Jump to content

520d - 2002


Ardeal

Recommended Posts

treaba cu chip-ul intra la capitolul ....lucruri testate.......am pus si i-am crescut puterea de la 136 cp la 168 (testat pe banc de probe)......iar cuplul de forta a crescut de la 280 nm la 345 NM.......rezultatul este uimitor......iar fata pe care o fac unii posesori de motoare mai puternice de pe seria 5 ...face toti banii :blink:
Link to comment
Share on other sites

treaba cu chip-ul intra la capitolul ....lucruri testate.......am pus si i-am crescut puterea de la 136 cp la 168 (testat pe banc de probe)......iar cuplul de forta a crescut de la 280 nm la 345 NM.......rezultatul este uimitor......iar fata pe care o fac unii posesori de motoare mai puternice de pe seria 5 ...face toti banii :blink:

27441[/snapback]

Si consumul cum e?Motorul pare solicitat mai mult?

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Consumul in urma tuningului nu s-a modificat absolut deloc >>>>asta in situatia in care nu o forjez ci merg normal cu ea......iar in situatii "critice" creste cu aproximativ cu 0,5 L / 100 KM.....o seama de nimic

 

Consumul mi-a crescut in schimb dupa ce am schimbat gumele din 205/65/15 in 225/60/15 cam cu 1,5 l/100 km si am si pierdut din demaraj.........dar curbele sunt acum...."e joaca de copii" ,....adica am castigat mult la stabilitate

 

 

cat despre motor......m-am interesat inainte de tuning....ce riscuri imi asum. La tuning....daca in urma "modificarilor" presiunea in turbosuflanta creste cu mai mult de 40-45 % riscul este sa se defecteze turbina.....dar cresterea la mine a fost de sub 20%.....deci risc 0.....iar in rest ca orice masina...daca o forjezi tot timpul se termina mai repede decat una menajata

Link to comment
Share on other sites

Niste baieti ok .....au atelier undeva pe B-dul TEI.....si au un site ..............ro

Sunt foarte multumit de cum se comporta masina.....iar la momentul montajului am stat cu ochiul vigilent pe ei ...si nu m-a nelinistit deloc felul in care au lucrat....imi ear frica sa nu faca pionierat pe masina mea.

 

daca te intereseaza pot sa-ti dau mai multe detalii...

Edited by zixx
Link to comment
Share on other sites

SCUZE CA M-AM BAGAT LA CREATIE SI "AM FACUT PUBLICITATE" LA TUNING DAR ACUM MA ACOMODEZ CU OPTIUNILE DIN TOATE FERESTRELE

 

lasand deoparte tuningul....ma intereseaza.....ce recomandari imi faceti la capitolul

 

placute de frana......ca alea de la dealeri au un mare adaos comercial in ele....iar astea de le am io acum (le termin foarte repede - aprox 10.000 km) "fluiera" de-mi sar ochii din cap cand franez...devin instant atractia intersectiilor

 

Si tot la capitalul frana.....scapa pompa de frana.......iar cei de la Cj m-au "linistit" cand mi-au spus ca pot circula fara probleme....si ca treaba asta se intampla frecvent la acest model........am turbat.....mi-am luat BMW si ei imi spun...las-o ba ca merge asa :blink:

Edited by Ardeal
Link to comment
Share on other sites

este ieftin si este un compromis foarte bun pentru consum mic deci este si foarte cautat / bine vandut. nu are probleme speciale fata de alte masini.

27466[/snapback]

 

 

Asa cum am explicat mai sus....in unele conditii....poate face acelasi lucru ca un 525d....... taxele vamale sunt mai mici, Casco e mai putin.....pretul de achizitie este mai redus iar de diferenta de bani poti sa_i pui optionale.

 

Eu personal cred ca 525d este o varianta intermediara - si atat, ca daca vrei super 5....cumperi 530d.......... iar daca vrei ceva economic - dai banii pe un 520d - la care modelul nou are din fabrica 170 CP

 

Ma cam risc.....sa fiu judecat....de baietii care au 525d....dar asta cred io

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am explicat mai sus....in unele conditii....poate face acelasi lucru ca un 525d....... taxele vamale sunt mai mici, Casco e mai putin.....pretul de achizitie este mai redus iar de diferenta de bani poti sa_i pui optionale.

 

Eu personal cred ca  525d este o varianta intermediara - si atat, ca daca vrei super 5....cumperi 530d.......... iar daca vrei ceva economic - dai banii pe un 520d - la care modelul nou are din fabrica 170 CP

 

Ma cam risc.....sa fiu judecat....de baietii care au 525d....dar asta cred io

27468[/snapback]

Mda asta asa e ambele imi par un pic submotorizate :) dar 530 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt pentru placute originale. Fostul proprietar abea schimbare placutele inainte sa o iau io si sa o duc la service la bavaria...unde mi-au zis ca tre sa schimb placutele...acu stiu si io daca au zis doar ca au vazut ca nu-s de la ei sau ...chiar trebuiau:)
Link to comment
Share on other sites

Cu placutele m-am lamurit......originale....suna bine....dar imi vine greu sa cred ca cei de la BMW.... ..de acolo de la mama lor din Germania.....stau ei asa dupa program la scarbiciu si mai confectioneaza cate o pereche de placute de frana pt masina mea....ha...ha. Au si ei contract cu unii si cu altii in functie de interesele lor econ. (poate si schimba furnizorii de cand mi-am pus io un rand de placute si pana urmeaza sa le schimb din nou)......asa ca mai bine imi suna Ferodo.....cred ca astia sunt profesori in frane

 

Dar de pompa ce ziceti??????.....cand stau pe loc la semafor si apas pedala de frana.....ea tine asa vre-o 5-10 sec. dupa care pleaca in gura masii pana in podea.....s-a mai intamplat cuiva o treaba de genu asta???

Si ce-i de facut? ca si aici este o intreaga filosofie asupra marcii pe care ar trebui sa o aiba noua mea pompa de frana - cred ca optez pt BOSCH.....care costa 230 EUR la un mag ok de piese ...;pe cand originala costa vre-o 350....si am stabilit ca si asta e facuta de un producator anume....care o fii ala?????

Link to comment
Share on other sites

Cu placutele m-am lamurit......originale....suna bine....dar imi vine greu sa cred ca cei de la BMW.... ..de acolo de la mama lor din Germania.....stau ei asa dupa program la scarbiciu si mai confectioneaza cate o pereche de placute de frana pt masina mea....ha...ha.  Au si ei contract cu unii si cu altii in functie de interesele lor econ. (poate si schimba furnizorii de cand mi-am pus io un rand de placute si pana urmeaza sa le schimb din nou)......asa ca mai bine imi suna Ferodo.....cred ca astia sunt profesori in frane

 

Dar de pompa ce ziceti??????.....cand stau pe loc la semafor si apas pedala de frana.....ea tine asa vre-o 5-10 sec. dupa care pleaca in gura masii pana in podea.....s-a mai intamplat cuiva o treaba de genu asta???

Si ce-i de facut? ca si aici este o intreaga filosofie asupra marcii pe care ar trebui sa o aiba noua mea pompa de frana - cred ca optez pt BOSCH.....care costa 230 EUR la un mag ok de piese ...;pe cand originala costa vre-o 350....si am stabilit ca si asta e facuta de un producator anume....care o fii ala?????

27565[/snapback]

Vrei sa schimbi toata pompa :) vezi sa nu fie vreo garnitura ceva(banuiesc ca are) sau se schimba pompa cu totul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau ....ca nu prea as da cu banii de garduri....dar cei de la Autotransilvania mi-au spus ca nu am de ales.... ca garniturile nu se pot schimba separat ci numai pompa cu totul....asa ca am sa o schimb..ce darcu sa fac ca io cam alerg masina si nu ma pot baza pe frana la a 2-a pedala
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau ....ca nu prea as da cu banii de garduri....dar cei de la Autotransilvania mi-au spus ca nu am de ales.... ca garniturile nu se pot schimba separat ci numai pompa cu totul....asa ca am sa o schimb..ce darcu sa fac ca io cam alerg masina si nu ma pot baza pe frana la a 2-a pedala

27587[/snapback]

Pai normal ca aia vor sa schimbe toata pompa banuiesc ca ti-au facut si oferta pt o pompa noua :blink: daca o schimba stai langa ei si ia pompa veche pun pariu ca merge reparata.A si e ciudat sa pice pompa in 3 ani mai degraba ar fi o garnitura.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Asa am sa procedez.............dar dupa asta...imi poti recomanda un atelier care repara pompe....un loc 'testat'?????

27590[/snapback]

Sorry ursulica al meu nu a avut probleme cu pompa.Iar ateliere nu stiu daca intra WLF poate stie el ateliere prin Cluj.

Link to comment
Share on other sites

Astea de le am acum LUCAS sunt si .....jale....nu sunt multumit deloc....am scris undeva mai sus ce-mi fac. Asa ca mi-am comandat la un mag la CJ - FERODO si ma costa fata-spate + senzori 5,5 milioane - sper sa-si faca treaba ....si am mai luat si o pompa de frana BOSCH pe la 8,5 MIL .

 

Am sa le pun sus pe la inceputul sapt. viitoare.....si o sa vad (sper) schimbarea

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
si eu am un e39(de imprumut) si am ajuns la concluzia ca pentru a intretine un bmw bine si la preturi acceptabile cea mai buna solutie e sa-ti faci prieten pe unul/unii dintre mecanicii de la reprezentanta sau sa inveti singur.Eu le-am facut pe amandoua:sunt student la poli(la autovehicule rutiere) si trebuie sa facem vara practica asa ca am stat pe capul celor de la reprezentanta pana cand m-au luat la ei :blink: .Acolo am cam invatat cum stau lucrurile si ca sa poti sa-ti repari BMW-ul ieftin si foarte bine fara sa apelezi la solutii gen Otto si Cristi,trebuie doar sa iei legatura cu unul dintre mecanici(recomand pe Florin,Sorin,Gita sau Attila).Daca vorbesti doar cu sefii si receptionerii o sa-ti dea doar raspunsuri tampite(de cand lucrez acolo raman uimit in fiecare zi cate porcarii se intampla acolo din cauza sefilor).Daca te intereseaza da un semn pe topic si te pot pune in legatura.Nu e neaparat sa faci la fel ca mine dar poti incerca macar,eu as fi bucuros sa ajut pe oricine.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Placutele de frana OEM sunt facute de firma TEXTAR si crede-ma sunt mai bune ca ATE si cu mult mai bune decat FERODO ai grija cu ferodo ca s-ar putea sa iti scartaie si nici sa nu tina frana calumea.

Am luat prima oara de la reprezentanta si au fost cam scumpe si cand le-a venit randu la cele de pe spate am gasit in alta parte la jumate de pret fata de cele de la reprezaentanta.

Asa ca acum ti-am zis marca poti sa cauti eu am gasit in bucuresti la PANEURO care il credeam inchis da am gasit acolo mi-a convenit pretul nici nu am mai cautat mai departe.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.