Jump to content

LED DRL galben/ fibra arsa


arnx

Recommended Posts

Salutare,

Deschid topicul pe seria 5 cu toate ca problema asta exista pe mai multe modele dar cel mai des o vad pe G30.

De ieri s-a ars iar (spun iar ca am incercat o rezolvare de care nu am fost multumit) fibra din interiorul farului, prima oara cand s-a intamplat am fost la cineva care din fericire a rezolvat dar din pacate mi-a spus sa nu cumpar modul nou si de aici au inceput problemele.

Pe scurt, exista/recomandati pe cineva in Bucuresti si nu numai care poate repara cum trebuie fibra? Stiu ca BMW schimba farul cu totul in garantie dar cumva a picat la fix 3 luni dupa ce a iesit din garantie.

 

20230211_153013-min.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • arnx changed the title to LED DRL galben/ fibra arsa

@Shep86da, am fost la el, foarte ok lucrat doar ca daca imi spunea sa iau si modul neaparat nu mai aveam problemele de acum, mi-a zis sa nu iau modul eu nestiind atunci ce inseamna asta (la numai 3 zile dupa ce mi-a reparat fibra s-a dus pe celalalt cerc)... am fost de 3 ori acolo si ultima data (cu modul nou) mi-a zis ca mai bine schimb farul daca vreau sa fie ca inainte, cred ca nu mai avea chef de mine :d.

Este fix ce a pus @zeronoo, modulul asta dupa un timp incepe sa arda fibra pentru ca au omis cu cativa mm sa il puna mai in spate, la mine fibra este dusa 100%, am sa cumpar un modul original (este undeva la 800 de lei) dar am nevoie de cineva care poate (daca se poate) repara fibra, s-a dus destul de mult ca s-a mai lucrat in el (practic se taie partea neagra). Am vazut ca exista si separat pe aliexpress fibra dar stim ca asta dureaza. 

Edited by arnx
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zeronoo said:

Modulul se schimba oricum, cu cat mai repede (de la primele semne) cu atat mai bine, cam asa arata un modul bulit...

image.thumb.jpeg.72b56cd5d00ae6130ba0d29bf7dda72b.jpeg

Gresit, de multe ori fibra e praf, cam asa arata o fibra bulita

image.thumb.jpeg.f5eee4a07e6770baeee953ca224458af.jpeg

Mersi pentru exemplificare. Nu credeam ca s-a ajuns la asa ceva. In cazul asta ramane doar reparatia fibrei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.