Jump to content

BMW X3 (G01) M40d Sonnenstein-metallic


sskkaa

Recommended Posts

41 minutes ago, edit said:

@sskkaa,m -am enervat prea tare aseara ca va prostiti cu stelutele voastre. Cativa dintre voi si fiica-mea de 5 ani si 4 luni :))))

In continuare nu pot concepe asemenea prostii, sa preferi o anvelopa buna de pus la carul cu boi pt ca are o steluta desenata pe ea, in fata unei anvelope nedesenate, demonstrate.

ti-o trimit pe fiica mea sa iti deseneze stelute pe anvelope, daca te ajuta cu ceva, doar cumpara ti niste pilot sport

Tati, ti-am explicat destul de clar incat sa inteleaga si fiica-ta de 5 ani ( sa-ti traiasca! ) si fiica mea tot de 5 ani, DE CE NU PUN ALTE ANVELOPE. Eu cred ca ai inteles destul de bine DE CE e importanta * BMW, mai ales cand ai jante de dimensiuni diferite fata/spate.

Iti mai repet inca odata, si daca as vrea sa pun anvelope FARA * BMW, NU SUNT ALTE OPTIUNI! ( in afara de Hankook, si Michelin care nu respecta indicii de greutate ).

Alte piloate sportive NU SE FAC in dimensiunile mele, sa fie macar runflat.

Ca sa incheiem, stelutele, dragonii si unicornii de pe anvelope, nu sunt pusi acolo la misto. Ca atat BMW cat si producatorii de anvelope sunt niste mizerabili ca nu mai updateaza anvelopele odata cu modelele noi/evolutii ale acestora, asta e. Atata s-a putut fratello. Mi-am tocat si eu multi nevri cu acest capitol, si m-am resemnat. Toate isi fac treaba. Pana la urma de doar un X3, nu vreun Bugatti... 😄 

32 minutes ago, Onnix said:

Are dreptate sskkafandru…

Se citeste sskkaaNDAL! 😄 

Link to comment
Share on other sites

Same here. 

Nu folosesc alte anvelope fata de cele omologate BMW iar din toata lista pe care am prezentat-o doar Michelin mai merge de testat.

Nu am fost multumit de Pirelli P7, Goodyear Assymetric 3 F1, Bridgestone Turanza. 

E un marketing prost, dar eu sunt de parere ca nu merita riscul. Am mai vazut eu G30 cu Sailun pe el 😄 
 

Link to comment
Share on other sites

Terminati cu prostiile, voi nu v-ati pus niciodata problema la nivel logic.

Cand ai roti staggered, e spre imposibil sa ai diametre identice sau aproape identice. Steluta nu rezolva nicicum aceasta problema a diametrului. 

245/45 are acelasi diametru cu si fata steluta si in orice circumstanta.

Ca nu o a dat aluia cutia de transfer in garantie are legatura cu nesimtirea nu cu altceva, iar defectiunea nu are legatura cu steluta. 

Cutia de transfer are tolerante extreme, bugetate de producatori si diferentele de  diametre ale rotilot sunt normale intre cele 2 punti.

 

Sunt cacalau modele de bmw (inclusiv seria 8 ) si mercedes care vin cu 245/35 fata si 275/30 spate iar asta inseamna diferente f mari, rotile fata fiind mai mari in diametru cu 6.5mm

Cayenne are 285/40 fata si 315/35 spate, la fel, rotile fata avand 7.5 mm in plus in diametru.

Eu am pe grecale 255/45 fata cu 295/40 spate, rotile spate fiind mai mari cu 6.5mm

La toti producatorii de mai sus le era la indemana sa echilibreze aceste diferente prin alegerea la una dintre punti a unei alte dimensiuni care ar fi redus din diferentele de diameteu si nu au considerat necesar.

 

Faptul ca anveopele michelin ale omului aveau defectiuni, nu are legatura cu stelutele sau desenele junioarelor noastre

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La bmw cu xdrive daca nu pui anvelope cu steluta sunt sanse mari sa iti faca figuri cutia de transfer. Stiu mai multi de au avut probleme din cauza asta, chiar cu anvelope de top noi.

Un prieten cu f10 a avut anvelope noi hankook ii dadea socuri cutia de transfer, dupa a pus anvelope noi continetal cu steluta, ce sa vezi nu a mai facut masina nimic, totul ok.

Unii nu au probleme cu anvelope normale dar asta nu inseamna ca la toti cu xdrive este la fel si asta nu intelege @edit. Steluta garanteaza ca abaterile de diametru sunt cat mai mici. Si nu e problema numai de diametru, e vorba si de deformarea lor in aceleratii puternice etc. aia care nu au avut probleme cu xdrive de la anvelope niciodata nu cred asta cu steluata vietii:)).

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, edit said:

Terminati cu prostiile, voi nu v-ati pus niciodata problema la nivel logic.

Cand ai roti staggered, e spre imposibil sa ai diametre identice sau aproape identice. Steluta nu rezolva nicicum aceasta problema a diametrului. 

245/45 are acelasi diametru cu si fata steluta si in orice circumstanta.

 

Sunt cacalau modele de bmw (inclusiv seria 8 ) si mercedes care vin cu 245/35 fata si 275/30 spate iar asta inseamna diferente f mari, rotile fata fiind mai mari in diametru cu 6.5mm

Cayenne are 285/40 fata si 315/35 spate, la fel, rotile fata avand 7.5 mm in plus in diametru.

Eu am pe grecale 255/45 fata cu 295/40 spate, rotile spate fiind mai mari cu 6.5mm

La toti producatorii de mai sus le era la indemana sa echilibreze aceste diferente prin alegerea la una dintre punti a unei alte dimensiuni care ar fi redus din diferentele de diameteu si nu au considerat necesar.

 

Faptul ca anveopele michelin ale omului aveau defectiuni, nu are legatura cu stelutele sau desenele junioarelor noastre

Fratele brother, eu am vorbit de circumferinta, tu o dai pe diametru. La circumferinta avea omul ala problema, la fel ca si nasul meu. Eram cu el la Bmw cand au facut masuratorile si chiar daca erau dimensiunile corecte montate, circumferinta era iesita din tolerantele acceptate. Cutia de transfer a stat cuplata tot timpul din cauza diferentelor, asta generand o uzura prematura. 
Cat ai TV in garantie, nu te apuci sa umbli in el, sa schimbi piese iar dupa sa ai pretentie la garantie. 

Savvy?

Edited by Onnix
Link to comment
Share on other sites

Ce am mai observat ca sunt sanse mari sa nu ai probleme la xdrive daca pui anvelope de top runflat, nu neaparat cu steluta dar sa fie runflat, probabil au deformare mult mai mica decat cele normale. Stiu mai multi care au xdrive fara steluta dar cu runflat fara probleme, in schimb fara runflat, steluta si xdrive stiu multi de au avut probleme.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edit said:

Terminati cu prostiile, voi nu v-ati pus niciodata problema la nivel logic.

Cand ai roti staggered, e spre imposibil sa ai diametre identice sau aproape identice. Steluta nu rezolva nicicum aceasta problema a diametrului. 

245/45 are acelasi diametru cu si fata steluta si in orice circumstanta.

Ca nu o a dat aluia cutia de transfer in garantie are legatura cu nesimtirea nu cu altceva, iar defectiunea nu are legatura cu steluta. 

Cutia de transfer are tolerante extreme, bugetate de producatori si diferentele de  diametre ale rotilot sunt normale intre cele 2 punti.

 

Sunt cacalau modele de bmw (inclusiv seria 8 ) si mercedes care vin cu 245/35 fata si 275/30 spate iar asta inseamna diferente f mari, rotile fata fiind mai mari in diametru cu 6.5mm

Cayenne are 285/40 fata si 315/35 spate, la fel, rotile fata avand 7.5 mm in plus in diametru.

Eu am pe grecale 255/45 fata cu 295/40 spate, rotile spate fiind mai mari cu 6.5mm

La toti producatorii de mai sus le era la indemana sa echilibreze aceste diferente prin alegerea la una dintre punti a unei alte dimensiuni care ar fi redus din diferentele de diameteu si nu au considerat necesar.

 

Faptul ca anveopele michelin ale omului aveau defectiuni, nu are legatura cu stelutele sau desenele junioarelor noastre

Grinchule, eu nu conduc nici Audi, nici Mazerati, nici Mercedes, cu atat mai putin Porschan, conduc o amarata de tigaie de X3, care solicita anumite chestii... adica gigel a zis ca daca nu vreau sa fie probleme, recomandarea este sa merg pe RFT si * BMW. Gigel nu e prost. Dar in schimb, altii s-au crezut mai destepti decat prevede legea, si rezultatele s-au vazut. De ce sa-ti bati capul? 😄 

@edit daca ai fii in locul meu, sunt curios ce anvelope ai pune. 245/45/20 103W cu 275/40/20 106W

Ca sa te linistesti cu PS4/PS5... iti las mai jos extrasul de pe site-ul Michelin:

https://www.michelin.ro/auto/browse-tyres/by-vehicle/bmw/x3/x3-m40d/2019/3.0 D 326/245---45-R-20-103W_275---40-R-20-106W

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

@Onnix, diametru este relationat cu circumferinta cu formaula matematica Circumferinta = Pi x diametrul

la o roata cu diametrul pe fata cu 6.5mm mai mare fata de cea spate, rezulta circumferinta mai mare cu 20.4mm. daca tu ai 20 de inch pe masina, si f probabil ai, rotile tale fata au 20.4mm mai mult in circumferinta si 6.5mm mai mult in diametru, fata de cele spate. totul cu concursul BMW, iar asta arata clar tolerantele cutiei de transfer, tolerante care sunt uriase.

cutia de transfer nu se strica din cauza diametrelor/circumferinteor diferite ale rotilelor, dimensiuni care sunt puse constient de producatori pe masini in niste limite rezonabile, daca respecti dimensiunile respective.

probabil sunt si situatii cu anvelope cu defectiuni(asa cum a fost cazul omului tau sau cazul topicului pus pe pagina anterioara de ssakka) si situatii in care ai ghinion cu masina destul de noua, sau situaii in care masina era cadavru deja. steluta aia nu garanteaza ca anvelopa nu are defectiuni de fabricatie care sa nu genereze defectiuni, ci arata anumite greutati, nivele de zgomot, nivele de deformate in limita colaborarii cu producatorul  respectiv etc

omul tau a luat niste anvelope cu probele care i-au generat defectiuni, iar asta nu are legatura cu existenta sau lipsa stelutei, asta e discursul meu.

 

@ssakkaa, eu asa lua pilot sport sau potenza sport sau UHP-ul de la good year, imi scapa numele. ultima mea grija ar fi stelele de pe cer

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, edit said:

@ssakkaa, eu asa lua pilot sport sau potenza sport sau UHP-ul de la good year, imi scapa numele. ultima mea grija ar fi stelele de pe cer

Tati, discutam, adica citim si raspundem, sau doar facem monolog? 😄 🤣

Ti am dat link mai sus ce pilot sport pot pune, PS4 SUV, si nu exista in dimensiunile mele decat pentru puntea spate ( si aia fara runflat, si da-o drec de steluta unicorn oricum... ). Da pe fata ce pun BOSS, Torque sau LingLong? 😄 

Sper ca ai inteles ca NU exista nicio varianta.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.