vad ca pe o prioritate.

EV este solutia ca noi astia care mergem pe jos si restul care sufera de boli respiratori sa nu mai inhalam gaze non stop, cum a spus si @mgi, nu poti sa stai uneori langa semafoare sau sa mergi pe bulevard ca pur si simplu te ia cu rau uneori.

Momentan EV-urile se fac pentru a reduce poluare si atat, nu sa ne rezolve noua locurile de parcare sau sa ne mute in mijloace de transport in comun, pur si simplu sa avem un aer mai respirabil in orase. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Bala said:

Primaria o cumpara cu aproape 0.8ron/kWh

Eu cred ca nu. Ne uitam la tarile din jur si aflam un pret mediu. Noi suntem puternic subventionat din cauza Ucrainei.

Adica da, cu atat cumpara primaria. Si eu acasa. Dar statul subventioneaza acest pret.

4 minutes ago, FiveThreeFive said:
  • in prima poza de mai jos (doua puncte de vedere, de sus si de la nivelul solului), o "dezvoltare" inca nefinalizata la intersectia centurii Bucuresti cu sos. Pipera;
  • in a doua poza, blocuri finalizate in anii recenti in zona Militari.

LOOOOL.

giphy.gif

5 minutes ago, FiveThreeFive said:

In ambele exemple, nu observ parcari subterane. Daca exista, cu siguranta sunt insuficiente. In Militari vorbim probabil de sute de astfel de apartamente (intrati pe Google Maps). Ma uimeste distanta absurda intre blocuri (masuratori Google Maps: cca. 11m in primul caz, cca. 15m in al doilea caz, din care trebuie scazute balcoanele!). Nu inteleg cum se gasesc clienti pentru a locui in asemenea conditii. Nici macar blocurile comuniste nu erau construite atat de inghesuit.

Si la cluj este la fel. Oribil.

Link to comment
Share on other sites

@Alex3245 - asta e la noi ca ITP urile inca se fac cum se fac, afara nu-i chiar asa cand stai la semafor...deci EV urile nu vor rezolva la noi nici aceasta situatie atata timp cat e evident ca cel cu Euro3 care ia ITP pe spaga nu-si va lua electrica pentru ca evident nu-si permite in primul rand, deci e uptopie sa crezi ca vei respira tu mai bine la semafor la noi in tara cand tot ala care avea Euro6 si-a luat EV...hai sa fim cu picioarele pe pamant totusi, pe pamant la noi aici 🙂

ne intoarcem la aceeasi poveste mereu, hai sa ne uitam putin la radacina si sa rezolvam problema acolo si apoi sa incepem sa facem ceva inspre bine...

Edited by mik15
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Alex3245 said:

Momentan EV-urile se fac pentru a reduce poluare si atat, nu sa ne rezolve noua locurile de parcare sau sa ne mute in mijloace de transport in comun, pur si simplu sa avem un aer mai respirabil in orase. 

Pai din ce spui tu par sa vrea sa ne omoare locurile de parcare prin sute de santiere si pe urma preturi imense. 

Suntem departe de a avea o populatie care inclina balanta si chiar macar putin spre electrificare. O poti forta, dar risti enorm. Si fortat nu a mers nimic, niciodata. Vezi gulagul.

 

Link to comment
Share on other sites

In 2023, am fost exportatori net de energie. 

In acest moment sistemul energetic national exporta aproape 600MW !

In urmatorii ani va fi si mai bine pentru ca sunt multe proiecte in derulare. Cu Ucraina a fost acea gaura la inceput si iarna dar lucrurile s-au reglat intre timp. E chiar ieftin curentul. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mik15 said:

hai sa fim cu picioarele pe pamant totusi, pe pamant la noi aici 🙂

Asta incerc si eu sa conving, sa nu mai visam vise utopice. 

Just now, Bala said:

E chiar ieftin curentul. 

Ma bucur sa aud, tu esti in domeniu, posibil sa chiar stii ce vorbesti. Totusi eu inca nu as paria pe curent.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mik15 said:

asta e la noi ca ITP urile inca se fac cum se fac, afara nu-i chiar asa cand stai la semafor...deci EV urile nu vor rezolva la noi nici aceasta situatie atata timp cat e evident ca cel cu Euro3 care ia ITP pe spaga nu-si va lua electrica pentru ca evident nu-si permite in primul rand, deci e uptopie sa crezi ca vei respira tu mai bine la semafor la noi in tara cand tot ala care avea Euro6 si-a luat EV...hai sa fim cu picioarele pe pamant totusi, pe pamant la noi aici 🙂

Pai de asta se va baga acea taxa pentru masinile sub euro 5 sau 6.

Proiect, adoptat de Camera Deputațiilor: Taxe și restricții pentru mașinile poluante, în București și alte 12 orașe Informaţiile publicate de <a href="https://euronews.ro">euronews.ro</a> pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea în lead a sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Alex3245 said:

Momentan EV-urile se fac pentru a reduce poluare si atat, nu sa ne rezolve noua locurile de parcare sau sa ne mute in mijloace de transport in comun, pur si simplu sa avem un aer mai respirabil in orase. 

Oarsele incearca sa scape de locurile de parcare si sa faca parcuri. Vorbesc de cele normale la cap. Nu sa transforme totul in incarcare EV.

Just now, Alex3245 said:

Asta e un trend in toata europa, nu vom scapa de el. Nu va rezolva absolut nimic.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Romulus said:

Ma bucur sa aud, tu esti in domeniu, posibil sa chiar stii ce vorbesti. Totusi eu inca nu as paria pe curent.

Chiar sunt curios, pe ce ai paria, curentul mi se se pare cea mai versatila forma de "combustibil", putand fi folosita aproape la orice.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, FiveThreeFive said:

In ambele exemple, nu observ parcari subterane. Daca exista, cu siguranta sunt insuficiente. In Militari vorbim probabil de sute de astfel de apartamente (intrati pe Google Maps). Ma uimeste distanta absurda intre blocuri (masuratori Google Maps: cca. 11m in primul caz, cca. 15m in al doilea caz, din care trebuie scazute balcoanele!). Nu inteleg cum se gasesc clienti pentru a locui in asemenea conditii. Nici macar blocurile comuniste nu erau construite atat de inghesuit.

wow @FiveThreeFive ce exemple bune ai dat. Eu am vrut sa iau ceva super optimist si care cunosc. Dar tu ai aratat extrema de la blocurile noi.

Si inca asteptam sa vedem ce sa va intampla cu protectia la incendii in parcarile subterane si supraetajate. Si ce se va intampla cu restrictiile de greutate. Samd.

Link to comment
Share on other sites

taxa nu va rezolva nimic cat inca se ia spaga la itp...vor plati taxa pentru ca sunt nevoiti si tot ies mai ieftin decat sa si ia alta masina pe care oricum nu si-o permit aceia care merg cu ele si ne umplu de noxe la semafor...aia e doar o metoda de a aduna niste bani la buget si atata tot...un pansament la un picior de lemn..in loc sa faca o data si pentru totdeaua ordine in ograda RAR-ului si ITP-urilor astea care au aparut ca ciupercile...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Alex3245 said:

Chiar sunt curios, pe ce ai paria, curentul mi se se pare cea mai versatila forma de "combustibil", putand fi folosita aproape la orice.

Curentul nu este o forma de combustibil. Este doar o forma de a-l transporta. Ca sa fie o forma de combustibil, trebuie sa ai capacitatea de stocare si impreuna, fac o forma de "combustibil". Asa ca usor cu pianul ca se varsa clapele.

Hidrogenul este o forma de combustibil. Adica de enrgie. Energia nucleara. Combustibilii fosili. Curentul electric nu.

5 minutes ago, Alex3245 said:

Chiar sunt curios, pe ce ai paria, curentul mi se se pare cea mai versatila forma de "combustibil", putand fi folosita aproape la orice.

Eu cred ca societatea umana trebuie sa se schimbe dramatic si sa inceteze cu isteriile gen electrice, si stop oil. Si schimbarea asta s-a dovedit in istorie ca vine doar din viabilitate comerciala, nicidecum din norme impuse pentru salvarea planetei. Gargara politica verde de azi, face doar sa largeasca extremele si sa mareasca numarul de extremisti in ambele tabere.

Si nu, nu spun ca trebuie sa incetam sa incercam. Spun ca trebuie sa oferim alternative comercial viabile pentru a schimba ceva. Altfel ne intoarcem la alt fel de comunism si ne trezim in 1984.

Acum totul pare pentru mine o isterie generalizata si aruncare disperanta in stanga si in dreapta fara solutii dovedit a fi solutii darmite sa si fie comercial viabile.

Aud aici mai sus, niste utopii nu greu realizabile ci niciodata realizabile in viitorul apropiat cu tehnologia previzibila in 2024.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Curentul nu este o forma de combustibil. Este doar o forma de a-l transporta. Ca sa fie o forma de combustibil, trebuie sa ai capacitatea de stocare si impreuna, fac o forma de "combustibil". Asa ca usor cu pianul ca se varsa clapele.

Hidrogenul este o forma de combustibil. Adica de enrgie. Energia nucleara. Combustibilii fosili. Curentul electric nu.

De asta l-am pus in quotes, fix de asta. Altfel lasam fara ghilimele, am facut acea referinta pentru a accentua versatilitatea curentului dar poate nu m-am facut inteles. 

Eu pariez pe energie regenerabila - hidro, solara, geotermala, nucleara, eoliana care apoi este transformata in curent si stocat sau transportat mai departe, ca sa nu mai folosesc termeni in ghilimele.

Pe ce ai paria?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Alex3245 said:

Eu pariez pe energie regenerabila - hidro, solara, geotermala, nucleara, eoliana care apoi este transformata in curent si stocat sau transportat mai departe, ca sa nu mai folosesc termeni in ghilimele.

Eu cred sincer ca hidrocentralele fac mai mult rau decat combustibilii fosili. La fel si energia eoliana. Geotermala nu e inca dovedita sau comercial viabila daca nu esti in Islanda. Solara e hilara la cum putem racola acei fotoni prin suprafete imense, utopica. Cred ca singura pe care ne-am putea baza este nucleara si ne uitam la germanii care avand o trauma istorica au luat o decizie absolut tambela, care va ingenunchea in viitor germania.

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, FiveThreeFive said:

Eu am observat ca, in multe situatii, dezvoltarile imobiliare post-Revolutie sunt chiar mai problematice in ceea ce priveste densitatea masinilor si implicit posibilitatile de instalare a suficiente statii de incarcare. Doua exemple:

  • in prima poza de mai jos (doua puncte de vedere, de sus si de la nivelul solului), o "dezvoltare" inca nefinalizata la intersectia centurii Bucuresti cu sos. Pipera;
  • in a doua poza, blocuri finalizate in anii recenti in zona Militari.

In ambele exemple, nu observ parcari subterane. Daca exista, cu siguranta sunt insuficiente. In Militari vorbim probabil de sute de astfel de apartamente (intrati pe Google Maps). Ma uimeste distanta absurda intre blocuri (masuratori Google Maps: cca. 11m in primul caz, cca. 15m in al doilea caz, din care trebuie scazute balcoanele!). Nu inteleg cum se gasesc clienti pentru a locui in asemenea conditii. Nici macar blocurile comuniste nu erau construite atat de inghesuit.

Dezv_imob_centura.jpg

 

Interesant este ca acestia imi sunt vecini, iar proiectul e destept, mai putin zgomotul si chestii.

Nu compara Pipera cu Militari ca e un pol opus. Daca o sa te urci pe podul Tunari Pipera de peste centura vei vedea ca au ditai parcarea supraetajata destinata pentru ele 😄 

Sunt obligati de lege sa asigure locuri de parcare pentru rezidentiale, cel putin proiectantul e corect si face asta.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Romulus said:

Eu cred ca societatea umana trebuie sa se schimbe dramatic si sa inceteze cu isteriile gen electrice, si stop oil. Si schimbarea asta s-a dovedit in istorie ca vine doar din viabilitate comerciala, nicidecum din norme impuse pentru salvarea planetei. Gargara politica verde de azi, face doar sa largeasca extremele si sa mareasca numarul de extremisti in ambele tabere.

Si nu, nu spun ca trebuie sa incetam sa incercam. Spun ca trebuie sa oferim alternative comercial viabile pentru a schimba ceva. Altfel ne intoarcem la alt fel de comunism si ne trezim in 1984.

Acum totul pare pentru mine o isterie generalizata si aruncare disperanta in stanga si in dreapta fara solutii dovedit a fi solutii darmite sa si fie comercial viabile.

Aud aici mai sus, niste utopii nu greu realizabile ci niciodata realizabile in viitorul apropiat cu tehnologia previzibila in 2024.

Pai am ajuns in punctul asta din cauza incalzirii globale, toata lumea e de accord ca arderea combustibililor fosili produce CO2, care intr-un final incalzeste planeta, problema aceasta a fost ignorata multi ani la rand si acum ne cam impinge de la spate si singura solutie gasita de "intelectualii planetei"(parlamentarii) este trecerea sectorului de transportui pe curent care teoretic ar reduce producere de CO2.

Pe langa asta pe noi ca oameni ar trebui sa ne intereseze sa traim cam mai mult, dar noi tinem mortis sa mergem cu masini foarte poluante care pe langa acel CO2 produc si alte gaze, particule care a fost dovedit de multe ori ca ne cam scurteaza viata noua si celor dragi noua, ca EV-ul este sau nu solutia, eu as respira un aer mai curat daca ar fi doar EV-uri in oras, libertatea cuiva se termina cand atenteaza la libertatea altcuiva. Poate in viitor o sa descopere astia alte surse de energie si o sa se uite in trecut la noi precum la niste babuini.

7 minutes ago, Romulus said:

Eu cred sincer ca hidrocentralele fac mai mult rau decat combustibilii fosili. La fel si energia eoliana. Geotermala nu e inca dovedita sau comercial viabila daca nu esti in Islanda. Solara e hilara la cum putem racola acei fotoni prin suprafete imense, utopica. Cred ca singura pe care ne-am putea baza este nucleara si ca germanii avand o trauma istorica au luat o decizie absolut tambela, care va ingenunchea in viitor germania.

 

 Energia solara pentru mine ca individ este chiar ok, pe acoperisul casei, care oricum ocupa spatiu ii mai pun si niste panouri si adug un aport de energie in retea si mie.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Alex3245 said:

toata lumea e de accord ca arderea combustibililor fosili produce CO2

Si cerul toata lumea e de acord ca e albastru ziua si la asfintit portocaliu.

4 minutes ago, Alex3245 said:

care intr-un final incalzeste planeta

aici sunt si pareri pro si pareri contra. Am vazut cu totii in istorie ca planeta trece prin cicluri de incalzire globala si carbonul in natura este foarte complex ca sa il intelegem. Maxim cred ca am accelerat un asa ciclu. Deci nu, parerile nu sunt nici pe departe unanime.

5 minutes ago, Alex3245 said:

singura solutie gasita de "intelectualii planetei"(parlamentarii) este trecerea sectorului de transportui pe curent care teoretic ar reduce producere de CO2.

Hai sa ii spunem isterie in masa?

6 minutes ago, Alex3245 said:

particule care a fost dovedit de multe ori ca ne cam scurteaza viata noua si celor dragi noua

Nu stiu sigur, ca pe vremuri mecanicii inhalau tone de fum de la diesel in tot felul de situatii si nu stiu daca i-a ucis direct sau i-ar fi ucis in 200 de ani. E clar ca mai bine fara dar sa facem acum si din asta o isterie e ca si cum am spune ca pe oamenii pesterilor i-a ucis fumul facut de focurile facute sa se incalzeasca.

7 minutes ago, Alex3245 said:

Poate in viitor o sa descopere astia alte surse de energie si o sa se uite in trecut la noi precum la niste babuini.

Energia nucleara. Am descoperit-o demult. Alta inca nu este la orizont pana nu o sa transportam hidrogen de la soare spre planetele noastre.

8 minutes ago, Alex3245 said:

Energia solara pentru mine ca individ este chiar ok, pe acoperisul casei, care oricum ocupa spatiu ii mai pun si niste panouri si adug un aport de energie in retea si mie.

Costurile de montare si mentenanta au scazut mult dar inca nu ofera o viabilitate de masa. Si cand trebuie sa le schimbi odata la 10 ani, parca nu mai conteaza.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Alex3245 said:

Pai am ajuns in punctul asta din cauza incalzirii globale, toata lumea e de accord ca arderea combustibililor fosili produce CO2

Io nu's destept dar cred 100% ce spune acest om si inteleg 90% din ce spune.

Cand tu o sa imi explici la fel de elocvent si clar lucru opus, ceea ce e DE ASTEPTAT avand in vedere ca crezi ce spui, o sa te cred eu pe tine si nu pe el.

Pana atunci il cred pe el:

Si o sa iti mai arat inca cativa la fel de buni in a explica cum sta treaba ..ca si cum nu trebuie decat sa ITI ADUCI AMINTE ca aceste lucruri sunt stiute de ceva timp (doar ca altii le folosesc altfel ca sa te convinga de altceva.. ) parca auzite candva la scolile la care am mers fiecare din noi.

Desigur, nimic nu te opreste sa faci ce vrei cu banii tai..

Si eu cand o sa ma mai adun cu banii in panouri ii bag si in nici un caz in masina electrica. Doamne Fereste.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

il crezi pe Will Happer? pai asta e un fel de olivia steer , nu are nici o pregatire in domeniu.

cineva acum cativa ani cand vorbea prostii pentru Trump l-au  praf punct cu punct

nu inteleg de ce Will Happer ar fii un punct de referinta

Edited by Viper05
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Viper05 said:

il crezi pe Will Happer? pai asta e un fel de olivia steer , nu are nici o pregatire in domeniu.

cineva acum cativa ani cand vorbea prostii pentru Trump l-au  praf punct cu punct

nu inteleg de ce Will Happer ar fii un punct de referinta

Ai putea veni cu, ceva mai bun decat comparatia pe care tocmai ai facut-o?

Asta e ce a facut Will Happer:

"He is credited with a key insight in 1982 that made adaptive optics possible: there is a layer of sodium in the mesosphere, at around 90 to 100 km of elevation, which could be lit by a laser beam to make an artificial guide star. His idea was tested successfully by DARPA but classified for possible military applications. The military-designed technology was partially unclassified in 1991, after the same idea was independently proposed by two French astronomers".

Nu mi-as permite sa vorbesc asa despre altcineva pana EU INSUMI nu as face, ceva de acelasi nivel sau mai mare!

 

Pana una alta sa vedem din alta perspectiva cum sta situatia Pamantului:

 

Si sa ne dam seama cat de putsosi sunt in comparatie cu varsta Pamantului(!) ...si sa avem "pretentia" ca putem ajunge a fi CO2 neutri; o aberatie, o imposibilitat. Asta daca intelegi cu adevarat ce se intampla pe Pamant sau Pamantului.. / daca nu, atunci ii crezi pe aceia care ii poti tu intelege.. de aceea ziceam de educatie, ca statul te vrea prost. Se dovedeste, pentru ca nu suntem in stare sa punem intrebari corecte si sa privim situatia PLANETAR, dupa calcule si estimari (corecte nu, reinterpretate) care parese nu sunt date peste cap ci sunt confirmate!

Faci ce poti ca stat in privinta poluarii... dar nu pui jugul pe semeni (cetateni) dandu-le ultimatim-uri.. 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ca sa NU credeti ca sunt impotriva masinilor "pe baterii" (ce imi place sa le zic asa, le "iubesc" nu alta) iata REALITATEA din ele, bateriile astea, pana in prezent, sau la data curenta:

"..are you ruining my morning, that is what's you are sayin'? . Yeah.." asta e memorabil! 🤭🧠🤭 ce urmeaza e si mai penibil, nici nu stiau cum sa puna problema mai clar dar cu speranta unui optimism in prezentarea unor eventuale stiri despre Ioniq, si Hyundai.. 

Cum o fi ajuns partea aia de clip publica, cu, ce scop a fost lasata!?  😀Dupa min 16:43. 😀

Ca sa scape, cica e ziua dezinformarii.. 🤭🤭🤭 (ce dezinformare, cand e realitatea pura pe care nu avem prea multi curajul sa o privim in ochi, asa, ochi in ochi) minutul 18:00. Penibil...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.