Jump to content

Chemare service - actiune 0013510300


Recommended Posts

  • 1 year later...
On 10/12/2022 at 8:46 PM, ionutf said:

Astazi am fost fost sa fac update-ul de soft campanie tehnica + revizie. 

M-au intrebat ce codari/resoftari am facut, le.am spus ce codari s-au facut la masina, am semnat pe propria raspundere si n-am avut nicio problema. 

Pot confirma, asa cum a scris si @Tavicu, ca in urma update-ului, daca apar depuneri se va aprinde martor in bord. 

Codari facute pe masina:

Memorie Start/Stop - s.a pastrat dupa update

Deschidere & Inchidere portbagaj din buton interior + telecomanda - s.a pastrat

Inchidere continua (impuls) cu portiera sofer deschisa - trebuie codat din nou

Sport displays, Sport+ - trebuie codat din nou

Mulțumesc ca ai scris de Memorie Start/Stop! Doar codarea asta o am pe masina și urmează sa merg pentru schimbat Racitor de Gaze și resoftarile ce le fac ei! Dacă îmi poți răspunde , te rog ! Îmi vor curata și EGR-GALERIE DE ADMISIE în rechemarea asta pentru Racotorul de Gaze , sau de curățarea lor trebuie sa ma ocup eu? 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Raducanu777 said:

Îmi vor curata și EGR-GALERIE DE ADMISIE în rechemarea asta pentru Racotorul de Gaze , sau de curățarea lor trebuie sa ma ocup eu? 

Da,iti schimba si frânele, face și un plin la rezervor..ti o dă nouă 

  • Haha 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, wolf20 said:

Da,iti schimba si frânele, face și un plin la rezervor..ti o dă nouă 

Chiar nu avea rost sa răspunzi asta,dar nici o problema,dacă atât te duce mintea! Mersi! Dacă tu ști câteva detalii despre mașini,iar alții nu știu, nici măcar unde se afla galeria de admisie,egr,etc, nu trebuie luați la mișto,zic și eu! 

2 minutes ago, Raducanu777 said:

Chiar nu avea rost sa răspunzi asta,dar nici o problema,dacă atât te duce mintea! Mersi! Dacă tu ști câteva detalii despre mașini,iar alții nu știu, nici măcar unde se afla galeria de admisie,egr,etc, nu trebuie luați la mișto,zic și eu! 

Și sa mai adaug încă ceva,grupul BMW știind problemele cu galeria,racitor etc, chiar ar fi putut curăța tot,sa nu cumva sa ia foc masina,ca doar sunt probleme recunoscute de ei! 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Raducanu777 said:

Chiar nu avea rost sa răspunzi asta,dar nici o problema,dacă atât te duce mintea! Mersi! Dacă tu ști câteva detalii despre mașini,iar alții nu știu, nici măcar unde se afla galeria de admisie,egr,etc, nu trebuie luați la mișto,zic și eu! 

Și sa mai adaug încă ceva,grupul BMW știind problemele cu galeria,racitor etc, chiar ar fi putut curăța tot,sa nu cumva sa ia foc masina,ca doar sunt probleme recunoscute de ei! 

Galeria ti-o schimba gratis doar daca a fost in vreun fel afectata de racitorul defect. Campania de schimb a racitorului se face gratuit, preventiv… la fel cum, preventiv, daca esti atat de ingrijorat de sanatatea ta, o puteai si tu schimba; puteai sa cumperi singur racitor + egr si sa-l schimbi in orice service, asta daca nu voiai sa astepti dupa ei si iti simteai viata pusa in pericol.

Si eu stau de mai bine de 1 an de zile dupa racitor + egr pe campanie, tot la Bavaria Craiova si piesa nu a venit. Am fost la verificari, antigel nu pierde deloc asa ca astept linistit. Daca aveam pierderi de antigel, imi cumparam singur racitor si nu asteptam ca cei de la Bmw sa ma rezolve.

Edited by Onnix
Link to comment
Share on other sites

Pff 1 an de zile?La vechiul F10 am schimbat 2 răcitoare într-un interval de 14 luni și la un F25 tot de 2 ori (recall cu mesaj în drive),niciodată nu am stat mai mult de 2 luni după ele asta la Bavaria Timișoara.Am fost chemat de 2 ori cu ambele mașini din cauza ca primele nu au fost nici ele în regula...între timp am înțeles ca au schimbat producatorul racitorului.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Onnix said:

Galeria ti-o schimba gratis doar daca a fost in vreun fel afectata de racitorul defect. Campania de schimb a racitorului se face gratuit, preventiv… la fel cum, preventiv, daca esti atat de ingrijorat de sanatatea ta, o puteai si tu schimba; puteai sa cumperi singur racitor + egr si sa-l schimbi in orice service, asta daca nu voiai sa astepti dupa ei si iti simteai viata pusa in pericol.

Si eu stau de mai bine de 1 an de zile dupa racitor + egr pe campanie, tot la Bavaria Craiova si piesa nu a venit. Am fost la verificari, antigel nu pierde deloc asa ca astept linistit. Daca aveam pierderi de antigel, imi cumparam singur racitor si nu asteptam ca cei de la Bmw sa ma rezolve.

Mersi de răspuns! Nici a mea nu pierde absolut deloc antigel, dar cu toate astea când am fost cu ea la verificare mi au spus sa evit drumurile foarte lungi și sa nu merg nici foarte turat, dar nici subturat! Poate ei știu mai bine de ce, și am avut noroc , în nici 2 luni mi au venit piesele, sau piesa, nu știu,  am vreo 3 coduri din ales pe rechemarea aia ! 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tzucul said:

Pff 1 an de zile?La vechiul F10 am schimbat 2 răcitoare într-un interval de 14 luni și la un F25 tot de 2 ori (recall cu mesaj în drive),niciodată nu am stat mai mult de 2 luni după ele asta la Bavaria Timișoara.Am fost chemat de 2 ori cu ambele mașini din cauza ca primele nu au fost nici ele în regula...între timp am înțeles ca au schimbat producatorul racitorului.

Si eu am schimbat 2 racitoare la F10 pe recall si tot asa, repede. Depinde de codul racitorului, de motorizare. Unele vin mai repede, altele mai greu.

 

7 hours ago, Raducanu777 said:

Mersi de răspuns! Nici a mea nu pierde absolut deloc antigel, dar cu toate astea când am fost cu ea la verificare mi au spus sa evit drumurile foarte lungi și sa nu merg nici foarte turat, dar nici subturat! Poate ei știu mai bine de ce, și am avut noroc , în nici 2 luni mi au venit piesele, sau piesa, nu știu,  am vreo 3 coduri din ales pe rechemarea aia ! 

 

La fel si in cazul tau, depinde ce motor ai. Si mie puteau sa imi schimbe acum 9 luni racitorul, dar era tot Behr, vechiul producator si am zis pas. Astept sa le vina pe BorgWarner, noul producator, ca daca-l schimb, macar sa fie ce trebuie.

Updateu de soft DDE l-am facut de cand a aparut, nu au existat probleme.

Edited by Onnix
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.