Jump to content

Maserati Grecale Modena


edit

Recommended Posts

7 hours ago, edit said:

Bai ce probleme am cu pretul la casco pt Grecale.

Anul trecut am platit pe la 3400 euro parca, la Groupama. Un procent extrem de bun raportat la pretul masinii

Anul asta, ca sa imi fac polita tot la ei, fara sa am nicio dauna si considerand ei o devalorizare de 28% a masinii dupa 1 an si 8000km, imi cer aceeasi suma. Fara absolut nicio fransiza, la fel ca anul trecut.

Ominiasig imi cere 4360, insa imi considera  devalorizare mica, de 7%. Dar imi cer 500 de euro pe eveniment in caz de mica dauna si 10% in caz de dauna totala sau furt.

Allianz imi asigura iar la valoare mare masina, adica devalorizare de 10% fata de pretul achizitiei, insa imi cer si ei 500 de euro pe eveniment. Dauna totala sau furt 20%. Imi cer sa le dau 2900 euro.

Generali imi considera devalorizare de 5%, insa imi cer 4850 euro si fransiza de 600 euro pe eveniment. nu cer fransiza pt furt sau dauna totala.

 

Nu ma ajuta cu nimic evaluarea la valoare mai mare a masinii din partea Omniasig si Allianz atata timp cat isi opresc 10% respectiv 20% in caz de furt sau dauna totala, astea 2 circumstante contand in situatia valorii asigurate

 

Fa la.groupama... sansele sa ti o fure cineva sunt minime, iar tu s o favi dauna totala e tot mai ok decat devalorizarea reala a unui mazerti bossulan 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mgi said:

Eh, la altii e si mai rau. Vezi si comentariile

 

..Ce relevanta are clipul in contextul asigurarii unei masini sau al topicului?

Apoi, de unde stie ala de a facut clipul ca dispozitivul nu a fost acolo fara ca dealerul sa stie?

Nu e chiar asa simplu, nu risca nimeni in America sa puna GPS, sa te urmareasca fara a-ti aduce la cunostinta si mai ales ala de ti-a vandut masina, dealerul nu-si risca afacerea aiurea.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Are pentru ca cei care au instalat dispozitivul vand datele legate de condus catre firmele de asigurari.

Aham, siiiigur nu-si permite nimeni in America 🤣 Pentru ca acolo persoanele au drepturi, nu ca in UE ..

ok, am terminat cu OT-ul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
3 hours ago, sskkaa said:

Fa la.groupama... sansele sa ti o fure cineva sunt minime, iar tu s o favi dauna totala e tot mai ok decat devalorizarea reala a unui mazerti bossulan 🤣🤣🤣

La ei fac, da. Insa astept sa vina cu pret mai bun.

Cum plm dupa un an fara daune si devalorizare imi vin cu acelasi pret?

E o bifa la ei in polita ca daranteaza valoarea de nou in primii 3 ani in caz de dauna totala sau furt.

Nu ma intereseaza devalorizarea masinii. E planuita a sta la mine 10-12 ani sau 100.000km, deci e irelevant cat pierde in primii ani.

Daca o vand cu 15% la final, sunt multumit.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Vezi… te-ai luat de uameny ca nu au casco si te-au ajuns durerile :)))))

ps. si mie, dupa 3 ani de polita casco la aceeasi societate, fara nicio dauna la G15, am aceeasi oferta si in anul 3 ca si in primul. Am platit, asta e… partea buna este ca la dauna totala, masina are aceeasi valoare ca si in 2021 cand am facut primul casco la ei. Nush cum au calculat dar aia e.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
39 minutes ago, Onnix said:

Vezi… te-ai luat de uameny ca nu au casco si te-au ajuns durerile :)))))

ps. si mie, dupa 3 ani de polita casco la aceeasi societate, fara nicio dauna la G15, am aceeasi oferta si in anul 3 ca si in primul. Am platit, asta e… partea buna este ca la dauna totala, masina are aceeasi valoare ca si in 2021 cand am facut primul casco la ei. Nush cum au calculat dar aia e.

M-a ajuns anomalia situatiei. Nu gasesc deloc normal sa nu scada pretul tinand cont ca refac polita la ei fara dauna anterioara si masina s a devalorizat. Pot intelege cumva o parte din pretul politei, ca se pare ca in primii 3 ani, chiar daca masina e devalorizata, tot imi vor plati valoarea de nou.

Eu platesc si 10.000 de euro casco pe an, daca altfel nu se poate. Pt ca fara casco nu stau, oricare ar fi pretul.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mgi said:

Are pentru ca cei care au instalat dispozitivul vand datele legate de condus catre firmele de asigurari.

 

Da, cetatenii chiar au drepturi ..si in America.  Nu stii niciodata cine iti cumpara o masina si te da in judecata de iti merg fulgii ca i-ai instalat nu's ce GPS sa il urmaresti tu fara sa ii spui?? ..

 Asigurarile in America doar cu permisiunea ta au dreptul sa iti monitorizeze viteza. (Si ca atare platesti si asigurarea..) La fel si in Anglia.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edit said:

M-a ajuns anomalia situatiei. Nu gasesc deloc normal sa nu scada pretul tinand cont ca refac polita la ei fara dauna anterioara si masina s a devalorizat. Pot intelege cumva o parte din pretul politei, ca se pare ca in primii 3 ani, chiar daca masina e devalorizata, tot imi vor plati valoarea de nou.

Eu platesc si 10.000 de euro casco pe an, daca altfel nu se poate. Pt ca fara casco nu stau, oricare ar fi pretul.

Tu esti in primul an si deja nu ti se pare normal… eu ce sa mai zic?! Am semnat recent pt anul 4, 2024-2025 de casco si am fix acelasi pret ca la inceput de 2021 cand masina era noua. Si chiar s-a zbatut agenta sa imi ofere acelasi pret… pt ca oferta initiala era mai mare cu 600€…

Link to comment
Share on other sites

Le am dat pana la urma cei aproape 3400 euro pe polita, pret de lista fara niciun discount.

Am de schimbat parbrizul care mi-e fisurat tare inca din a 3-a zi de cand am masina, la 200km. Intre timp, acum o luna mi-a mai sarit o piatra si a aparut alta fisura, ambele fiind in zona pasagerului. Daca  se mai aduna ceva, repar pe polita de anul asta. Altfel, mai aman. Sa ii ingras pe astia 🙂

Curios ca RCA a fost 2800 de lei pe un an. Scump de tot mi se pare si asta.

 

Link to comment
Share on other sites

Am dat omor la Grecale weekendul trecut pana la Poiana Brasov. 

14% la dus, insa mai mult deoarece intreg drumul este pe urcare

La intoarce i-am dat realmente viol si m-am intors tot cu 14, desi marea majoritate a drumului e pe coborare.

Maxim extraurban cred ca poate 15 pe un plin de combustibi si nu vad cum ai putea conduce pt a avea peste 15.

Evident, pot exista segmente exclusiv in panta in care ii dai omor sau segmente de autostrada unde mergi 200+ si treci de 15% consum, insa astea sunt situatii specifice. Spre exemplu, pe urcarea de la Rasnov la Predeal am depasit spre 50 de masini si pe segmentul ala am avut sigur peste 20%

Urban tot 15 pare a fi media.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat cu asigurarile. Le am facut pe ambele la Groupama.

Am facut un drum de 740km weekendul asta pana intr o comuna la nord de Vaslui. Am ars 95 de litri de benzina, aproape 13%.

E drept, in afara de bagajele noastre pt weekend am avut la dus si 110kg de cumparaturi pt mama

La intoarcere am avut vreo 60kg de la ea. Noi 2 adulti si un copil de 5 ani.

Ma amuz de fiecare data cand trag la pompa, ca nevasta-mea se uita urat la mine.

Nu stiu cum sa zic ca am mers. A fost aglomerat mai ales la intoarcere. 130-160, cam asa. Si extrem de multe reprize necesare pana la redline.

E mic de tot rezervorul, 65l, trebuind de vreo 80 minim, pt a fi decent.

La dus am facut o pauza la Focsani si daca tot m am oprit, am completat pana in buson. Speram sa imi ajunga sa ma intorc acasa. La intoarcere am pus benzina la Buzau desi mi ar fi ajuns pana la Urziceni. 

Poate daca nu ma foiam vreo 50 de km prin zona Vasluiului, chiar reuseam sa ma tarasc pana acasa si nu era necesar sa mai pun benzina la intoarcere.

Ma amuza cat consuma masina asta. Drumul asta il faceam cu A6 cu aprox 9%, probabil sub nivelul asta.

 

Edited by edit
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, edit said:

A fost aglomerat mai ales la intoarcere. 130-160, cam asa.

Banuiesc ca ai mers si pe DN2.Ai foarte mare grija, de ceva timp e probabil cel mai periculos drum din tara. Iti recomand sa mergi ceva mai incet, chiar daca ai o masina sigura, pe care o stapanesti bine. Sunt atat de multi soferi care fac manevre iresponsabile, atat de autoturisme, dar si de dube + camioane, incat situatia poate degenera in orice moment.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, edit said:

E mic de tot rezervorul, 65l, trebuind de vreo 80 minim, pt a fi decent.

Asta imi lipseste si mie, un rezervor mai mare, dar sincer cred tot mai cu tarie ca e doar o chestie de moft pana la urma, ca la 4-500km tot bagi o oprire sa te pisi, deci poti face plinul, dar e misto psihic sa stii ca poti face daca e cazul 800-1000km fara probleme, vorba aia 😄 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.