Jump to content

Problema F30 318d dupa schimb de ambreiaj/volanta


Recommended Posts

Va salut!

[Masina in cauza: BMW F30 318d 143CP N47N 01.2015 N47D20C - manuala]

Sunt nou pe aici si vin cu o intrebare (problema), poate cineva reuseste sa imi dea si un raspuns sau vreo idee in legatura cu situatia mea.Am schimbat de curand volant + kit ambreiaj (LUK) + tampoane motor (OE BMW).Prima data am schimbat volantul plus kitul de ambreiaj iar dupa ce am plecat de la service am constatat ca se aude ca un fel de trepidatie in momentul in care plec de pe loc sau dau cu spatele.Trepidatia se aude cumva din spatele bordului, parca ar fi ceva desprins.Am fost inapoi cu masina si mi-au spus sa schimb tampoanele la motor deoarece erau foarte uzate.Le-am schimbat si pe acestea si tot nimic.Tin sa mentionez ca acest sunet nu se auzea absolut deloc inainte de a schimba volantul si ambreiajul.Sunetul se mai aude si in mers, pe un drum denivelat sau stricat/sau in momentul in care schimb treptele (din 2-3, 3-4 etc).Motorul functioneza perfect, vitezele se schimba bine, schimbatorul nu vibreaza(trepideaza) absolut deloc! 
Las un link aici pentru video: https://mega.nz/file/kxMziL4D#V4KYuvD9swi6w5yt1GKaCMX7qmu55CX2kYHUDwHrijQ 

Link to comment
Share on other sites

Este ceva care atinge undeva, zgomotul poate proveni din unele locuri la care chiar nu te gândești. 
 

Trebuie luat băbește si schimbat câte una, câte doua chestii, proba si tot asa. 
In primul rând uitat foarte bine la ce s a umblat, sigur e ceva care atinge, nu e nimic grav, doar enervant. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, MadalinGabriel said:

Va salut!

[Masina in cauza: BMW F30 318d 143CP N47N 01.2015 N47D20C - manuala]

Sunt nou pe aici si vin cu o intrebare (problema), poate cineva reuseste sa imi dea si un raspuns sau vreo idee in legatura cu situatia mea.Am schimbat de curand volant + kit ambreiaj (LUK) + tampoane motor (OE BMW).Prima data am schimbat volantul plus kitul de ambreiaj iar dupa ce am plecat de la service am constatat ca se aude ca un fel de trepidatie in momentul in care plec de pe loc sau dau cu spatele.Trepidatia se aude cumva din spatele bordului, parca ar fi ceva desprins.Am fost inapoi cu masina si mi-au spus sa schimb tampoanele la motor deoarece erau foarte uzate.Le-am schimbat si pe acestea si tot nimic.Tin sa mentionez ca acest sunet nu se auzea absolut deloc inainte de a schimba volantul si ambreiajul.Sunetul se mai aude si in mers, pe un drum denivelat sau stricat/sau in momentul in care schimb treptele (din 2-3, 3-4 etc).Motorul functioneza perfect, vitezele se schimba bine, schimbatorul nu vibreaza(trepideaza) absolut deloc! 
Las un link aici pentru video: https://mega.nz/file/kxMziL4D#V4KYuvD9swi6w5yt1GKaCMX7qmu55CX2kYHUDwHrijQ 

Scoate capacul insonorizant de pe motor, poate de acolo zgomotul. 

Link to comment
Share on other sites

Vă salut cu respect! Mulțumesc pentru pareri!

Revin cu rezolvarea. Am fost astăzi la un garaj de cartier, un prieten mai vechi care nu se ocupa de mașinile astea mai de brand (sau masini ceva mai noi). Am pus mașina pe canal si dupa o verificare de 2 minute, a descoperit că lipseau 4 suruburi (1 de la cutia de viteze, 3 de la protecțiile de tablă). Mașina merge foarte bine acum, nu se mai aude absolut nimic.Am sa le fac o reclamă 'foarte bună' celor cu serivce ul, după o conversație directă cu proprietarul. Drumuri bune și fără incidente va doresc!

Edited by MadalinGabriel
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.